5ee8a4fb83306obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nepodceňujte mělkou vodu

Na první pohled vypadá mělký dětský bazének jako bezpečné hřiště. Ale třeba i pouhé dva centimetry vody stačí k tomu, aby se v ní dítě utopilo. Děti do pěti let mají v poměru k tělíčku těžší hlavičku. Když se tedy nakloní dopředu a převáží se dopředu, může být nad jejich síly dostat se rychle zpět, takže se nadechnou pod vodou.

Nespoléhejte na plavecké pomůcky

Dříve byly nafukovací kruh a rukávky běžně používanými (protože jedinými dostupnými) pomůckami pro děti, které zatím neumí plavat. V dnešní době nad nimi však odborníci zamítavě kroutí hlavou. Nejen že se s nimi dítě neučí správně plavat, protože jeho tělíčko nedrží ve správné poloze, a omezují ho v pohybu. Zvláště kruh jim může být vyloženě nebezpečný.

Kromě toho, že nemusí držet nafouknutý, může prasknout, nebo jej děti při vodních radovánkách propíchnou, není bezpečný ani z jiného důvodu. Děti jím mohou propadnout, nebo se převrátit. Raději zvolte speciální pásek s pěnovými plováky, či speciální plavky s polystyrenem.

Nevěřte ani „bezpečným“ sedátkům

Vypadají úžasně pohodlně a výrobci slibují, že v nich budou vaše děti v bezpečí. Jenže ani speciální kruhy s dírami na nožičky určené pro miminka před experty neobstojí. Kromě toho, že kritizují jejich škodlivý vliv na vývoj dětí (špatná, „visící“ poloha, v níž trpí páteř, kyčle, nervová soustava i mozek), upozorňují, že i tak může k převrácení dojít.

Pokud už se tak stane, a z vody koukají jen nožičky, nesmíte miminko otočit zpět pod vodou! Mohla byste mu ublížit, poškodit páteř. Potopte se pod hladinu, chyťte je za tělíčko a vzhůru nohama vyzvedněte nad hladinu. Až tam je můžete otočit.

Nečekejte volání o pomoc

Když se člověk topí, tak jediné, o co se jeho ústa snaží, je nadechnout se. Proto už nestihne volat o pomoc.
Nepočítejte s máváním o pomoc

Při tonutí nejsme schopni ovládat ani své ruce, ty se nás instinktivně snaží dostat alespoň na chvíli nad hladinu. Mávání a dalšímu gestikulování, které by mohlo přivolat pomoc, v ten moment nejsou schopny.

Nikdy ne hlavu vzhůru

Pokud zachraňujete tonoucího, vždy ho neste z vody s hlavou níže než je tělo. Pak se bude voda z dýchacích cest lépe dostávat.

Nepřestávejte hlídat

Jakmile jste s dětmi u vody, nikdy je nespouštějte z očí. I malá chvilka nepozornosti se může změnit v tragédii, kterou si budete vyčítat do konce života. Odborníci radí hlídat je až do 14 let. Věděla jste, že utonutí je druhou nejčastější příčinou náhodného úmrtí dětí?

Čtěte také:

Reklama