Když se někdo ujme zatoulaného psa a později se najde majitel, nechává se psovi vybrat, u koho chce zůstat. S dětmi se zachází hůř než se psem. Naposledy nás o tom přesvědčila zoufalá šestiletá Sofinka, když se sepjatýma rukama prosila soudkyni a další úřední osoby, aby ji nechali u maminky. Aby ji nechali v zemi, kterou považuje za svůj domov.
Úmluva v preambuli výslovně uvádí, že jejím cílem je chránit děti před škodlivými účinky jejich protiprávního přemístění nebo zadržování. Stanoví, že protiprávně přemístěné dítě se nevydá, pokud se sžilo se svým novým prostředím a řízení před příslušným orgánem bylo zahájeno až po roce od přemístění (čl. 12). Ale i pro případ, že řízení bylo zahájeno neodkladně, stanoví v článku 13, že smluvní stát není povinen nařídit navrácení dítěte, jestliže dítě nesouhlasí s návratem a dosáhlo věku a stupně vyspělosti, v němž je vhodné přihlížet k jeho stanoviskům, nebo jestliže je vážné nebezpečí, že by návrat dítě vystavil fyzické nebo duševní újmě nebo je jinak dostal do nesnesitelné situace.
Že přesun obou dětí do Argentiny je vystavil duševní újmě a nesnesitelné situaci, je nabíledni. Komu by se líbilo být násilím přemístěn do cizí země v jiném světadíle, k lidem, které nezná a s nimiž se nemůže dorozumět? Komu by se líbilo přijít v šesti nebo devíti letech o matku, prarodiče, o kamarády, spolužáky, o své oblíbené hračky či zvířátko? Komu by se nezhroutil celý svět? Poté, kdy matka dceru otci vzala, vyhledala s ní útočiště v Klokánku. Holčička byla nesmírně vyděšená a pořád opakovala, že nechce do Argentiny. Lekala se každého telefonátu, každého vrznutí dveří. Matka se policii vydala sama po slibu, že Sofinka zůstane na území České republiky. Stačilo málo. Stačilo, aby soudkyně Horáková vyhověla návrhu MÚ Litoměřice na předběžné opatření na ponechání dětí zde. Ale paní soudkyně byla neoblomná. Ve svém zamítavém rozhodnutí uvedla, že jejich příznivý vývoj není vážně narušen ani ohrožen. Přesto, že ve spisu je založena zpráva, že Sofinka trpí psychosomatickými problémy a má panickou hrůzu z návratu do Argentiny. Přesto, že byla přiložena i aktuální zpráva psycholožky z Klokánku, že vrácení dítěte do Argentiny zásadně nedoporučuje.
Poněkud komické mi připadá odůvodňování tohoto krutého zásahu právem dítěte na styk s druhým rodičem. Vnucovat právo násilím a proti vůli oprávněné osoby je trochu protismyslné. A jaká je „tvrdá realita“? Úřady vehementně a drsně zajišťují právo na styk dítěte s druhým rodičem, jen když se toho rodič domáhá. Co dělají pro to, aby zmíněné právo vydobyly tisícům dětí, umístěným v ústavech? Těm dětem, které své rodiče neznají, a přesto touží po styku s nimi? Přivedou jim je snad úřady v „klepetech“, aby naplnily jejich právo na styk s rodiči? Neběží tedy o realizaci práva dítěte na styk s rodičem, ale o krutou realizaci práva rodiče na dítě. Na postupy Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí při vydávání českých dětí do ciziny s uvedením konkrétních, naprosto absurdních případů, jsme si stěžovali u ministerstva práce a sociálních věcí i u Veřejného ochránce práv přesně před rokem (stížnost viz www.fod.cz). Bohužel marně. Matka je stíhána za únos. A co úřady, ty mohou dětem ubližovat beztrestně?
S dětmi hůř než se psem
Když se někdo ujme zatoulaného psa a později se najde majitel, nechává se psovi vybrat, u koho chce zůstat. S dětmi se zachází hůř než se psem. Naposledy nás o tom přesvědčila zoufalá šestiletá Sofinka, když se sepjatýma rukama prosila soudkyni a další úřední osoby, aby ji nechali u maminky. Aby ji nechali v zemi, kterou považuje za svůj domov.
