O této akci jsem se dozvěděla od bývalého kastelána Rosického zámku, který akci vymyslel spolu s vedoucím Skupiny historického šermu Taranis. Investovali do ní své vědomosti a vše dokázali zorganizovat tak, že se nápad ujal a akce se koná každoročně. Letos se chystá již XIII. ročník.

Organizátoři využívají pro termín Rosického klání poslední prázdninový víkend. Veřejnost může prožít středověk, jehož atmosféru zde už týden před akcí vytvořili nadšenci z celé republiky i některých států Evropy, kteří sem každoročně přijíždějí v dobových kostýmech.

Návštěvníci zde můžou od sobotního rána navštívit středověkou tržnici, kde milovníci starých časů ukazují svou zručnost. Můžete zde vidět řezbáře, kováře, hrnčíře, košíkáře nebo i malíře a koupit si jejich výrobky. Něco po poledni pak rytíři, jejich dámy, panoši i děvečky utvoří průvod, který za zvuku bubnů prochází v čele s kočárem, v němž sedí zámecký pán. Procesí projde celým městečkem a na zpáteční cestě se zastavuje před Rosickou radnicí, na které jsou vybraní udatní muži za své zásluhy pasováni na rytíře.

Po tomto obřadu se průvod vrací na zámek, kde je již přichystáno kolbiště a neohrožení chrabří rytíři se mohou začít ucházet o srdce dívek a paní. V boji předvedou tito stateční muži, jak dokážou jezdit na koni, zacházet s dřevcem a mečem nebo zabít kance.

Také odsud uvidíte zámecký příkop, který celý týden obývají aktéři akce. Můžete navštívit zámecký šenk, ochutnat teplou či studenou medovinu nebo placky s česnekem, kořením nebo povidly. Celou dobu lze i nadále kupovat upomínkové předměty a výrobky řemeslníků v tržnici, navštívit obchůdek pro sběratele, kde možná najdete i něco, co Vám padne do oka a zkrášlí Váš byt nebo doplní Vaši sbírku.

Během dne je pro děti připraveno vystoupení marionetového divadla a samozřejmě můžete po celou dobu navštívit i zámeckou expozici. Večer pak uvidíte nádherný ohňostroj a můžete se zapojit do reje a hýření rytířů a dam, zatancovat si na nádvoří a popíjet v šenku lahodné nápoje.

Po prohýřené noci se v neděli ráno odeberou rytíři do zámeckého parku, kde se odehrává neplánovaná bitva, která se neobejde bez zranění. Jak bitva dopadne, je překvapením. Odpoledne si pak pro pobavení hostů přichystá představení některé z amatérských divadel.

A proto, pokud máte rádi středověk, zkuste navštívit, tak jako my, o posledním prázdninovém víkendu Rytířské klání o srdce dívek a paní, které se koná v Rosicích u Brna 28.-29. 8. 2004.

Pokud se chcete dozvědět více, klikněte ZDE