Vyrazit s tříletým capartem k psychologovi za účelem pochopení ho a naučit ho na nočník mi připadá samo o sobě jako šílenost, natož pak s naším aktivním dítkem, které trpí díky úrazu ruky panickou hrůzou z kohokoliv, kdo jen trošku zavání doktořinou. Nicméně jsme rozhodnutí naší paní doktorky respektovali a vyrazili na specializované pracoviště, vyzbrojeni doporučením.
V miniaturní čekárně jsme se ani neohřáli a už nás sestřička, která dozajista svou práci dělá za trest a každému, kdo ji vyruší, to dává patřičně „sežrat“, zvala k sobě. Zatímco manžel a synek byli odesláni rovnou k panu doktorovi, já jsem s ní měla vyplnit dotazník. Zcela „kraťoučký“ dotazník, který trval snad patnáct minut a ve kterém se zajímali o dědičné choroby do pátého kolena, až po rodinu manžela neteře mé sestřenice.
Netrpělivě jsem nadiktovala naše iniciály, datum sňatku, odkývala jsem, že jde o naše první manželství a ani jsem se nepozastavila nad otázkou, zda je šťastné. Zamítla jsem rodinné hádky, rvačky v afektu i ohrožování se zbraní před dítětem (zřejmě pokud není dítě na blízku, je to v pořádku) a konečně jsem byla propuštěna do ordinace.
Pan doktor sedící nad hromadou papíru ve stejně ušmudlaném plášti, se rozpačitě drbal na hlavě a snažil se z doporučení dětské lékařky vyčíst nějakou pomoc. Sdělil mi, že mu manžel vše objasnil, a zajímal se, zda jsme někdy vyzkoušeli posadit malého na nočník. Nechápavě jsem se na něho podívala. Myslel si snad, že jsme naprostí idioti?
Vyměnili jsme si s manželem nechápavý pohled. Nakonec jsem mu stále se slušností vysvětlila, že takhle chytří jsme také. Pan doktor nejprve dospěl k názoru, že je synek ještě nezralý a nemá dostatečně vyzrálou nervovou soustavu a že se to doučí, ať se neznepokojujeme. Vzápětí prohlásil, že je rozmazlený a že díky tomu nechodí na nočník, a své demagogie završil spokojeným prohlášením, že my jsme nezralí rodiče!
Svou jakousi prazvláštní seanci, při které nás nenechal říct už ani slovo, zakončil tím, že nám napíše doporučení na psychiatrii, kde našemu normálně se vyvíjejícímu tříletému dítku bojkotujícímu nočník předepíšou nějaké léky!!!
S díky jsme odmítli a prchali jak od něj, tak od naší paní doktorky, která na naši stížnost reagovala slovy, že pan doktor je špička ve svém oboru.
Našli jsme jinou paní doktorku, která hned v úvodu prohlásila, že je to naprosto v pořádku, a jen pro náš klid mi dojednala sezení s psycholožkou. Ta po celou hodinu našeho sezení pozorovala našeho drobka, jak si hraje, nechala ho malovat a na závěr mi poradila několik jednoduchých fíglů, které by ho mohli inspirovat. Prohlásila, že náš synek je velmi šikovné, zvídavé dítko ... a to dokázal i během dalších tří měsíců, kdy se na ten záchod naučil chodit.
Takže vy všechny, které máte podobný problém, nepropadejte panice. Do první třídy snad nikdo ještě s plínou nešel…
Nový komentář
Komentáře
rozina: Souhlasím s Andulou - dítě je nejspíš dyslektikem odjakživa, akorát se to v MŠ neprojevilo. Vzhledem k tomu, že dyslexie je porucha čtení, tak na tom ani není nic divného.
V mateřinkách děti nečtou.
rozina: a ještě toto, jsou naopak psychické potíže, jako je dprese, které už nepatří k psychologovi, ale k psychiatrovi a tam mají prášky vsé místo, byť většinou jako dočasná a ne vše řešící pomoc.
rozina: psychologové těžko, jelikož žádné prášky ani předepisovat nemohou ...
Jinak, noromálně vyvíjející se dítě se dyslektikem nestane, ale právě po nástupu do školy se může tato porucha projevit, dřív jaksi moc nemá na čem. Trauma to zapříčinit nemusí, je to vrozené.
Mmch, ještě k těm práškům - naopak mnozí rodič s dětmi dyslektickými, hyperaktivními a podobně chtějí po psycholozích něšjakou jednoduchou okamžitě zabírající radu, jak s těmi problémy zatočit a naopak nechtějí moc slyšet, že to hrozně moc záleží na nich a jejich pomoci tomu potomkovi.
a jestě mi připadá, že psychologové se všechno snaží řešit práškama, ale přece otázka psyché je běh na dlouhou trať a žádné léky tomu nemohou pomoci . Váš názor ??
Zdravím, také bych chtěla od nějakého psychloga - ale ne takového tady popisovaného, vědět, zda je možné, aby dítě normálně se vyvíjející v MŠ, se v 1. třídě stalo dislektikem. Může to také zapříčinit nějaké trauma ??
Andula: To nemůžu posoudit, já jen, že se tady o tom dost mluvilo. Já to prostě neřeším. Jediné, kdy mě to trochu rozladí, když jdu na WC v noci rozespalá a toho prkýnka si nevšimnu a sednu si na tu studenou mísu. Nicméně proberu se, zakleju si pro sebe, vykonám potřebu a zase to zalomím. Ale přežít se to dá.
peguša: tři chlapy mám doma já a že by zrovna tohle bylo na palici?
