ghost

Vyvolávání duchů bylo v době mého dětství oblíbenou kratochvílí. Zkusil to snad každý. Někdy si takhle krátí čas i dospělí, ale dávají tomu tajemnější název – spiritistická seance.

Od spolužáků z vyšších ročníků, kteří měli se „seancemi“ více zkušeností, se k nám doneslo, že ducha Boženy Němcové není radno vyvolávat, neboť to dělá každý. Ona pak nemá v záhrobí chvilku klidu, a tudíž je tento duch zlý na všechny, kteří jej úspěšně vyvolají.

Duchu, duchu Boženy Němcové, přijď mezi nás a splň naše přání

Bylo mi asi jedenáct. Na návštěvu k nám přišla o rok mladší kamarádka a nudu jsme se rozhodly zahnat trochou vzrušení. Nejsme přece žádní přizdikakálkové, abychom se nechali těmi amatéry z druhého stupně zastrašit.

Vylezly jsme na naši starobylou půdu plnou nejrůznějších tajemství, rozložily kolem sebe svíčky. Sedly jsme si naproti sobě. Mezi sebe jsme postavily tu největší svíčku. Chytily jsme se za ruce a začaly monotónním hlasem opakovat formuli: „Duchu, duchu Boženy Němcové, přijď mezi nás a splň naše přání.“

Pak jsme seděly a zíraly do přítmí na poletující prach. Ticho rozsekly sirény záchranky a policejního vozu. Trhly jsme sebou. Podle zvuku zastavili nedaleko našeho domu. Nechaly jsme ducha duchem a běžely se podívat, co se kde děje.

Hned v nás hrklo podruhé. Že je to smrtelná autonehoda, bylo jasné už z dálky. Co však bylo horší, že zemřelým byl zjevně řidič zelené motorky Simpson. Měl na sobě modré tričko. Mohla bych vás nechat hádat, na čem jezdili naši otcové a co měli ten den na sobě. „Ty vado, to je můj táta.“ „Nene, zabili mýho tátu!“ Hádaly jsme se a skoro omdlívaly. Nikdy jsem se nebála zjistit pravdu tak jako ten den. „To ta Němcová, to udělala ona!!“ křičela Lucie.

Nebyl to táta ani jedné z nás. A přestože jsem dnes přesvědčená, že s naší seancí ta nehoda neměla pranic společného, tenkrát jsme si to pochopitelně dohromady daly. A pekelně špatně se nám několik dalších měsíců usínalo. Z jakéhokoliv dalšího koketování s magií nás to dočista vyléčilo.

Zkoušela jste také domácí spirituální seance? A jak to dopadlo?

Reklama