V zajímavém rozhovoru se slovenským hudebníkem Patrikem Vrbovským, který vydává a vystupuje pod jménem Rytmus, se dozvíte něco o upjatosti a škrobenosti lidí. Patrik také vysvětluje svůj velice specifický přístup k bulváru: Oko za oko!

Rytmus. Když se řekne tohle slovo, většina lidí si představí nějakou hudební teorii. Ano, ano, rytmus udává dynamiku písním, také díky rytmu můžeme u skladeb určovat žánr. Hodně rytmická hudba bývá většinou vhodná k tanci... Ale Rytmus s velkým „R“, to není slovo z hudební teorie. Mnoho z vás jistě tuší, že jde o slovenského hudebníka Patrika Vrbovského.

Rytmus

S Patrikem jsem se sešel v podniku Bar & Books, abychom si povídali o nové televizní show televizí Nova a Markíza: Hlas ČeskoSloveska. Ale rozhovor nebyl jen o této soutěži. A protože jsem sám hudebník, brzy jsme si začali tykat...

Jak ses dostal ke koučování v Hlasu ČeskoSlovenska?
Oslovili mě, to je celé. První, co mě zajímalo, jak bude postavená smlouva a kolik peněz dostanu. Mám teď dost jiné práce - zrovna mi vyšlo album, tak se věnuji hlavně svým věcem. Ale dohodli jsme se.

Co tě na Hlasu ČeskoSlovenska nejvíc láká?
Těším se, že soutěžícím ukážu, jak se buduje kariéra. Hodně lidí neví, že jsem si kariéru okoučoval sám. Myslím, že pro ně bude zajímavé podívat se na to, jak se připravuju a jak jsem dosáhl úspěchu - to není zadarmo. Není to tak, že bych se někde objevil a najednou byl úspěšný. Naučím soutěžící, jak se stavět ke kameře, jaké zvolit pohyby. Zkrátka všechny věci ze zákulisí, které mám zvládnuté, se pokusím odevzdat dál. Oni nezažili realitu showbyznysu, neví, jaké to je vydat album, vystupovat na velkém pódiu... To všechno jsem zažil a budu se snažit předat to dál, aby můj tým byl v soutěži úspěšný.

Jak sis vybíral svůj tým?
Každý z koučů má čtrnáct lidí. Ty jsme si vybírali asi ze sto padesáti, nebo kolik jich bylo. Vybíral jsem je podle hlasu, podle toho, jak zpívali...

soutez

Přetahovali jste se o ně s ostatními kouči?
O tom to bylo. Přesvědčovali jsme je, lákali na svoje věci. Říkali: „K němu nechoď, ten dělá tohle a tohle, zatímco já tě naučím tohle...“

Teď řeknu svůj osobní názor, přijde mi, žes postavil svou kariéru na stylu muziky, který není mainstreamem, tedy netáhne, řekl bych, tolik lidí. Tak čím si vysvětluješ svůj úspěch?
Záleží na tom, co myslíš. Za poslední dva roky se nevěnuji jen rapu.

No, myslel jsem právě ten rap...
To, co mě dostalo nahoru, nebyl rap.

Ale odpíchl ses od něj...
Odpíchl, to je pravda, i když v mládí jsem poslouchal třeba Elán. Nejde to brát tak, že jsem se od něčeho odpíchl, ale je potřeba podívat se na to, co jsem udělal. Největší zlom přišel, když jsem začal dělat různé styly. Vzpomenu třeba skladbu Príbeh, který je čistě jen o zpěvu. To byl megahit jak u nás na Slovensku, tak i v Čechách. Pak třeba písnička Technotronic Flow. Na posledních dvou albech jsem začal experimentovat se styly jako je R´n´B, elektro, house, pop - hodně lidí mi to vyčítá, ale dělám i tuhle hudbu.

Je v tom všem pro tebe nějaký spojující prvek? Je to třeba určitá vulgarita?
Pozor, lidé jsou šokovaní, když slyší vulgární text a někde do hlavy si zapíší - ten je vulgární a jiný ani nebude. Snažím se ale dělat alba tak, aby dejme tomu polovina byla vulgární a polovina ne.

