he1.jpg

Nejznámější a nejrozšířenější certifikovanou metodou, založenou na tomto principu, je u nás Helen Doron English. S dětmi pracují už od věku 3 měsíců – kontakt s angličtinou začíná v podstatě souběžně s mateřštinou. „Děti skutečně vnímají oba jazyky zcela přirozeně a učí se jim zároveň, aniž by to byl stres a zátěž pro jejich psychiku. Naopak, v útlém věku si velmi snadno a rychle pamatují a vytvářejí si základy pro pozdější pochopení gramatiky a celého systému jazyka,“ vysvětluje Barbora Tošenovská, hlavní metodička Helen Doron English v České republice.

Už ve věku ícemateřské školy dovedou děti čerpat z výhod toho, že se setkávají s angličtinou. „Kolik toho syn z angličtiny umí, si uvědomím každý rok v zahraničí na dovolené. Hlavním jazykem, kterým se ve světě domlouváme, je právě angličtina a všímám si, že rozumí tomu, o čem se bavíme. Nyní, když už umí číst, si také dovede sám přeložit například informační cedule, nabídky jídla a spoustu dalších věcí. Zkrátka pro něj svět mimo naši republiku není cizí a vlastně ani neví, že se angličtinu učí. Myslím tím nějaké učení slovíček a frází nazpaměť – prostě v tom jazyce vyrůstá. Myslím si, že děti, které začnou s angličtinou až povinně ve třetí třídě, tento rozdíl budou už těžko dohánět,“ říká pan Petr, tatínek sedmiletého Jeníka. Jeho syn chodí do jednoho z Helen Doron center už od půl roku věku, nejprve s rodiči a nyní už se skupinou vrstevníků. „Ještě musím zmínit jednu oblast, kde je angličtina výhodou. Možná si už ani neuvědomujeme, kolik materiálů je dnes v angličtině – naše chytrá zařízení často mluví anglicky, hry a aplikace mají instrukce v angličtině, také spousta písniček a pohádek je v angličtině. Jeník má i v tomto náskok – pouští si různé příběhy a videa, kterým rozumí bez titulků,“ dodává Petr.

he2.jpg

Pro dítě jsou kurzy vítanou hrou a materiály pro poslech na pozadí zábavou, stejně tak různé aplikace pro domácí použití. Pro děti školního věku může být výuka cizího jazyka, kde souběžně musí zvládat čtení i psaní, navíc na známky, skutečně stresující. Proto dobré rady, že děti musí umět nejprve česky a pak anglicky, v tomto případě opravdu neplatí.

Více informací najdete na www.helendoron.cz nebo v tomto videu:

Reklama