5def902f46a16blobid0.png

Když přišla nabídka na pokračování Marie Terezie, přijal jste ji hned, nebo jste váhal?
Sice jsem měl domluvenou jinou práci, takže jsme museli ladit termíny, ale po přečtení scénáře jsem věděl, že určitě chci pokračovat. Další dva díly jsou pro mne určitou rehabilitací Františka Lotrinského. V prvních dvou epizodách je braný spíš jako manžel, jako figurka. Ale v rámci studování postavy jsem zjistil, že byl schopným obchodníkem a že možná částečně inicioval spoustu reforem, které jsou přičítané Marii Terezii. Bylo mi líto, že v prvních epizodách nebylo jeho pokrokové myšlení tolik vidět, ale teď byla možnost Františka Lotrinského trochu víc rozehrát a u toho jsem nechtěl chybět.

Františkem jste zůstal, ale přišel jste o manželku. V roli Marie Terezie se místo herečky Marie Luise Stockinger objeví Stefanie Reinsperger. Jaká to pro vás byla změna?
S Marií Luise jsme si dokázali vytvořit fantastický vztah, takže jsem byl sám zvědavý, jak dopadne výběr její nástupkyně. Měl jsem štěstí, že při kamerových zkouškách za mnou přijelo pět rakouských hereček a společně s režisérem Robertem jsem si mohl novou ženu tak trochu vybrat. Ze Stefi jsem byl unešený. Když říká text, mám pocit, že jí skutečně prostupuje celá Habsburská monarchie a že jako vladařka mluví za celý lid. Hned jsem řekl Robertovi, že je strhující a on s tím souhlasil. Stefi se role zhostila skvěle a během natáčení se z nás stali opravdoví přátelé. Musím říct, že Robert se ve vybírání mých manželek velmi trefuje, takže bych ho možná mohl využít i na nějaký casting v mém osobním životě.

5dee4e7c62753image.png

Zdá se mi, že pokračování série je o dost temnější než předchozí dva díly.
Určitě, nejdřív to byla taková love story, trochu pohádka o tom, jak se dva lidé milují, ale v rámci protokolu není možné, aby spolu byli. Teď jdeme více do politiky, je to i víc o tom, co se děje, když se na konci řekne, že spolu žili šťastně až do smrti. Když vám ještě na zádech leží celá Habsburská monarchie.

Ve srovnání s filmem Vlastníci, který je teď v kinech, jste neuvěřitelně zhubnul. Co vás k tomu vedlo?
V lednu, když jsme točili Vlastníky, jsem byl ještě kulatý. Do dubna, kdy se natáčela Marie Terezie, jsem zhubnul sedmnáct kilo. Radši bych chtěl říkat, že jsem kvůli Vlastníkům ztloustnul, ale nebyla by to pravda. Původně jsem hubnul kvůli jinému natáčení, ale nakonec se to hodilo i do Marie Terezie. V paruce by můj kulatý obličej moc dobře nevypadal. Měl jsem osobního trenéra a přísnou dietu pod vedením odbornice na výživu. Třikrát týdně jsem chodil do posilovny a půl roku jsem nepil žádný alkohol. Byla to zajímavá zkušenost.

Po novém roce vás diváci uvidí kromě Marie Terezie také v seriálu Einsten. Prozraďte nám něco o své postavě.
Je to takový Sherlock Holmes lomeno doktor House. Jde o postavu, která má závažnou chorobu a ví, že její čas je omezený, což znamená, že si dovolí skoro všechno. Je to génius, ale taky arogantní člověk, který postrádá empatii a neumí dát najevo city. Role mě hrozně nadchla a strašně mě bavilo ji hrát. Natáčení bylo hodně náročné, měli jsme padesát natáčecích dní, kdy jsme natočili osm dílů v ohromném sprintu. Ten začal hned po dokončení Marie Terezie. Ale doufám, že to diváky bude bavit. 

Třetí díl Marie Terezie odvysílá Česká televize 1. ledna, čtvrtý je na programu 5. ledna. 

Foto: Profimedia