Máme to ale hravé čtenářky! Mám velkou radost, že se vám tohle téma líbí, milé dámy. O mnoha hrách nám napsala Aesinka.

Opět musím konstatovat, že o některých hrách v příspěvku jsem nikdy neslyšela. Děkuju moc, milá Aesinko, je to skvělá inspirace. Přeju hezký den.


Kdo si hraje - nezlobí! A platí to i pro dospělé. :) Dříve jsem hodně hrávala karty (Žolíka, Kanastu, Prší), vyhazovací (Člověče, nezlob se!) či pamatovací (Pexeso). Když jsem sama, ráda si zahraju některou z online her, jako např. Piškvorky, Horolezci, Prší. Ale když se nás sejde víc, sourozenci, kamarádi, kamarádi sourozenců, náhodní spoludovolenkáři - vrhneme se s chutí do některé z kolektivních, ať už stolních či karetních, her.

V současné době vzniká velká spousta her a mnohé z nich jsou skutečně velmi nápadité. Mnoho z her se hraje pomocí herních karet, které se ovšem od běžných karet dost liší. Pro dva hráče je dobrá hra Revolver, ve které šerif chytá bandu, jež vyloupila banku. Podobného ražení je světově populární Bang!, který se dá hrát i ve větším počtu hráčů. Tam je také šerif, jeho pomocníci, banditi a odpadlík. Je to hra mnoha variací, plná napětí, protože nikdo neví, kdo je kdo a s kým či proti komu vlastně hraje. A tak se občas přihodí, že si šerif odstřelí svého spoluhráče apod. Nevýhodou je, že má obsáhlejší pravidla a každá karta nese vlastní význam, což zprvu může novým hráčům působit potíže. Ale naučit se tuto hru skutečně stojí za námahu!

Výborná hra, která je také plná překvapení, se jmenuje Sabotéři. Hraje se též s kartami, na kterých jsou však nakresleny různé cestičky. „Hodní“ trpaslíci se snaží prokopat si cestu ke zlatu, sabotéři jim v tom zabránit. A taktéž nikdo neví, kdo je kdo. Tuto hru jsme hráli i se zcela neznámými lidmi, dospělí s dětmi, staří, mladí, malí, všichni pospolu. Užili jsme si při ní opravdu hodně zábavy! Je jednoduchá na pochopení, svižná a opravdu pobaví.

Bratr dostal k Vánocům hru Paranoia. Ta už je také náročnější na pochopení, ovšem ne zas moc. Jedná se taktéž o karty. Jejich pomocí se staví prostředí vesmírné lodi. Každý hráč má dvě postavy, s nimiž hraje. Vesmírná loď je napadena vesmírnými parazity a nákaza se šíří dál. Jenže nikdo neví, kdo je nakažený a kdo zdravý. Při této hře se dá zažít také spousta zábavy. Vzpomínám si, jak jeden kamarád vyhodnotil herní situaci tak, že já jsem na jeho straně, a proto se u mě schovával. Naše protihráče považoval za nepřátele nakažené parazitem. Pravda byla jinde, to já jsem byla jeho nepřítel. Když to odhalil, snažil se uprchnout k soupeřům. Hledal u nich záchranu. Jenže oni se domnívali, že už je nakažený - a odstřelili ho. To vše samozřejmě jen na hrací ploše. :)

Zábavná hra, opět karetní, je i Rodinný podnik. Zde se jednotlivé mafiánské rodiny snaží vyhrát nad ostatními rodinami. Také zde je plno zvratů a hra se neomrzí.

Jednoduchou hrou, která se hodí hlavně k popíjení, kdy se nechce moc přemýšlet a jde spíš o to, pobavit se, jsou Střelené kachny. Název vypovídá vše.

Často hrajeme i hru Civilizace, deskovou sestru počítačové hry, ovšem její pravidla jsou skutečně rozsáhlá a hra je na několik hodin. Smyslem je objevovat mapu, stavět města, těžit, získávat peníze a rozvíjet se v technice a kultuře, přitom válčit a ještě ochránit svá města. Čili hra je vhodná spíš pro opravdové hráče, kteří mají rádi výzvy.

Protože si rádi zahrajeme i na dovolené, pořídili jsme si taštičku, ve které máme všechny uvedené karetní hry uložené a cestují na dovolenou s námi. I díky hrám jsme se seznámili s báječnými lidmi, když jsme oslovovali pro nás neznámé turisty, aby si s námi zahráli. Někteří z nich se pak tak nadchli, že si hry pořídili domů - to se týká především Sabotérů, kteří zatím měli úspěch na všech cestách.

A když se nás sejde opravdu hodně? Pak si zahrajeme hru Mafie (jinde známá pod názvem Městečko Palermo). K tomu není třeba žádných pomůcek, jen židle. Důležité je ovšem domluvit se předem na pravidlech, protože co kraj, to malinko jiná verze hry. A oč vlastně jde? Důležitou postavou je vypravěč. Ten vše řídí. Ostatní hráči sedí v kruhu. Vypravěč řekne: „Městečko Palermo spí.“ Všichni hráči skloní hlavu a předstírají spánek. Vypravěč poklepáním určí dva vrahy. Pak praví: „Probouzí se vrazi.“ Ti se posunky domluví, koho „odpraví“. Mají tak učinit potichu, zabíjejí dotykem. Až jsou zpět na svých místech, vypravěč řekne: „Městečko Palermo se probouzí. Ale ten a ten je mrtev.“ Nastane hádání, kdo jsou ti vrazi. Načež jsou někteří hráči obviněni, že to oni zabili ctihodného občana. Mají právo se hájit - a že jsou to leckdy obhajoby hodné filmového zpracování! Když občany přesvědčí, že jsou nevinní, nic se neděje a hraje se dál. Když ne, jsou popraveni a vypravěč řekne, zda byli vinni či ne. Podaří-li se najít vrahy před vyhlazením města, ctihodní občané vyhráli. Když ne, vyhráli zločinci. Možná to zní morbidně, ale můžu všechny ubezpečit, že jde o hru, při které se v dobré partě užije opravdu hodně legrace a jedna hra rozhodně nestačí. :)

Prostě: každý si určitě najde to své, co ho baví, a hrát se dá v každém věku! Vždyť s hraním se vrací mládí!

Aesinka

Tématem dnešního dne je: Hrajete doma s dětmi hry?

  • Jaké hry hrajete?
  • S kým nejčastěji hrajete - s dětmi, partnerem, kamarádkou...?
  • Jaké hry berete s sebou na dovolenou?
  • Co vás nejvíc baví?
  • A co naopak nesnášíte?
  • Máte nějaké vtipné zážitky?
  • Doporučila byste nám nějakou hru?

Napište mi cokoliv, co vás k tomuto tématu napadne, budu se těšit. Na jednu z vás čeká skvělý dárek - originální hra Scrabble od firmy Mattel. Na příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin, adresa je redakce@zena-in.cz. Předem děkuju a přeju hezký den!

hra

Reklama