knizkaTo, že děti milují hračky – plyšáky, panenky či autíčka, nemusíme zdůrazňovat. Hezkou hračku si dítě může oblíbit natolik, že s ní i vyroste a má ji až do dospělosti. Kromě takových hraček, které jsou určené především pro potěšení, je ovšem důležité pořizovat dětem i hračky, které kromě toho, že jsou hezké a příjemné na omak, pomáhají dětem ke správnému vývoji.

Pro menší děti od věku šesti měsíců do zhruba jednoho roku jsou určeny skládací látkové knížečky. „Prohlížením a osaháváním knížek děťátko rozvíjí spoustu smyslů a získává bohatou škálu nových informací. Hračka na první pohled upoutá dítě svou barevností. Jednotlivé stránky jsou vyrobeny nebo ozdobeny různými materiály – hladkou bavlnou, velurem, klouzavým saténem, sametem, plastovým zrcátkem. Uvnitř stránek se skrývají šustítka, chrastítka či pískátka, která lákají miminka svým zvukem k opakovanému objevování,“ vysvětluje Eva Barešová, majitelka Centra pro těhotenství, porod a mateřství Anahita.

Tyto knížky lákají k rozsáhlému zkoumání, objevování a ke hře. Pro děti, které už umějí komunikovat, je možné knížku použít také k trénování různých znalostí a dovedností – třeba pojmenování barev a obrázků. Méně dovedné nebo menší děti mohou zase procvičovat hmat a pohybové dovednosti svých malých ruček a prstíků – knížky se dají různě skládat a zapínat (třeba na suchý zip nebo magnet), často také obsahují vyndavací součásti. Dají se jednoduše položit do dětského kočárku nebo díky plastovému kroužku snadno připevnit k autosedačce, postýlce či ohrádce.

„Vzhledem k tomu, že vyobrazení na jednotlivých stránkách jsou nejen z různých materiálů, ale také skutečně něco zobrazují (např. zvířátka), rozvíjejí také fantazii rodičů, kteří mohou z takové knížky číst večer co večer jinou pohádku,“ dodává Eva Barešová.

Další předností knížek je, že se – na rozdíl od klasických papírových knížek – tak snadno nezničí a je možné je prát v ruce.

 

Reklama