Ač se snažíme sebevíc, nastanou v našem životě situace, kdy přes všechnu starostlivost, lásku a péči musí naše dítko do nemocnice. Není to nic příjemného a srovnat se s vážným úrazem nebo nemocí našich nejmenších je pro všechny zúčastněné skutečně velmi těžké.

Pokud opravdu nastane situace, kdy je potřeba urychleného zásahu lékařů, nechejte je, aby konali svou práci. Oni jsou odborníci a je vaše dítko v danou chvíli potřebuje nejvíc. Avšak v době rekonvalescence jste ten nejdůležitější článek vy. Jen vy můžete dát vašemu nemocnému dítěti to, co nikdo jiný – rodičovskou lásku.

Pokud tedy můžete, nenechávejte dítě samotné v nemocnici. Neznámé prostředí plné cizích lidí, strach a bolest, to vše může na dětské dušičce zanechat pořádné šrámy. Naštěstí je v nenávratnu doba, kdy bylo možné navštívit pacienta jen ve středu a v neděli na dvě hodiny. A být s dítětem v nemocnici? O tom si mohly maminky dříve nechat pouze zdát.

Budete-li trávit s dítětem čas v nemocnici, obrňte se trpělivostí, klidem a optimismem. A vybavte sebe i malého maroda vším, co vám pomůže ukrátit dlouhou chvíli. Přibalte k pyžamku a hygienickým potřebám také pastelky, omalovánky, hry, kostky, knížky či puzzlíky. Nezapomeňte také na zábavu pro sebe – vše, co vám pomůže zažehnat pocit úzkosti a v dalších dnech, kdy bude dítě hodně spát, i pocit nudy – připravte si knížky, pletení, křížovky. Cokoliv, co vás baví a co zabaví vaši mysl.

  • Pokuste se potlačit svůj strach, dítě jej z vás vycítí a jeho vlastní, už tak dost velký strach se ještě prohloubí.
  • Zajistěte, aby dítě v nemocnici navštěvovali sourozenci, babičky, dědové, kamarádi a nezapomeňte také na návštěvy pro sebe. Ono být 24 hodin zavřená v jedné místnosti s dítětem není zrovna procházka růžovou zahradou.
  • Pokud máte čas, zjistěte si, zda vůbec nemocnice, kde je vaše dítko hospitalizováno, tuto službu poskytuje. Jestliže ano, pak pátrejte potom, jakým způsobem. Budete-li mít pro sebe jeden pokoj nebo mají-li maminky vyhrazen zvláštní samostatný pokoj. Zároveň si zjistěte, jakým způsobem budete mít zajištěné stravování. A jak budete váš pobyt s dítětem v nemocnici financovat.

Řešíte dilema, jestli do nemocnice jít, nebo ne, protože máte ještě druhé dítko? Pak vězte, že to bude ve společnosti tatínka nebo hlídací babičky určitě spokojené a rozhodně vás nepotřebuje tolik jako to nemocné. Je totiž ve svém prostředí a hlavně je zdravé.

Jestliže i přesto všechno z jakéhokoliv důvodu nemůžete být v nemocnici s malým pacientem, pak nezoufejte, prostě jen zaúkolujte babičky, sourozence, příbuzné a kamarády, aby krátili návštěvami marodovi dlouhou chvíli, než se budete moci dostavit vy.

A co vy? Jaké jsou vaše zážitky a zkušenosti s dítětem v nemocnici?