Rýma může být docela zákeřná, to jistě znají nejen všichni muži. Odřený a plný nos, zalehlé uši či bolest hlavy. Řada z nás však nakoupí pouze sprej do nosu, pár balíčků kapesníčků a vyrazí do práce, aniž by tomu věnovali větší pozornost. Ale na to pozor, ani rýmu se nevyplácí podceňovat!

 Rýma – jak vzniká a jak ji léčit

Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny, která se zduří a tím omezí průchodnost nosu. Nejčastěji bývá způsobena viry nebo adenoviry. Takto oslabená sliznice je pak více náchylná na další bakterie, které mohou rýmu dále zhoršovat. K jejímu vzniku přispívá prochladnutí, únava, celkové oslabení imunity, prudké změny teplot a v neposlední řadě také stres a civilizační faktory.

HumerRýma trvá přibližně sedm až deset dní. Pokud byste se ji rozhodli vyléčit dříve, asi moc neuspějete. Její průběh se dá však zmírňovat pomocí různých nosních sprejů nebo kapek. Důležité je vybírat takové, které spouštějí sekreci hlenů a rychle ulevují od bolesti dutin a jsou klinicky ověřené – např. sprej Humer Sinusitis společnosti URGO. Můžete vyzkoušet třeba i některé spreje, které obsahují 100%  mořskou vodou. Dříve, než začnete s jejich užíváním, si ale pozorně přečtěte příbalový leták.

Při léčbě rýmy hraje významnou roli odpočinek a dostatek tekutin, zejména čaje. Doporučuje se také horký odvar z čerstvého zázvoru, který je dobrý nejen na vypocení. Nezapomínejte ani na inhalaci. Stačí k tomu pouhá kuchyňská sůl, která do sebe nasaje mezibuněčnou tekutinu z opuchlé nosní sliznice. Tato takzvaná osmotická léčba uvolňuje nosní průduchy a vám se bude lépe dýchat. Pokud se příznaky rýmy ale stále zhoršují (například vás začíná bolet hlava, píchat v uchu nebo se objeví hnisavý sekret z nosu), určitě navštivte svého lékaře. Často se z pouhé „rýmičky“ může vyklubat zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin. 

Nehrozí vám chronická rýma?

Podle průběhu rozlišujeme rýmu akutní a chronickou. Akutní rýma je v podstatě „obyčejná“ rýma s obvyklými projevy (kýchání, zduřená sliznice, odřený nos, zarudlé spojivky). Nicméně tato „obyčejná“ rýma může přerůst v rýmu chronickou, jinak řečeno ‑ nevyléčitelnou. A často si za ni můžeme sami, a to proto, že podceňujeme starou dobrou pravdu: „Nechoď bos po studené podlaze, nebo dostaneš rýmu“. Teplota chodidel totiž řídí i naši teplotu v nosní dutině. Pokud máme nohy v chladu, v nosní sliznici dojde ke stažení cév a následně jejímu nedostatečnému prokrvení.  Rovnováha v nosní dutině je narušena a právě v této chvíli je sliznice náchylná na bakterie. Organismus na ně reaguje nejprve kýcháním, čímž se snaží dostat bacily z těla ven, a pak vytváří hlen. Mezi zbraně našeho organismu patří právě i horečka, jelikož bacily se při vysoké teplotě nemohou rozmnožovat. Proto je důležité rýmu opravdu poctivě vypotit a nepřecházet, jak to většina z nás činí.

 

Reklama