Jako každoročně nám pořadatelé Febiofestu připravili pestrý výběr filmových lahůdek. Tentokrát v ještě širším spektru a na větší ploše.
Jak je již tradicí, představí Febiofest ty méně známé, či v běžné distribuci málo zastoupené filmy.

Vylepšením, které hraje na stranu přitažlivosti a přehlednosti filmové nabídky, je specifický výběr filmů v tom kterém promítacím sále. Vzniknou tak sály africké, asijské nebo například balkánské.

 

Dvanáctý ročník Mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest 2005 proběhne v 5 českých a  8 slovenských městech.

Celkovým počtem 33 kinosálů ve 13 městech dvou zemí si Febiofest nadále udržuje pozici největšího filmového a televizního festivalu u nás, který celkem uvede více než 700 představení. V ČR představí kolem 350 filmů.

Počtem kin a měst bude mít tedy přibližně stejný rozsah jako poslední ročník. Narůstá však kvalita a pestrost programu, v Praze také kapacita míst a rozšíření programu na dopoledne (Junior fest - sekce pro děti a mládež), čímž letošní ročník nabídne možnost, aby Febiofest 2005 v Praze mohlo navštívit ještě více diváků.

 

Největší přehlídka ve Střední Evropě

Z původně malé akce ve dvou pražských kinosálech je dnes Febiofest největší audiovizuální přehlídkou ve Střední Evropě. Hlavní část festivalu probíhá v centru Prahy, kde se pravidelně během festivalového týdne promítne v patnácti sálech okolo 400 celovečerních, krátkých, dokumentárních, experimentálních a animovaných filmů. Část programu Febiofestu se po skončení pražské části přesouvá v modifikované podobě do dalších tří až pěti největších českých měst. Febiofest poté probíhá i ve Slovenské republice, kde se publiku představí samostatný program. Návštěvnost dosahuje ročně okolo 150 000 diváků.

 

Struktura festivalu

Febiofest je filmová slavnost určená nejširší veřejnosti. Nabízí široké spektrum filmových novinek, retrospektiv a prezentací národních kinematografií. Laikům i odborníkům přináší komplexní pohled na současnou světovou tvorbu, a to včetně těch nejmenších národních kinematografií a nejnáročnějších žánrů.

 

Letos z celého světa

Febiofest 2005 se rozhodl rozšířit pole své působnosti a poprvé v rámci svého programu připravuje soutěž nezávislých filmů z celého světa. Vedle soutěže bude program jako tradičně strukturován do 12 až 15 sálů, z nichž je většina vymezena geograficky (Asijské kino, Americké kino, Evropské kino apod.) nebo tematicky (Gay a lesbické kino). Zároveň v rámci každého sálu promítáme menší tematické bloky (např. Filmová tvorba severoamerických indiánů, Český experimentální film atd.) a retrospektivy. Díky tomu Febiofest také pozitivně ovlivňuje českou distribuci.

 

Cena filmové kritiky Kristián

Soutěžní filmy bude posuzovat prestižní panel mezinárodních kritiků a vítězný film obdrží cenu Kristián. Na základě hlasování sta českých filmových novinářů Febiofest bude i nadále udělovat prestižní cenu české filmové kritiky Kristián v kategoriích hraného, dokumentárního a animovaného filmu a také stejnojmennou Cenu za přínos světové kinematografii, kterou již obdrželi naši nejvýznamnější hosté jako Roman Polanski, Volker Schlöndorff, Krzystof Zanussi, Tsai Ming Liang nebo Armin Mueller Stahl.

 

Nová adresa konání Febiofestu 2005 v Praze:

VILLAGE CINEMAS ANDĚL

Radlická 3179/1E

Praha 5

 

 

Termíny 12. ročníku

Praha  31. 3. - 8. 4. 2005

 

Festivalové ozvěny v regionech:

Brno - 10. 4. - 15. 4. 2005

(kino Scala, kino Art)

Ostrava - 11. 4. - 15. 4. 2005

(kino Art)

Liberec - 13. 4. - 17. 4. 2005

(kino Varšava, Experimentální studio)

Pardubice - 14. 4. - 17. 4. 2005

(Dům hudby)

 

Program Febiofestu najdete ZDE 

 

Termíny letošního ročníku ve slovenských městech spolu s dalšími informacemi o Febiofestu najdete na www.febiofest.cz

 

 

 

Zdroj: febiofest.cz

 

Reklama