Vždyť je to úplná blbost.
Patricia: Je to sice pohodlnější, ale pracnější. Vede je k tomu jednoduše lenost. Prostě mají pocit, že je to neuvěřitelně zdržuje. Většina mých kamarádek taky učila zpočátku své ratolesti -kloučky- vsedě, ale jakmile hošíčci krapet povyrostli a dosáhli na WC mísu, hned je přeučily na "vestoje". My jsme doma na manžela 3 "holky" a tak to prkénko zase tak často zvednuté nebývá. Čili mě to zase až tak netrápí, ale dokážu pochopit, když má ženská doma třeba 3 chlapy. Pak je to asi na palici.
Patricia: To je jednoduchý, jsou líný a při čůrání ve stoje se nemusí celí svlékat, jako my, holky. Stačí rozepnout poklopec nebo jen trochu stáhnout kaťata vpředu a je to. Upřímně, někdy jim to závidím. Zejména na chatě, kde máme kadibudku a když je zima, je sednutí na studené prkýnko hodně nepříjemné. Skoro by člověk zapomněl, co tam vlastně chtěl.
Ťapina: Přesně moje řeč, zvednutý prkýnko je hnusný, my ho máme dole i s deklem, připadá mě to lepší.
Každý dítě je jiný. Mám dvě holky a na nočník začaly chodit zhruba v 18-20 měsících. Tu starší jsem se to snažila naučit dřív, ale veškeré pokusy byly marné. Nezabraly ani látkové pleny ani v létě na chatě chození "naostro". Na nočníku by klidně, kdybych jí nechala, vydržela sedět hodinu, ale stejně by do něj ani neukrápla. Ve chvíli, kdy vstala a natáhla kalhotky, zčurdila se jako blázen. Tak jsem to vzdala. Pak najednou začala chodit z nočníkem a sedat si na něj sama. Během několika dnů to zvládla. Tu mladší jsem nechala být a výsledek byl zhruba stejný.
Jeremi: No jo, to ses asi nenastěhovala do bytu, kde několik let před tím svobodný chlap na záchod nešáhnul
S tím už nic neudělám, leda vyměnit.
Ťapina: Fakt mi to nepřijde hnusný.
Máš pravdu, že pod prkýnkem se usazuje nejvíc svinstva, takže se zvednutým si toho aspoň včas všimnu a vydrbu to. A žádný vodní kámen tam nemám.
Jeremi, werka: Vám nepřipadá záchod se zvednutým prkýnkem hnusnej? Mně to teda docela vadí (i když co se dá dělat, no..). Jako kdyby někdo nechával otevřenej odpadkovej koš. Je vidět každé zrníčko vodního kamene, pod prkýnkem se usazuje nejvíc a nejde dolů.
Ja jsem ucila me deti na nocnik,kdyz zacali sedet,je pravda,ze zadne nasili,hned po ranu,se jim to povedlo a behem dne postupne.Je pravda,ze pak jsem postupne odbouravala pleny pres den,naucili se to brzy.Ma vnucka to same nemela pleny od 17 mesicu....je to individualni.
Jeremi: werka: taky to nevidím jako problém a neřeším to, ale je fakt, že naše prkýnko je už tři roky holt takové samopadací
, takže jsem ve výhodě. Ale jinak nevím, proč by mělo být prkýnko dole dominantní
werka: Přesně tak - než jsem poznala internet (a s ním i mraky diskusí věnovaných těm hnusným chlapům, co po sobě nedávají prkýnka dolů
), tak mě ani ve snu nenapadlo, že by kolem záchodového prkýnka mohl být nějaký problém.
Maximálně jsem to brala jako stopu, kdože byl poslední na záchodě (a třeba tam zapomněl zhasnout). Takže ani Hrošíka neučím, že by měl prkýnko na záchodě dávat dolů. Snad si ho nějaká
vezme i bez toho.
Mám 2 kluky a přiklním se k názoru, že je to individuální věc.Někomu to prostě jde dřív - starší syn už v roce a třičtvrtě, někomu později - mladší syn téměř ve 3 letech. Používala jsem u obou stejný metody - dávala jsem látkovou plínku, aby cítil mokro, během týdne to uměl a neměl plínku i v noci. Mladší syn vůbec nechtěl na nočníku sedět, nic nepomáhalo a najednou přišel zlom a bylo to. v noci měl ještě plínku, ale jednou si sundal pyžamo i plínku a spal bez toho. Tak jsem to riskla a nechala ho nahatého. Vydržel do rána v pohodě a od té doby je i v noci bez plíny. Z nočníku přešel brzo na záchod, ale on přitom sedí, vestoje nečurá, protože mísa je moc vysoko. Až trochu vyroste, tak to zvládne. Ve školce to mají fajn, tam mají ty nízký mísy pro děti.
Takže fakt záleží na tom dítěti, jak je vyspělý. Rodič ho k tomu může jen nasměrovat, pomoct, ale když to nejde, tak to hned nelámat přes koleno.
Sandy: Teda prkýnko na záchodě je věc, která mne nechává naprosto v klidu - když je nahoře, tak si ho sundám já, když je dole, tak si ho chlapi zvednou - nevidím v tom problém
. Takže za naučení sundavat prkýnko by ode mne tchýně žádnou vděčnost nezískala. A přiznám se, že mi vůbec nenapadlo, že bych něco takovýho měla učit
a mě vlastně též