Foto: Shutterstock
Plectranthus amboinicus, rýmovník, molice, moud, kubánské oregano, řecký či mexický eukalypt – pod těmito názvy najdete léčivou bylinu, kterou doporučujeme pořídit zejména na zimní měsíce. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je velmi aromatická.
Mnozí ji možná znají pro své účinky na zdraví – pomáhá totiž při nachlazení. Jenže to není všechno, nechte se přesvědčit a sami uvidíte, že tuhle bylinku doma zkrátka musíte mít.
Účinky
Rýmovník využijete při nachlazení jako přírodní lék, který zmírní jeho projevy, jako je rýma, bolest v krku nebo kašel. Je výborný také pro astmatiky, protože pomáhá při problémech s dýchacími cestami, zároveň uleví od horeček a bolestí hlavy.
Tinktura z rýmovníku se používá na problémy s pokožkou (ekzémy, štípance od hmyzu nebo léčba akné). V dnešní době také oceníme působení na psychiku, protože dokáže bojovat proti stresu díky citrusové výrazné vůni. Můžete ho použít i při léčbě vysokého tlaku (pozor, nenahrazuje léky), při problémech s ledvinami (nejčastěji jako čaj) a trávicího ústrojí. V neposlední řadě také skvěle funguje proti molům.
Foto: Shutterstock
Užití
Rýmovník můžeme použít vnitřně, ale i zevně. Z listů můžeme připravit čaj a jejich svařením s cukrem i sirup (skvělé nejen pro děti jako prevence před nachlazením). Ale i vnější použití se bude hodit, zejména při kožních problémémech. Stačí jen rozlomit lístek a potřít.
Sprej do nosu
Jistě jste slyšeli o tom, že na chemické spreje do nosu lze vypěstovat závislost, proto je dobré používat přírodní. I takový si můžete vyrobit z listů rýmovníku. Stačí rozdrtit okolo 10 lístků rýmovníku s lžičkou nejlépe mořské soli. Celou směs smícháme s půl litrem vody a můžeme jako volitelnou část přidat i další bylinky (měsíček, tymián nebo mateřídoušku). Necháme louhovat cca 10–15 minut, přidáme lžíci glycerinu a nalijeme do spreje. Uchováváme v lednici a používáme dle potřeby.
Zdroj: autorka článku, nelenprozelen, bylinkovo, ireceptar, zdravi.euro, studie o rýmovníku, studie 2, čt24
Nový komentář