Gábba

Jen málokdo pochyboval, že ji čeká cesta ke hvězdám. Specifický hlas, pěvecký talent a schopnost ho využít jako by Gabriele předurčovaly úspěšnou cestu českým šoubyznysem. Ačkoliv se nestala absolutní vítězkou, přesto patřila k nejvýraznějším soutěžícím pořadu Česko hledá Superstar.

Zatímco však s některými jmény z této soutěže se stále setkáváme, tři roky po třetí řadě Superstar jako by se po ní slehla zem. Stojatou vodu se pokusil rozčeřit jen bulvár. I k jeho pomluvám se v exkluzivním rozhovoru Gába vyjádřila.

Jak se zpětně díváte na období vaší účasti v soutěži SuperStar?
Určitě v dobrém. Rozhodně nelituji toho, že jsem se do soutěže přihlásila. S odstupem času považuji SuperStar jako dobrou zkušenost, a to nejen v hudebním ohledu. Průběh finále samotného byl hodně hektickým obdobím. Program a povinnosti, které jsme jako finalisté měli, byly po čase dost stereotypní.

Nejednalo se samozřejmě jen o muziku. Na mou povahu byl značně vyčerpávající hlavně mediální kolotoč, který se kolem projektu rozpoutal. Utrpením pro mě bylo i natáčení medailonků a zinscenovaných reportáží. Na nedělní vystoupení jsem se vždy těšila hlavně proto, že si zazpívám, a jak si to užiju.

Ale pod tím vším tlakem a po tisíci zkoušek jsem si naživo snad nikdy neuvědomovala dav zúčastněných fanoušků SuperStar ani skutečnost, že vlastně vystupuji i pro lidi, kteří soutěž sledují v televizi. A to jsem si jejich podpory opravdu upřímně vážila. V rámci SuperStar opravdu ráda vzpomínám na štáb, který na projektu pracoval. Režisér, zvukaři, produkce, kapela... super lidi, skvělá atmosféra.

Setkáváte se dosud s někým ze soutěžících?
Abych řekla pravdu, tak jsem se s nikým už pěkně dlouho nepotkala. Během soutěže jsme se s Vlastou, Petrem a Alim tak nějak vzájemně podporovali, respektive měli jsme hezký vztah. Aspoň já jsem to tak brala.

Během toho emocemi nabytého období jsem byla ráda, že jsme tam takovou partičku měli. Ale po soutěži jsme si šli svou vlastní cestou. Bezprostředně po SuperStar nastalo takovéto období pomyslné šance, kterou se snažil každý využít dle svého. Nedávno jsem ale asi po dvou letech mluvila s Vlastou a Alim po telefonu.

Jak hodně vám vstup do světa showbyznysu přes tehdy nejsledovanější pořad zamotal život?
Nemyslím si , že by mi život zamotal. Naopak. S odstupem času můžu říct, že díky SuperStar se mi v hlavě spousta věcí srovnala a život jsem si uspořádala.

Vzpomínáte ještě na pocity před SuperStar? Pocity, s nimiž jste se do ní hlásila...
V první řadě jsem očekávala zkušenost, nabytí další praxe do své „hudební zásoby" a v případě, že můj projev vzbudí zájem, příležitost hrát. Zároveň mě lákalo poznání Michala Horáčka, kterého jsem obdivovala jakožto skvělého textaře. Neřešila jsem nic dopředu. Vše probíhalo tak rychle, že se člověk stačil soustředit a přemýšlet vždy jen o věcech, které ho čekaly v nejbližší budoucnosti.

Když mluvíme o vašem zpěvu, mluvím o minulosti, byť se dá říct nedávné, ale minulosti. Je současný klidový stav přestávkou, nebo jste s muzikou definitivně sekla?
Zas až tak úplně jsem s muzikou nesekla. Je pro mě neustálou denní potřebou.

Proč jste se tedy kamsi vytratila?
Důvody, proč jsem odešla ze showbyznysu, jsou jednoduché. Muzika je pro mě koníčkem, potřebuju si ji v první řadě užít sama, abych byla schopna předat nějakou energii dál. Časem mě přestalo bavit řešit rozpor toho, co bych chtěla hudebně podniknout, co se ode mne, jako od finalistky SuperStar, očekává, že budu dělat, a nejvíc mě vyčerpávalo řešení byznysu versus muziky.

