Martin Scorsese je režisérem filmu Letec, který právě přichází do našich kin.  Letec není typickým filmem pro ženy, jak už jeho název napovídá.

Je ale výpravným velkofilmem, který zachycuje pestrý život génia a průkopníka minulého století. A dělá to velmi dobře.

 

Zřejmě nás ženy bude na filmu hodně zajímat osobní život hlavního představitele Howarda Hughese. V podání líbivého Leonarda DiCapria je skutečně na co se dívat. Možná vás jeho taktiky námluv rozechvějí a vy tak zjistíte, že se nedostatky tohoto génia na poli vášně a lásky rozhodně nevyskytují. Je ale skutečným géniem a tyto osoby mívají v osobním životě často nějaký problém. Ani Howard Hughes nebyl výjimkou. Projevuje se u něho jakási úchylka na čistotu a hygienu a trpí depresemi. DiCaprio právě zde dokazuje, že umí zahrát více než jen roztomiloučkého milovníka...

 

Vedle detailního zobrazovaní Howardova charismatu film divákům zodpoví otázku, jakže to vlastně bylo s těmi letadly. Jak moc byla bolestná cesta od prvních modelů dnes trochu komických letadélek k těm nablýskaným, hladkým a špičatým obrovitánským monstrům, které bereme tak samozřejmě jako součásti našich životů. Možná kdyby nebylo neutuchající energie, nadčasového uvažování a podnikatelského talentu Howarda Hughese, přelety přes kontinenty by ještě dnes nebyly tak všední záležitostí.

 

Pokud by film přinesl jen toto rozšíření historických obzorů, bylo by to dost.

Ale udělá to s takovou nonšalancí a profesionalitou, která filmu, jenž stál desítky milionů dolarů, skutečně přísluší. Kamera, zvuk, hudba dokonale synchronizují a vytváří často dojmy, ze kterých má obyčejný smrtelník husí kůži.

 

V úvodních scénách, které se hemží předválečnými modely letadel, Howard Hughes běhá a stále a hlasitě mluví; má zkrátka filmový štáb pod kontrolou. Režíruje film Pekelní andělé a má o něm přesnou představu. Přesnou je možná slabé slovo, jelikož vymýšlí zdánlivě nereálné a zároveň pro něho nepostradatelné detaily filmu stále dokola. Teprve po šesti letech natáčení je nucen kvůli investorům film konečně uvést na stříbrná plátna kin. Má úspěch a otevírá se jeho dlouhá a nakonec úspěšná cesta ke konstrukcím novodobých létajících strojů.

 

Stejně jako Howard Hughes je jeho představitel ve filmu obklopen výjimečnými lidmi.

Mezi ně patří postava Katharine Hepburnová, v podání Cate Blanchettové. Divák se neubrání hledání skutečné Kathariny v reálné podobě. Její představitelka je jí ale jen pramálo fyzicky podobná a to je zprvu dosti matoucí. Nevím, jak se to Cate Blanchettové podařilo, ale některá gesta a výrazy nám přes propastné rozdíly vzezření, slavnou Katharine Hepburnovou silně připomínají. Ve scénách, z nichž je cítit výjimečné porozumění mezi tak nadčasovými osobnostmi 30. let minulého století, kypí vše výjimečností, na které se podílejí oba herci stejnou měrou. Katharine pochopila Howardovu duši včetně jeho výstředností. Právě tu notně zneužívají Howardovi soupeři.

Například nádherně šedivý Alan Alda, zde v roli protivného politika, je jako vypočítavý a zákeřný senátor ozdobou tohoto filmu. Využívá všech svých politických zbraní a ani ten skutečný senátor Brewster, to jistě nepředvedl lépe než tento tolik profesionální herec.

 

Co bychom mohli filmu vytknout, jsou téměř tři hodiny jeho trvání.

Po první polovině se děj začne táhnout, místy dokonce nudit. Spád má opět až ve své poslední čtvrtině, ale i tak některé (z mnoha úhlů pohledu přebytečné) scény mohou diváka nenávratně otrávit. Chápu, že režisér s hlavním protagonistou se chtěli skutečně předvést, ale přeci jen to trochu přehnali. Předvádějí se pěkně, ale přeci jen příliš dlouho. Nemusíme se nutně a stále znovu tetelit z ohromujích scén mezi mraky, že...

Výpravné snímky bývají delší, ale podle mě to není  nezbytně nutné. Někdy jim zkrátka přílišná délka může i trochu škodit, a tak je tomu právě ve filmu Letec.

 

Přesto tento film jednoznačně doporučuji. Pokud se bezbolestně přenesete přes jeho pár vleklých pasáží, dostane se vám odměny v podobě pěkného, přínosného a obzory rozšiřujícího zážitku z filmu moderních kvalit.

 

 

Film Letec získal dva Zlaté Globy (nejlepší film a nejlepší herecký výkon) a je nominován na Oscara v jedenácti kategoriích.

 

Letec (The Aviator)

Premiéra: 10. února 2005

Hrají: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, Adam Scott, Kelli Garner a další

Režie: Martin Scorsese Scénář: John Logan Kamera: Robert Richardson Hudba: Howard Shore Distribuce: Bioscop, 170 minut

 

Kam na film do kina, najdete ZDE

Rozhovor s režisérem filmu si můžete přečíst ZDE

 

Další letošní filmové recenze na stránkách Žena-in.cz

Team America: World Police

Alexandr Veliký

 

Předávání Oscarů proběhne 27. února a na stránkách Žena-in.cz vás budeme o tomto prestižním filmovém ocenění informovat.

 
Reklama