Rýma je nejčastější infekční onemocnění. Leckdy nad ní mávneme rukou, přesto občas dokáže pořádně znepříjemňovat život. A u dětí to platí dvojnásob. „V dětském věku zhoršení nosního dýchání vede zvláště u nejmenších dětí k poruchám polykání, protože nejmenší děti při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ zmiňuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.
„Obecně u dospělých pacientů rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho jsou více vyznačeny i celkové potíže jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savičkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ doplňuje profesor.
Dětem pomohla mořská voda
„Při rýmě, ale zároveň jako prevenci zvláště v období chřipkové epidemie, užívejte nosní spreje, které obsahují roztoky minerálních vod nebo „všeléčivou“ mořskou vodu. Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu, zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ radí lékař.
Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. „Pokusným králíkem“ byly děti ve věku 6–10 let – pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každý z nich dostal k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda, roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody – hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci, a tím se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje Ivo Šlapák.
Kdo by chtěl vyzkoušet alternativní léčení rýmy, ať vyzkouší popudovou léčbu, neboli nahřívání nohou v teplé vodě, inhalaci éterických olejů a bylinkových výtažků. Pro lepší spánek se i doporučuje používání ionizátorů, čističů a zvlhčovačů vzduchu.
Správná technika kapání nosních kapek
Pozornost byste měla věnovat také správné technice kapání nosních kapek a sprejů, kterou naprostá většina nemocných dělá špatně. Tedy kapání ve stoje s hlavou zakloněnou dozadu. Jenže při téhle poloze kapky stečou nosem do krku a polykají se do žaludku, dutinám se vyhnou.
Jak je to správně? Kapky se musí aplikovat do čistého nosu (vysmrkat, vykapat, vysmrkat). Na výběr máte z několika možných poloh. Můžete lehnout na břicho a hlavu předklonit dolů z postele a v této pozici nakapat. Další možností je poloha „mecca“ (poloha, ve které se modlí muslimové) – klekněte si a celým svým tělem si lehněte na své pokrčené nohy čelem k zemi. Je to poloha pro kapání nosních kapek poněkud krkolomná, ale účinná. Můžete si také jednoduše lehnout na pravý bok a kapat do pravé nosní dírky, na levém boku do levé. Zmíněné techniky zaručí, že kapky nestečou po stěně nosu do krku, ale dostanou se k dutinám, kde mají působit.
Kde se bere rýma?
Jedná se o infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici během dýchání. Vzhledem k nutnosti dýchat je tak nosní sliznice vystavena neustálému kontaktu s okolním prostředím, proto je rýma nejčastější lidské infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny (nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.).
Chcete, aby se vám rýma vyhnula?
Prevencí vzniku rýmy předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Lepší otázkou je, co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? „Jednoznačně nekuřte, a ani nepobývejte v zakouřených místnostech. V době chřipek se vyhýbat pobytu v místech, kde je hodně lidí (kino, divadlo…), zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte – pohybová aktivita vede k posílení organismu,“ konstatuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.
Jak léčíte rýmu vy? Trápí vás také, nebo patříte mezi ty šťastné, kterým se vyhýbá?
Nový komentář
Komentáře
Ahoj, prosím Vás já klasické kapky nesnáším, protože mi vždycky natečou do krku, prostě si je neumím asi kápnout. Takže upřednostňuji spíše spreje do nosu. Ty mi vyhovují.
A pro miminka obzvlášť je třeba mořská voda nejlepší - přírodní, bez chemie, při rýmě i na prevenci...Vyzkoušela jsem u naší nejmenší dcerky kapičky Quixx baby s mořskou vodou a mohu doporučit
Sobě umím nakapat do nosu, ale u dětí je to horší, ty se často kroutí jako žížaly a brečí. Je tedy fakt že už dlouho pro děti nepoužívám nic jinýho než přípravky na bázi mořské vody, protože je to šetrnější a není jim to tak nepříjemné, pro mimino máme kapky Quixx Baby a zvládá aplikaci bez výrazných projevů nevole.
Taky dávám přednost spreji před kapkami. Na rýmu je nejlepší něco přírodního a nebo inhalovat. Na noc používám na ucpaný nos rymastop a nemůžu si jej vynachválit.
Mořská voda je výborná...a hlavně přírodní a nenávyková...používám já i děti...nejradši máme Quixx - ten pročistí, uvolní a zvlhčí nos... a supr je dávkování ve spreji - snadné, starší dcera zvládá i sama a neštípe
Pastilky Herbalmed jsem si díky tobě dnes koupila, tak snad mě stejně nadchnout. Zatím jsem spokojená s chutí, protože bylinky miluju!
Kapky nesnesu a proto jsem šla přírodní a účinou metodou. Koupila jsem si pastilky HerbalMed, které jsem už měla odzkoušené jak na kašel, tak na nachlezní a vždy mi pomohly. Tyto taky a jsem rád, že neutrácím zbytečně tolik peněz za něco,co je stejně k ničemu.
Kapky ani sprej mi nepomáhá. Používám nosní inhalátor za pár korun - můžu doporučit
Nepoužívám kapky, dávám si sprej a stříkám ho podle návodu, tak snad si aplikovat něco proti rýmě umím.
átéčko — #4
ty se máš!
To jako v noci, když jsem udušená téměř k smrti, mám dělat ještě takovéhle prostocviky? To by byla moje poslední vteřina. A v práci by to taky nepůsobilo moc dobře, kdybych na recepci stála na hlavě a kapala si do nosu.
Umím všechno
Já právě rýmu mám a dávám si nosní spray Vincentku.Pomáhá.Hlavně ráno díky ní znovuzprovozním nos..
Tak já si kapu špatně. Kápnu a zakloním hlavu. Kupodivu se mi ale uleví.