tea

Chystáte se shodit přes zimu nabraná kila, nebo zkrátka chcete v dalším roce být zase o fous krásnější? Nemusíte utrácet za zázračné preparáty na hubnutí. Stačí vám jen pár bylinek a horká voda. Pomocí bylinek se totiž nemusíte jen léčit ze svých neduhů, ale můžete i hubnout. Pár z těch, které by ve vaší kuchyni neměly chybět, vám dnes představíme.

Kontryhel obecný

Kontryhel je díky svému příznivému vlivu na trávení důležitou součástí metabolických a odtučňovacích čajů používaných při redukční dietě. Dva šálky kontryhelového čaje denně se doporučují také při silné, bolestivé menstruaci. Preventivně se droga užívá i k potlačení klimakterických příznaků a mast z kontryhelu zpevňuje poprsí. Ani při dlouhodobém užívání této rostliny nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušené natě se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Čaj se pije vždy čerstvý jednou denně.

Fenykl obecný

Fenykl vyniká svým projímavým účinkem. Obsahuje fenchon, který podporuje vylučování trávicích enzymů a urychluje pohyb střev. Používá se k uvolnění křečí a střevních plynů. V lidovém léčitelství našel fenykl uplatnění při slabých zažívacích potížích jako projímadlo, ale také ke zvýšení tvorby mateřského mléka.

Příprava čaje: Jednu až dvě čajové lžičky sušené natě přelijeme šálkem vařící vody, necháme 8 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme 2-3x denně pomalu po doušcích.

Řebříček obecný

Také řebříček se vnitřně užívá se ke zlepšení trávení a uvolnění křečí. Podporuje látkovou výměnu. Příznivě působí také při nedostatečné funkci žaludečních žláz, a udržuje tak pravidelný chod stolice. Stejně jako smetánka působí i močopudně. Čaj z řebříčku ale není vhodný pro dlouhodobé užívání.

Příprava čaje: Použijeme tři lžíce řezané natě na ½ litru vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut louhovat, scedíme a chladný čaj pijeme jednou denně.

Nezapomeňte, že bylinné čaje pomáhají při hubnutí, ale základem úspěchu je především zdravý jídelníček. Bylinky můžete zakoupit v lékárně. Jedno balení sušených bylinek stojí kolem třiceti korun.

Reklama