Dnešní téma mi vytanulo v paměti vtipnou vzpomínku na dobu, když nám bylo asi dvacet. Maminka mé kamarádky začala experimentovat s bylinkami. Měla různé neduhy, takže se rozhodla vedle normální léčby pomoci tělu ještě bylinkami.

Navštívila nějakou známou bylinkářku, nakoupila všemožné byliny a začala vařit lektvary. Jednou jsme byly s kamarádkou na večírku, naštěstí blízko jejího bydliště. Kolem půlnoci přiběhla jejich sousedka, že její mamince je špatně a že to vypadá na kolaps.

Kamarádka se ještě smála, že to zas matka něco přehnala, ale nedalo jí to a šla domů. Doma na nic nečekala a hned zavolala záchytku. Matka ležela, sotva dýchala, ale ještě jí stačila říct, že vypila asi pět lektvarů na oteklé nohy, na kašel, na spaní, na... no už nevím na co. Saniťáci ji odvezli, ale vzhledem k tomu, že si to způsobila sama a vědomě, hned jí napsali do papírů, že paní chtěla spáchat sebevraždu. Takže její matka musela docházet na psychiatrii a vysvětlovat, že se jedná o omyl, že to jen nezvládla nadávkovat. Aby jí to zafungovalo, přisypala tam těch bylin prostě víc. Víc bylin, silnější účinek. Nebude přece pít jen nějaké slabé čajíčky. Že se mohla pěkně otrávit, si nepřipustila, to by se jí přece stát nemohlo… O té doby už s tím naštěstí neexperimentuje, ale zážitek to určitě nebyl příjemný.

Myslím, že se s tím potýká dodnes, nedávno mi kamarádka říkala, že byla s dnes už její starou maminkou na nějakém vyšetření, a když z karty kontrolovali diagnózu, doktorka na to narazila – že chtěla spáchat před 20 lety sebevraždu otravou z bylin…

Klára Křížová

A čím se léčíte vy? Máte nějaký spolehlivý recept proti bacilům?

redakce@zena-in.cz

Reklama