V rámci showbyznysu už mě muzika nenaplňovala tolik jako dřív. Nedokážu ji dělat za každou cenu a zároveň nemám potřebu se jí živit.

S některými jmény ze soutěže se dnes setkáváme především díky boomu muzikálů. Vy jste žádnou podobnou nabídku nedostala?
Dostala jsem sice nějaké nabídky, ale to mě nikdy nelákalo. V běžném životě a v byznysu obzvlášť se musí člověk neustále něčemu přizpůsobovat nebo je omezován okolními vlivy.

Muziku beru jako únik, možnost přirozeného projevu, osobní výpovědi a prezentace, alespoň v ní se omezovat podobnými faktory nechci. Nepřihlásila jsem se proto, abych se stala „herečkou" showbyznysu, ale abych se mohla prezentovat hudebně. Ta příležitost ale nahrávala spíš té roli herečky.

Pokud se do showbyznysu vrátíte, jak by to mělo vypadat? V jakém žánru byste chtěla ukotvit?
Jak jsem zmínila, showbyznys neřeším. Ale co se týče hraní, vracím se ke kořenům a ke stylu, ke kterému jsem vždy iinklinovala... Old school - ve smyslu Aretha Franklin, Janis Joplin, Dusty Springfield, Shirley Bassey a podobně. Plánuju akustické hraní. V klidu, žádné tlačení na pilu.

Kdy jste naposledy vystupovala?
S kapelou na koncertě před rokem a půl, před rokem akusticky s kytarou.

Zhruba rok jste se v mediích neobjevila a před pár dny se do vás nelichotivě opřel bulvár. Mohla byste se k informacím, které o vás přinesl, vyjádřit, případně je uvést na pravou míru?
Spíš mi přijde směšné, že mě řeší i po tak dlouhé době, co jsem dobrovolně „sešla z očí". Jak bych se k tomu vyjádřila. K drogám jsem nikdy sklon neměla a zkušenost mám jen z doby puberty s jointem. Zážitek to byl spíš negativní, takže drogy opravdu ne.

Alkoholu jsem se nikdy nebránila, přiznávám. Ale s čistým svědomím můžu negovat, že bych se v souvislosti s ním kdy dostala do stavu, který by zapříčinil můj odchod z aktivní hudební branže a podobně. Ne vždy s mírou, ale zodpovědně. Titulek: Zničily mě drogy... tedy vyvracím. Že jsme pila jako chlap, je věc pohledu.

Co vlastně děláte teď, a jak jste s tím spokojena?
Zásadní zkušeností pro mě bylo vedení pražského klubu Retro, kde jsem si uvědomila, že to je přesně práce pro mě. V současné době se věnuji public relations a produkci. Nemám ráda stereotyp, baví mne komunikace s lidmi, organizace, ráda se učím novým a novým věcem různého charakteru a tento druh práce mě dennodenně obohacuje o nové znalosti.

Zároveň tu nalézám uplatnění posbíraných zkušeností z druhé strany showbyznysu. A navíc - mám štěstí na skvělý pracovní tým. Spokojena jsem velice.

Neschází vám vystupování, zpěv, tvůrčí vyjadřování v textech, které často pocházely od vás?
Chybí. Jsem ale přesvědčena o tom, že vše má svůj čas. Podstatné je pro mne hlavně to, že jsem se dost uklidnila a srovnala si brainstorming vycházející ze všech těch hudebních pokusů, zkušeností, omezování se, stresů a poznání za poslední roky. Což je dobrý start pro znovuotevření dveří tvůrčí činnosti.

gbGabriela Al Dhábba...

...známá spíše jako Gába Al Dhábba (24) patřila mezi české punk-rockové zpěvačky. Proslavila se v soutěži Česko hledá SuperStar, ve které skončila na 3. místě, a stala se nejúspěšnější ženou v druhém ročníku soutěže.
Studovala na jazykovém gymnáziu, kvůli vážné nemoci však musela studium přerušit. Poté nastoupila do pražského baru jako servírka. V Lucerně vystupovala jako vokalistka hudební skupin Queen Revival a Citron. Po svém účinkování v soutěži Česko hledá SuperStar se stala sólovou zpěvačkou a v roce 2006 vydala své první album Contra Faktum.

Reklama