Mýtus, že hormonální antikoncepce způsobuje zvyšování hmotnosti žen, se traduje od šedesátých let minulého století, kdy  se začala používat. Zkreslená informace přetrvává dodnes, přestože ve vývoji antikoncepce došlo k výraznému pokroku. V současné době je na trhu velké množství nízkohormonálních antikoncepčních přípravků, které zvyšování hmotnosti zcela určitě nezpůsobují.

Antikoncepční náplast, nejmodernější způsob antikoncepce, obsahuje dva druhy hormonů – gestagen a estrogen, a patří mezi nízkohormonální antikoncepční přípravky,“ uvádí MUDr. Vladimíra Paseková „Koncentrace hormonů dostatečně chrání před otěhotněním a zároveň minimálně zatěžují ženský organizmus. Účinné látky se postupně uvolňují přes kůži přímo do krevního oběhu, takže nedochází k výkyvům v hladině hormonů, jako to bývá u antikoncepčních pilulek,“ dodala.

Norelgestromin – gestagen obsažený v antikoncepční náplasti i jiných antikoncepčních přípravcích vykazuje minimální androgenní aktivitu, která je spojená s nárůstem hmotnosti. Klinické studie prokázaly, že používání antikoncepční náplasti hmotnost nezvyšuje1. U téměř 80 % žen, které antikoncepční náplast používaly po dobu jednoho roku, nedošlo k žádné změně hmotnosti. U zbylých 20 % došlo k mírným poklesům či nárůstům hmotnosti. Tyto změny jsou však, především u mladších dívek, dány přirozeným tělesným vývojem. Další studie porovnávala změny hmotnosti u skupiny žen používajících  antikoncepční náplast s kontrolní skupinou, které si lepila placebo. Z výsledků vyplynulo, že ve změnách hmotnosti uživatelek skutečné a placebové antikoncepční náplasti nebyl žádný rozdíl. Zvýšení hmotnosti o více než 10 % zaznamenalo dokonce vyšší procento žen, které používaly placebo.

Co si počít, pokud přibýváte na váze, což je obzvlášť před létem sledovaná veličina?

„Nedávejte vinu antikoncepci, jezte zdravě a s mírou,  hýbejte se a hlavně  hlídejte, aby příjem energie byl nižší než jeho výdej," radí ženám Martina Piskorová, koordinátorka internetového magazínu www.jednoutydne.cz, který je určen pro moderní ženy. Najdete v něm velké množství informací a zajímavých novinek z oblasti životního stylu, včetně sekce o antikoncepci. 

 

 

Reklama