Doporučujeme
Komerční tipy
-
Jak soutěž MasterChef ovlivnila život vítězi Romanu Stašovi? A bez které suroviny si vaření nedokáže představit? Jen málokdo by neznal vítěze 4. řady MasterChef Romana Stašu, který si získal sympatie diváků již v prvních kolech soutěže. Tento nadšený kuchař, který je původně trenérem a juniorským hokejistou, v následujícím rozhovoru odhaluje svůj největší gastronomický zážitek, ale také třeba jeho nejoblíbenější nápoj. Jakým dalším projektům se Roman Staša věnuje? A které suroviny jsou pro něj v kuchyni nezbytné?
-
Vzdělání na prvním místě: Seznamte se s projekty, které propojují mladé lidi se světem Každá nová generace s sebou nese potenciál inovovat a přinášet nové myšlenky. Vzdělání mladých lidí a jejich přístup k technologiím mohou vést ke vzniku nových technologických a společenských inovací, které budou jednoho dne utvářet naši budoucnost. Jak můžeme dnešní nadějné studenty co nejlépe nasměrovat? Dva zajímavé projekty, se kterými se do unikátního programu Women in Tech přihlásily dvě talentované podnikatelky, hledají právě na tuto otázku odpověď.
-
Před spaním se vyvarujte zmrzlině i těstovinám se sýrem. Mohou totiž vyvolat potíže a tím zároveň i nespavost Spánek je jednou z životně důležitých potřeb člověka, proto bychom se na něj měli zaměřit. A také se před spaním vyhnout konzumaci některých rizikových potravin. Které to jsou a co mohou způsobit?
-
Hygiena a ochrana zdraví je důležitá pro všechny: Dettol se znovu spojuje s Kapkou naděje Zdraví a čistota k sobě neodmyslitelně patří, proto se i letos značka Dettol spojuje s Nadačním fondem Kapka Naděje. Cíl je stále stejný – pomoci vážně nemocným lidem nejen v nemocnicích a šířit osvětu o důležitosti ochrany zdraví.
-
Vyzkoušeli jsme robotický vysavač Xiaomi Robot Vacuum S10+. Chytrý pomocník, který se vám bude hodit pro úklid Pokud si plánujete koupit robotický vysavač, pak se vám určitě bude hodit naše redakční zkušenost. Protože nás zajímá, jak pracují noví pomocníci domácnosti, rádi jsme vyzkoušeli robotický vysavač Xiaomi Robot Vacuum S10+. jak se nám s ním uklízelo? Myslíme, že naše spokojenost vás může inspirovat.
-
Projekty českých podnikatelek, díky kterým budete mít „self-care“ v malíku Kdy jste se naposledy uprostřed dne na chvilku zastavila a soustředila jen na sebe? Výzkumy potvrzují, že už pouhá pětiminutová meditace může mít na náš život velmi blahodárný dopad – a teď si představte, že byste se péči o sebe sama věnovala ještě o trochu víc?
-
Bolavé a oteklé nohy není dobré podceňovat. Křečové žíly mohou bez léčby a prevence vyústit až v trombózu Zpočátku není onemocnění vůbec nápadné. Jen vás tu a tam překvapí pocit těžkých, unavených nohou. Jenže to už je zaděláno na trápení, které v dospělosti postihne až 60 % žen a 30 % mužů. Naštěstí existuje účinná prevence i léčba.
-
Podzimní novinka značky KIA: SUV budoucnosti, které podněcuje uživatele přijmout za svůj přechod k elektromobilitě Nová EV9 má ambici sehrát ústřední roli v proměně značky Kia a způsobu, jakým lidé cestují. Pokud se zajímáte o novinky ze světa automobilů a elektromobilů, neměla by vám uniknout podzimní novinka, která vás určitě zaujme.
-
Jaké jsou grilovací trendy letošní sezóny? Vinná klobása, krkovička, mleté maso a tofu. Zajímavé recepty, které můžete vyzkoušet Pokud rádi grilujete, přinášíme vám inspiraci v podobě několika receptů, které se vám budou hodit! Ingredience můžete nakoupit v Kauflandu.
-
I onkologické pacientky si zaslouží cítit se silné a krásné. Pomozte jim společně s Pantene i vy Cítit se silně a krásně je ten nejlepší pocit. Mnohým z nás k tomuto pocitu dopomáhají také naše vlasy. Některá si je ráda barví podle nálady, jiná si s oblibou tvoří rozličné účesy. Většina z nás také o své vlasy pravidelně pečuje, aby vypadaly co nejlépe a byly zdravé a krásné. A když zrovna máme den, kdy vypadají zkrátka úžasně, cítíme se neporazitelné.
