Rok od roku přibývá lidí, kteří vyrážejí na zahraniční dovolené bez podpory cestovních kanceláří. Jaké to má výhody a nevýhody?

cestování

Vezmete peníze, zajdete do cestovní kanceláře, vyberete si z katalogu hotel a bez jakýchkoliv starostí odletíte na dovolenou. Je o vše postaráno, na letišti vás naloží do autobusu, v hotelu vám domluví a zajistí pokoj a vy jen chodíte na pláž a nemusíte nic řešit. Takto tráví dovolenou většina lidí.

Někteří však služby cestovních kanceláří nevyužívají a cestují na vlastní pěst.

Bezesporu největší předností takovéto dovolené je, že člověk si udělá program, jaký chce.

Není přivázán k jednomu místu, má šanci blíže poznat místní obyvatele a více přičichnout k tomu, jaká navštívená země opravdu je. Také více pozná místní kuchyni, protože ta se nejlépe ochutnává v jídelních zařízeních pro domorodce.

Ano, tušíte správně, že mám zkušenosti s oběma způsoby cestování. A pokud nejedu s celou rodinou, cestovním kancelářím se vyhýbám.

Hlavní důvod je lenost. Když jsem ubytován v hotelu s all inclusive stravováním, nebo i jen s polopenzí, jsem vnitřně naprogramován, že večeře začíná v 19.00, a moje žena se netváří nadšeně, když se chystám udělat výlet tak, že budeme muset jíst někde jinde za vlastní peníze.

A přicházím tak o úžasné západy slunce, o chvíle samoty v místech, kde se přes den pohybuje dav lidí, a o jedinečnou atmosféru večerních scenérií.

Hlavní nevýhodou cestování na vlastní pěst je, že málokdy dosáhnete na ceny ubytování, jaké nabízejí cestovní kanceláře. Respektive za stejné peníze pořídíte výrazně nižší kvalitu ubytování.

Dnes máme téma dne: Kam se chystáte letos na dovolenou? A k němu samozřejmě můžete přispět i příspěvkem na téma cestování organizované, anebo samostatné.

Těším se na vaše příspěvky na e-mailu

redakce@zena-in.cz

Reklama