Ve svém minulém článku jsem se věnovala jedné z velmi účinných rehabilitačních pomůcek, kterou ocení předně naše záda – BOSU. Aby ovšem byly informace kompletní, dnes se zaměříme na cvičení s gumovými pásy, které se nazývají THERA-BANDY.

Budete-li někdy ve svém životě docházet na rehabilitace, buďte si jistá, že v rámci cvičení přijde na tuto pomůcku zcela jistě řada. Cvičení s nimi je totiž jednou z nerozšířenějších a nejúčinnějších rehabilitačních technik. Jejich pořízení je navíc velmi levné…

kuik

Co je THERA-BAND?

THERA-BAND je pružný gumový pás a byl objeven jako rehabilitační pomůcka před více než dvaceti lety. Postupně se rozšířil do fitness a posilování. Jedná se o 5, 10, nebo 15 cm široký pás z přírodního latexu nebo jiného gumového materiálu. Různí výrobci mají pro své gumové pásy jiné názvy, ale nejrozšířenějším je právě již zmiňovaný THERA-BAND. Kromě tohoto typu se můžeme na trhu setkat například s Aerobic bandy, Powerbandy, Elastic bandy apod. „THERA-BAND je ovšem nejlepší na trhu, ostatní bývají například málo pružné, nevydrží tak dlouhou dobu.“ Vysvětlila nám soukromá fyzioterapeutická sestra Bc. Jana Hlavatá.

Jak zvolit ten správný THERA-BAND?

Každý výrobce gumových pásů využívá barevné stupnice k odlišení jejich tuhosti, čili odporu, který pás při cvičení klade. Bývá pravidlem, že čím světlejší barvy pásu jsou, tím lehčí je cvičení s nimi. „Při jejich výběru si vždy nechte poradit prodejcem, samotným výrobcem, či ideálně vše zkonzultujte se svým fyzioterapeutem, pokud již k nějakému docházíte. Nevhodně vybraný odpor by vám totiž mohl ublížit,“ varuje fyzioterapeut Mgr. Martin Vondra. „Svým pacientům doporučuji kombinaci dvou tuhostí pásu. Neboť odlišná svalová skupina snese odlišnou zátěž – velký hýžďový sval snese přirozeně jinou zátěž než drobné svaly na rukou,“  dodá Jana Hlavatá, která nám navíc pomohla v orientaci a rozlišení tuhosti pásů.

Odlišení tuhosti gumových pásů THERA - BAND

THERA-BAND – ŽLUTÁ: slabý

THERA-BAND – ČERVENÁ: středně silný

THERA-BAND – ZELENÁ: silný

THERA-BAND – MODRÁ: extra silný

„Existuje samozřejmě i více typů barev s různými odpory, ale tyto jsou využívány nejčastěji. Ženám doporučuji THERA- BAND červené barvy, případně i žluté (jsou-li například po úrazu žeber). Muži pak obvykle volí mezí červeným a zeleným pásem. Modrá barva, černá apod. jsou spíše pro vrcholové sportovce či kulturisty,“ říká Martin Vondra.

dvcdvc

K jakému typu cvičení je THERA-BAND nejvhodnější?

Na tuto otázku mi odpověděla MUDr. Helena Kozáková, rehabilitační lékařka: „Má velmi širokou škálu uplatnění ve fitness – posilovací pomůcka, kterou si každý může za malý peníz pořídit domů. My jej používáme při terapii funkčních poruch pohybového systému, při rehabilitaci a reedukaci pohybu při úrazech. Je vhodný i pro osoby, které mají špatné držení těla, pro ženy po porodu a samozřejmě i seniory.“

Kde THERA-BAND  pořídit?

Jeho pořízení je velmi jednoduché. Za jeho nákupem jsem se logicky vydala do zdravotnických potřeb, kde jej přirozeně měli, uspěla jsem i v obchodních řetězcích zaměřených na sportovní vybavení. Ovšem nejlevněji jej najdeme na internetu. Jeden gumový pás THERA-BAND (bez rozdílu tuhosti) tam stojí kolem 100 Kč.

Čtete také:

Reklama