Nový komentář
Komentáře
Máme tři děti a jednoho vnoučka. Život bez nich si nedovedu představit.
Suzanne: ale oni chtěli děti, rodinu, zhusta se oháněli Biblí. Ale chtěli, aby to bylo podle nich. A když se jim někdo vzpříčí, má jiný názor a nechce se přizpůsobit, tak proti němu bojují do roztrhání těla. Bohužel používají i to, cos řekl ty - děti jsou můj život, moje krev... Nezlob se, jsem na podobné věty trochu alergická
grizzly: nevím, proč to ti pacholci dělají. Ale vím, že dokáží jít přes mrtvoly, jenom aby tu babu položili. Obvykle do roka děti šupajdí zpět k mamince. Těch pár moudrých a schopných otců, kteří se o děti starají z lásky a po dohodě, si vážím. Těch ostatních 99% bych střílela bez soudu
Po zkušenostech z okolí jsem cynik. Otec, který vehementně bojuje o své děti je mi rovnou podezřelý, protože 98% z nich to dělá jako pomstu bývalé partnerce.
grizzly:
já takový zevšeobecňování nemám ráda, studie nestudie.
grizzly: Specifikuj v kterých
Jaštěrička: Jako všude a ve všem,kdo dokáže víc řvát,víc si vyřve.
no a já si dělám hlavu a tím, že muj bývalý na děti kašle, rozhodně u soudu za ně nebojoval, teda ano , když mu vyměřili alimenty, to se vztekal.
No. MYslím,že vina je na obou stranách a oba dospělí by potřebovali našupat na zadek. Nicméně se mi vybavuje historka o Šalamounovi,kdy se mělo rozhodnout,které matky patří dítě a chtěl ho rozetnout mečem-a skutečná amtka ho nechala jít. Jenže na takové rozhdonutí ani jeden rodič není dost zralý a hlavně děti miljící
A co se týče dětí nechávaných matkám.Ano,je pravda,že 98% dětí zůstává u matek.Ano,je pravda,že otec se často nemůže dobrat svých práv.Ale na druhé straně-znám hodně vysoké procento matek,které by svým dětem rády umožnily styk s otcem a ti nemají zájem. Aje podstatně vyšší.A bere se to jako samozřejmost,o které se moc nemluví.
grizzly:
hele, že tobě nějaká někdy hodně ublížila, co?
To o tom "normálním uvažování od počátků lidstva a o uplatnění chlapa" - to jsi někde vyčetl, nebo to máš ze své hlavy?
Janasis: samodřejmě že zažila, jen nechápu souvislost
Nyo: náhodou já myslím že tato debata je tentokrá vyjímečně docela v mezích normy, že žádné extremistické matky se tady nevyskytují
Janinas: nechci to nijak snižovat, ale porod zažily i davy žen, jejichž dětí jsou plné děcáky, v některých případech i popelnice
Já někdy zjišťuju že už na debaty na netu nemám energii a že mě hrozně vysávají
Mizím k vodě
Janinas: Taky mě "bolí"vidět takovéhle srdceryvné scény.Ale byla to jejich vlastní matka,kdo je svou nezodpovědností způsobil.Před zákony neutečeš,každého jednou dohoní.Ať se Ti to líbí nebo ne,Luciš může být pravdě mnohem blíž,než všichni ti novináři,co o tom píší.
Ivet: a zažilas někdy porod? Umíš si pak představit, že o své milované dítě přijdeš?
Janasis: a mě zas příjde, že Luciš uvažuje pouze realisticky, nikoliv necitelně.
Vzpomínáte si film: Bez dcerky neodejdu? Tento film mnou dost otřásl a žádné matce bych to nepřála zažít. Svoji dceru jsem varovala, aby si nikdy s cizincem nic nezačínala. Většinou to končí nešťastně hlavně pro ženy a děti.
Včera jsem v televizi viděla záběry, kdy děti této matce přímo rvali z náručí a děti od ní viditelně nechtěly odejít. Brečely a naříkaly. Je to vůbec v dnešní době možné? Chápu, že jsou určité zákony, ale copak přání dítěte nic neznamená?
Co určitě nechápu, jsou názory Luciš. Je vidět, že nikdy nezažila, co je to mateřské pouto, jinak by takhle necitlivě nemohla vůbec uvažovat.
Možná bychom si mohly znovu přečíst ten článek o manipulaci s diváky v televizi apod. Třeba nic není tak horké jak vypadá z jedné scénky.