ryze-sezam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Průchod uličkou svatebčanů by měl podle všeho zajistit snadný průchod cestou společného života. Špalír by měl být tvořen dvěma řadami svatebčanů, přičemž na začátku stojí rodiče, dále družičky a družbové, svědkové a nakonec ostatní svatebčané.

Tato tradice však pochází už z dob předkřesťanských, kdy se kvůli odhánění zlých duchů používala čočka nebo fazole. Záleželo však také na dané společnosti. Keltové házeli rýži, proso a další obilí, staří Římané zase pšenici. I dnes se tento zvyk liší zemi od země. Například v Itálii se hází bonbony a v Maroku zase sušené fíky nebo datle.

A jaké jsou moderní alternativy rýže?

Pokud novomanželé nechtějí ještě dva dny po svatbě vyndávat z vlasů a oblečení rýži, mohou svatebčané sáhnout po jiných alternativách (které už jsou však novomanželi často přichystány). I některé tyto alternativy ale mají svá negativa.

Moderní variantou jsou například svatební bublifuky. Ty by zaprvé neměly dělat na šatech nevěsty, ženicha ani dalších účastníků svatby skvrny, bonus je, že po skončení se nemusí nic uklízet. Je ale nutné volit skutečně speciální bublifuky.

Sušené okvětní lísky jsou asi tou nejvíce přírodní a pravděpodobně nejkrásnější alternativou (ačkoli je to samozřejmě otázkou vkusu).

kvety.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Podzimní svatbu krásně ozvláštní také házení usušeného listí.

Pro barevnější a méně formální svatbu můžete volit také konfety, které jednoduše seženete například v papírnictví nebo supermarketech. Nemusíte se tedy starat o sbírání a následné sušení okvětních lístků či listí, ale měli byste mít na vědomí, že se nejedná o přírodní variantu a je nutné si po sobě následně pečlivě uklidit. Majitelé pozemků, na kterých se svatba koná, navíc nemusí mít konfety zrovna v lásce, a tak je vždy lepší se jich nejprve zeptat.

Prskavky jsou oblíbené zejména při prvním tanci. Ovšem pokud si novomanželé nepřejí, aby na ně svatebčané cokoli házeli, mohou být skvělou alternativou i pro průchod špalírem. Prskavková alternativa ovšem vynikne spíše při pozdnějším obřadu, navíc vyžaduje i nějakou tu obezřetnost.

Zdroj info: Autorka článku, bridessvatbanazamkuweddingmag

Reklama