S čínskou lékařkou Jaroslavou Bláhovou jsem si povídal o základních principech tohoto typu medicíny. Dozvíte se například proč a kdy vyhledat čínského lékaře a jak čínská medicína léčí chřipku...

Zajímáte se o „alternativní“ způsoby léčby? Pokud ano, jistě jste už narazily, milé čtenářky, na pojem: čínská medicína. A proč jsem napsal slovo alternativní v uvozovkách? Protože čínská medicína pro více než polovinu světa alternativní není. O jejích principech jsem si povídal s čínskou (ale i evropskou zvířecí) lékařkou Jaroslavou Bláhovou...

jaroslava blahovaJaké jsou základy čínské medicíny?
Čínská medicína je ucelený léčebný systém, který vznikl před několika tisíci lety. Její filozofie je založena na pozorování přírody a všech dějů a jevů v ní. Člověka vnímá jako její nedílnou součást. Je-li člověk zdráv, pak žije v souladu s řádem přírody - makrokosmickým světem. Onemocní-li, je přítomna nerovnováha.
Síla čínské medicíny tkví v tom, že „vidí nemoc dříve, než vznikla“. V praxi to znamená, že i malý příznak energetické nerovnováhy - například studené nohy nebo noční pocení a jiné - dokáže napravit dříve, než vzniknou závažné zdravotní problémy.

Mnoho lidí si myslí, že čínská medicína je takové (teď možná použiji silné slovo) šarlatánství, které staví na důvěře pacienta - v podstatě placebo efekt jak byste tento názor vyvrátila?
Fakt, že medicína, která se nepřetržitě vyvíjí několik tisíc let, rozšířila se prakticky po celém světě a vyléčila miliony lidí akupunkturou, bylinnými odvary, moxovaním, energetickými cvičeními, stravováním, mluví sám za sebe.

Kdybyste měla uvést konkrétní příklad léčby, všichni třeba víme, jak evropská medicína léčí chřipku. Jak vypadá léčení chřipky u čínského doktora?
Léčba chřipky je pestrá a mění se podle vývoje a přítomnosti jednotlivých příznaků, bylinná směs je sestavena dle intenzity nebo převahy zimnice či horkosti, až horečky, kýchání, vodnaté rýmy či rytmu rýmy žlutého vzhledu, různých typů kašle, ztuhlosti svalů a šíje, přítomnosti pocení či nikoliv, bolesti hlavy a mnoha dalšího.
V řeči praktika čínské medicíny jde o napadení škodlivinou z venku chladného, horkého či větrného typu.

soutez

A ta léčba - čínský lékař mě tedy nějak diagnostikuje (podle zmíněných kritérií) a nasadí vhodné bylinky?
Bylinky zabírají výborně, složení směsi se mění po hodinách podle vývoje příznaků. Vhodná je i akupunktura, baňkování a v případě chladu i moxování.

Za jak dlouho (průměrně) bude s čínskou medicínou po chřipce? Alespoň odhad - západní medicíně to z pohledu pacienta trvá řekněme 14 dní, z toho první tři dny jsou nejkrušnější...
Je-li stav léčen v počátku nemoci, je úspěšnost vyléčení z pohledu Evropana neuvěřitelná. Večer na vás „něco leze“, máte zimnici a tušíte, že dalších pár dnů bude chřipka silná. V takovéto situaci, po zaléčení čínskými odvary, ráno vstanete úplně zdráv. Hodně záleží na stavu energie před onemocněním. U vyčerpaného jedince „škodlivina“ prostoupí do těla velmi rychle. A jsme zase u prevence a nutnosti udržovat svoje tělo v dobré kondici.

Slyšel jsem také zkazky o tom, že lidé trpící nějakými nevyléčitelnými obtížemi (třeba migrénou) přišli k čínskému lékaři, a ten je díky jednomu sezení vyléčil - tu jim poklepal, tam je píchl... je to možné? A pokud ano, jak je to možné?
Ano, skutečně dochází z úhlu pohledu západní medicíny k zázračným vyléčením. Z pohledu čínské medicíny se nejedná o nic neobvyklého, nejčastěji se takové případy dějí u blokády toku energie v akupunkturních drahách. Dobře napíchnuté „jehličky“ dovedou překážku odstranit a energie drahami zase volně proudí a je po bolesti. Představte si přehradu na potoce. Pod hrází teče malinkatý potůček a nad ní se hromadí mnoho vody. Když přehrazení odstraníme, tok vody bude zase svobodný.

Proč by vůbec člověk měl navštívit čínského lékaře a kdy?
Čínská medicína se snaží vyléčit „kořen“ nemoci, pátrá po prapůvodní nerovnováze, jestliže se ji podaří nalézt a odstranit, člověk se stává zdravý trvale, a to stojí za to.

Jak to vlastně čínský lékař pozná, kde mi špatně proudí energie?
Terapeut praktikující čínskou medicínu se vás vyptá na vše možné. Neustále vás pozoruje, jaká je barva vaší pokožky, jak hlasitě mluvíte, jaký postoj těla máte... vyšetří váš pulz na 6 místech na ruce, na kterých může být 28 nejrůznějších kvalit pulzu, podívá se na změny na vašem jazyku..

Vy jste původním povoláním veterinářka - využijete čínskou medicínu i ve veterinární praxi?
Ano, všechny principy čínské medicíny se dají použít naprosto rovnocenně pro léčbu psů a koček. Při léčbě zabírají bylinné odvary, ale i akupunkturní jehly. Mám z této práce velikou radost!

VIZITKA

MVDr. Jaroslava Bláhová
Centrum tradiční čínské medicíny: Most ke zdraví
Nádražní 17, 150 00, Praha 5

Čtěte také...

Reklama