V pondělí ráno vyrážíme směr Karlštejn. Proti ženám už tam prý nic nemají a věřím, že jim to vydrží i během velikonočního běsnění.

Jaký k nim mám vztah?

Asi jako ke všemu: ryze osobitý.

Jestli peču? Peču. Beránka, mazanec, ptáčky, perníčky, linecké. Vzhledem k rychlosti, kterou je vše sežráno do posledního drobku (ano, sežráno, protože při té rychlosti se o jedení nedá mluvit) se asi brzy dostanu do  stádia, kdy řeknu:“peču na pečení. A namažu jim chleba.

Barvíme vajíčka? Barvíme, dokonce i ubrus, zeď, podlahu. A pak se řekne:nechte děti, ať se zapojí. Ubrusu nepomůže už nic, podlaze bruska a zdi...granát.

Výzdoba? Poslední výzdoba skončila neznámo kde vyměněna za půl piva a střepy lahve neznámého obsahu po jedné bujaré noci. S ránem odtáhli opilci. Opilci odtáhli výzdobu. Nechť jim slouží. Troufám si zdobit jen okna v prvním patře. Tak vysokého ožralu naše putiky ještě nehostily.

Zvyky? Nejvíc se mi líbí asi ten zvyk, že si máte něco nového koupit, aby vás beránek nepokadil. To praktikuji velmi ráda. Jako žena jsem dalších zlozvyků zproštěna.

A velikonoční pondělí? Milí koledníci, tak na to vám srdečně kašlu. Vajíčka jsem rozflákala do pomazánky, vaječný koňak vypila po rodičáku celý, mazanec je snědený, perníčky nerozdávám a mládeži nenalévám.

Naši rodiče jako odjakživa těžce pracující lidé si vážili každého dne volna, který mohli strávit podle svého. I Velikonoce tak patřili výletům, po okolí nejbližším či vlasti naší milené. A tenhle zvyk se mi líbí ze všeho nejvíc.

V pondělí ráno vyrážíme směr Karlštejn. Proti ženám už tam prý nic nemají a věřím, že jim to vydrží i během velikonočního běsnění. Cestám zdar !

TTT

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

Dnes posíláte příspěvky na téma: Jaký máte vztah k Velikonocům?

Všude kolem nás vládne už po nějaký čas velikonoční nálada. Pro někoho příjemná, pro jiné stresující. V každé rodině panují jiné tradice, jiné zvyklosti..., a v některé třeba i žádné.

Vztah k Velikonocům (stejně jako třeba i k Vánocům) si přinášíme už od dětství. A stejně tak i naše děti si pak tento vztah ponesou dál ve svém životě.

Není jednoduché vymyslet originální téma v souvislosti se svátky, které se rok co rok opakují. Na druhou stranu jsou rok co rok originálnější vaše příběhy a názory. Těšíme se na ně, stejně jako na blížící se Velikonoce.

Napište nám o svém vztahu k velikonočním svátkům, o tom jak a s kým je prožíváte, zda dodržujete rodinné tradice či nikoliv, zda už máte vymeteny pavučinky, zda už máte nazdobeno a nebo za sebou zamknete dveře a ujedete pryč.

Příspěvky posílejte na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejlepší odměníme krásnou „jarní“ knihou“ - Velká kniha o bylinkách

 

kniha

Reklama