Ale vždy se tedy snažíš šokovat?
Co je to šokovat? Když řeknu: „Do píči!“? To je šok? Pro mě to není šok. Věřím tomu, že všichni, co sedí v téhle místnosti, se občas takhle vyjadřují. Lidé jsou strašně omezení a škrobení. Zbytečně to hrají. Jsem úplně stejný jako všichni ostatní, kromě toho, že mám skladby, kde se hřeší. Lidé si všímají jen toho a je to proto, že mají předsudky. Kdybych měl teď vyjmenovat všechny skladby, kde nehřeším, docela by mě zajímalo, co by na to řekli. Můj záběr je velký a moje alba jsou úspěšná právě pro to, protože v polovině skladeb se hřeší a polovina je založená na emocích, naději, jsou tam skladby motivační, bojovné, jsou tam skladby o mámě, o lásce... snažím se prostě popisovat to, co je kolem nás.

Říkal jsi, že tě odkojil Elán...
Ne, myslel jsem to tak, že základ mojí hudby nebyl jen rap, ale všechny možné styly.

Dobře, ale co je pro tebe srdeční hudební záležitost?
Asi R´n´B, ale říká se mi to těžko, protože se muzikou živím. Snažím se poslouchat všechno, co je zajímavé a úspěšné. Je pro mě důležité udržet krok. Chci být úspěšný a prodávaný hudebník.

To byla vždycky tvoje touha, životní sen?
Ne, bavilo mě dělat muziku. Když jsem ale vydal první album s Kontrafaktem, za které jsem dostal zlatou desku, zjistil jsem, že chci dosáhnout víc. A strašně mě to baví. Vždycky jsem byl soutěživý a toužil po tom být nejlepší. Showbyznys je taky taková soutěž, ve které jde o to vydat cédéčko, dát ho na pult a prodat. Když mi za dva měsíce zavolá distributor, že musíme vylisovat další věci, protože je všechno prodané, je to perfektní pocit. To je celý koloběh.

Když už teď víš, co všechno showbyznys obnáší, šel bys do něj znovu?
Jasně, vždyť v tom stále pokračuju. Baví mě to. Je to moje cesta, ve které jsem se našel, cítím se v ní přirozeně a umím po ní kráčet.

Co tvoje rodina, nebojíš se, že tvůj úspěch na ní bude mít negativní vliv? Třeba na mámu...
To je asi potřeba se zeptat přímo jí. Ale určitě mámu do ničeho netlačím, nikde se s ní nefotím, nikomu neříkám, že tohle je moje máma.

Teď mluvím spíš o bulvárních novinářích a fotografech, kteří se neptají...
Ne, nikdo za ní nechodí. A kdyby to někdo udělal, tak mu to vrátím, najmu si nějakého paparazzi a budu zase sledovat jeho mámu. Úplně jednoduché - otočím na ně zrcadlo. Dělám to tak celý život. Když mi někdo něco provede, tak mu otočím zrcadlo a dostane to zpátky. A někdy i třikrát hůř.

Docela drsná filozofie - oko za oko, zub za zub...
Je to tak drsné, jako jsou oni. Otočím jim zrcadlo a povím, ten udělal to a to, teď já dělám to samé.

Dalo by se tedy říct, že jsi mstivý?
Když někdo překročí hranici, tak to nenechám být jako nějaký nýmand. Nemá právo mi znepříjemňovat život. Ukážu mu, jaké to je.

Slovensko je silně prokatolické. Takový postoj ale není moc podle Nového zákona, který říká, že má člověk po úderu nastavit druhou tvář...
To je pravda. Ale já na tom nevidím nic špatného, že si vyfotím jeho mámu, když on vyfotí mou.

Byl jsi vychovávaný ve víře?
Ne.

