Obzvlášť v létě dostávají lidské oči pořádně zabrat. Slunce, chlor v bazénu i slaná mořská voda je dráždí. Ještě hůře jsou na tom lidé, kteří nosí kontaktní čočky. Mohou se za ně totiž dostat nejrůznější nečistoty, drobný písek, zrnka soli a bakterie, které v očích dokáží udělat pořádnou neplechu. Většina odborníků se shoduje, že kontaktní čočky je lepší před koupáním odložit.

Rizika nejsou malá

„Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí,“ uvádí oční lékařka Jana Mikšovská z kliniky DuoVize.

Ochrana především

V důsledku zmíněných komplikací může dojít i k nenávratnému poškození rohovky. Riziko hrozí nejen očím, ale i samotným čočkám. Kontaktem se slanou mořskou či bazénovou chlorovanou vodou se totiž snižuje jejich životnost. Pokud se tedy do vody s čočkami přeci jen vydáte, dávejte si dobrý pozor a určitě použijte čočky jednodenní.

„V první řadě je důležité vybrat kvalitní a dobře padnoucí plavecké brýle, které oči ochrání před špínou, nečistotami a bakteriemi. V ideálním případě by si měl plavec před vstupem do vody kontaktní čočky vyjmout. Pokud chce člověk plavat s kontaktními čočkami, doporučuje se kombinace jednodenních čoček, které jejich nositel hned po plavání vyhodí, a plaveckých brýlí. Důležité také je nemnout si ve vodě oči,“ zdůrazňuje Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Po koupání vypláchnout

Po koupání je také vhodné vypláchnout oči čistou nebo borovou vodou, popřípadě speciálními dezinfekčními očními kapkami. Vyplavíte tak z očí nebezpečné bakterie a nečistoty. 

Čtěte také:

Reklama