64abd786254bcobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jezdíme výhradně v noci, říká Kateřina (29)

Máme ještě hodně malé děti – tři a pět let. A přesto jsme s nimi absolvovali už tři cesty autem do Chorvatska. Nikdy jsme ale nejeli jinak než na noc. Navečeříme se, děti vykoupeme a pak tradá! Většinou neusnou okamžitě, protože jsou z cesty rozrušené, ale na hranicích s Rakouskem už spí zaručeně. Párkrát za noc se sice probudí, ale to je zase snadno uspím. Sedím s nimi vzadu, takže je hladím, uklidňuji. A když se ráno probudí naplno, už vidí z okýnka moře. To se pak těší, rozhlíží se a tu hodinku, dvě nějak přetrpí.

Cestujeme několik dní, popisuje Jarka (44)

Na dovolenou i z ní vyrážíme pokaždé o dva až tři dny dříve. Ona pro nás totiž nezačíná ani nekončí u moře. Pokaždé si naplánujeme několik zastávek i cestou k němu a od něj. To se pak děti na cestování vyloženě těší. Přespáváme v kempech a kolikrát je to větší dobrodružství a zábava, než v cíli cesty. Dovolená je tak pro nás i naše tři děti (6, 8 a 8 let) mnohem pestřejší.

Zachraňuje nás tablet, přiznává Pavlína (37)

Naše holky (7 a 12 let) milují tablet. Dokáže je zabavit na dlouhé hodiny. Takže když cestou zrovna nespí, koukají do něho. Jen si nesmíte zapomenout nabíječku a powerbanku. (smích) Ale nemyslete si, jakmile dojedeme do cíle, zase jim ho zabavujeme. Mají pak povolenou jen hodinu denně. Víme, že je to dobrý sluha, ale zlý pán.

Z nudné cesty jsem udělala zábavnou hru, vypráví Markéta (39)

Já děckám (8 a 10 let) pokaždé vymýšlím speciální dovolenkovou hru. Dostanou arch papíru s úkoly, které musí během cesty splnit. Odškrtávají si například, co ze seznamu viděly z okýnka, zapisují jména určitých měst nebo řek, hledají policejní auta, zvířata… Mají taky malou mapku, kde si mohou zakreslovat, kde už jsme. Kdo všechny úkoly splní, čeká ho na místě pořádná odměna.

Děláme časté zastávky, ale zábavné, líčí Petra (42)

Pokaždé děláme cestou spoustu zastávek. A to nejen aby se naše děti (4, 6 a 11 let) proběhly nebo si odskočily na toaletu. Zastavíme třeba i v akvaparku, v malé zoo, v herničce, jdeme na zmrzlinu na nějakém náměstí, uděláme si piknik… Pak cesta ubíhá mnohem příjemněji. Není to jen otrava.

Fungují tři věci – zábava, jídlo a přestávky, usmívá se Petra (27)

Zabavit dceru (4 roky) cestou k moři je docela fuška. Ale moje snažení bývá korunováno poměrně klidnou jízdou. Nekňourá tolik, nevzteká se jako poprvé cestou do Itálie. Přestože jsme jeli na noc, spala asi jen čtyři hodiny. Hrůza. Teď už jezdíme jen přes den. Zpíváme si, vyprávíme, mám s sebou plno hraček a her a taky jídla. Pořád musí být co mlsat. Tahám s sebou snad milion krabiček s různými svačinkami a dobrotami. To ostatně vždy ocení i přítel. Plus platí pravidlo, že je zastávka každé dvě hodiny.

Zdroj informací: respondentky redakce

Čtěte také:

Reklama