A co vyznáváš?
Mám svoji filozofii - respektuji něco, co je nade mnou. Je to něco, čemu se zpovídám, děkuji tomu. Víra musí být, když je člověk na dně a nemá síly. Každý musí mít něco, čemu věří, něco, co ho dokáže vytáhnout ze sraček. Já ještě sračky nezažil, ale mám pokoru a respekt. Člověk, který si myslí, že je největší bůh, spadne.

Čeho bys chtěl ještě dosáhnout? Teď jsi na vrcholu...
Nejsem. Vůbec ne.

A co je pro tebe tedy meta? Zahraničí?
Přesně tak. To je skutečně vysoký level, tady u nás je to jen školka.

Ale ty už přeci publikuješ třeba v Polsku...
Pravda, ale to nic není. Udělat album v angličtině, to je úspěch.

Chystáš nějaké?
Ppřipravuji se, ale všechno jsou to postupné kroky. Není to tak lehké. Postup je takový, že člověk je nejdřív známý v Piešťanech, potom v kraji, pak v Bratislavě, na celém Slovensku, pomaličku do Čech... takhle postupně se to zvětšuje. Nejde si říct: „Teď jsem známý v Piešťanech, chci být honem známý v Čechách.“ To nejde. Všechno se musí vybudovat a ke všemu je potřeba se přirozeně dostat.

S kým byste jednou chtěl spolupracovat, zazpívat si?
Určitě je jich spousta, ale udělám to jedině ve chvíli, kdy naše osobnosti budou vyrovnané. Nejde to udělat tak, že si zazpívám s někým, kdo je celosvětově známý, a já jsem neznámý, protože by to vypadalo jako zaplacené. Musí to prostě fungovat.

A kdo konkrétně?
Těch je hodně. Kdokoli je známý po celém světě, tak to znamená, že je to první liga. Je jich vážně hodně...

Nebojíš se toho trochu šlápnout až do tak velkého showbyznysu?
Proč bych se měl bát? Žiju svůj život a snažím se z něj vytěžit co nejvíc. Nebo je snad dobré o tom jen mluvit a sedět doma? Mám rád výzvy. Hodně lidí se mi smálo a pochybovalo, ale na konci se směji vždycky já. Vždycky vím, co dělám. A vždycky se chci posunout někam dál.

Hodně lidí se ti smálo a pochybovalo - narážíš na něco konkrétního?
Každý ví, že mám tábor, který mě miluje, a mám tábor, který mě nenávidí. Tábor plný předsudků, který tvrdí, že moje kariéra vydrží maximálně rok. Jenže já už jsem tu deset let.

Zajímalo by mě, jaký jsi byl ve škole?
Nebavila mě.

A byl jsi spíš sígr, nebo jsi byl třeba šikanovaný?
Ne, šikanovaný jsem nebyl. Vždycky jsem byl bojovník. Nenechal jsem si hned všechno líbit a nikdy jsem neměl rád autority. Když mi někdo řekl, ať něco udělám, hned mi v hlavě naskakovalo, proč to neudělá sám. Vždycky jsem si dělal to, co jsem chtěl a bylo mi to příjemné. To, co jsem nechtěl dělat, jsem nedělal a hotovo.

Tvůj základní charakterový rys tedy je, že si jdeš vlastní cestou...
Přesně tak. Vždycky, ať už to byl sport, hudba nebo cokoli dalšího, šel jsem si po svém a chtěl být nejlepší.

Co teď chystáš?
Vydal jsem album, dělám koncerty, chystám knihu o tom, jak to všechno bylo. Jak jsem dosáhl toho, čeho jsem dosáhl. Bude to takový pohled do zákulisí - dám tam úplně všechno.

To je taky docela odvážné, nebojíš se, že ti to přinese zlou krev ve tvé práci?
Ať to přinese, co chce. Já žiju z pravdy, otvírám se lidem.

Píšeš ji sám?
Dělám to s člověkem, který to umí naformulovat tak, aby to bylo zajímavé.

 

foto zdroj:www.rytmuskral.cz

Čtěte také...

Reklama