drops

Rýma je nejčastější infekční onemocnění. Leckdy nad ní mávneme rukou, přesto občas dokáže pořádně znepříjemňovat život. A u dětí to platí dvojnásob. „V dětském věku zhoršení nosního dýchání vede zvláště u nejmenších dětí k poruchám polykání, protože nejmenší děti při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ zmiňuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.

„Obecně  u dospělých pacientů  rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho jsou více vyznačeny i celkové potíže jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savičkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ doplňuje profesor.

Dětem pomohla mořská voda

„Při rýmě, ale zároveň jako prevenci zvláště v období chřipkové epidemie, užívejte nosní spreje, které obsahují roztoky minerálních vod nebo „všeléčivou“ mořskou vodu. Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu, zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ radí lékař. 

Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. „Pokusným králíkem“ byly děti ve věku 6–10 let – pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každý z nich dostal k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda, roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody – hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci, a tím se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje Ivo Šlapák. 

Kdo by chtěl vyzkoušet alternativní léčení rýmy, ať vyzkouší popudovou léčbu, neboli nahřívání nohou v teplé vodě,  inhalaci éterických olejů a bylinkových výtažků. Pro lepší spánek se i doporučuje používání ionizátorů, čističů a zvlhčovačů vzduchu.

Správná technika kapání nosních kapek

Pozornost byste měla věnovat také správné technice kapání nosních kapek a sprejů, kterou naprostá většina nemocných dělá špatně. Tedy kapání ve stoje s hlavou zakloněnou dozadu. Jenže při téhle poloze kapky stečou nosem do krku a polykají se do žaludku, dutinám se vyhnou.

Jak je to správně? Kapky se musí aplikovat do čistého nosu (vysmrkat, vykapat, vysmrkat). Na výběr máte z několika možných poloh. Můžete lehnout na břicho a hlavu předklonit dolů z postele a v této pozici nakapat. Další možností je poloha „mecca“ (poloha, ve které se modlí muslimové) – klekněte si a celým svým tělem si lehněte na své pokrčené nohy čelem k zemi. Je to poloha pro kapání nosních kapek poněkud krkolomná, ale účinná. Můžete si také jednoduše lehnout na pravý bok a kapat do pravé nosní dírky, na levém boku do levé. Zmíněné techniky zaručí, že kapky nestečou po stěně nosu do krku, ale dostanou se k dutinám, kde mají působit.

Kde se bere rýma?

Jedná se o  infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají  z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici během dýchání. Vzhledem k nutnosti dýchat je tak nosní sliznice vystavena neustálému kontaktu s okolním prostředím, proto je rýma nejčastější lidské infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny (nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.).

Chcete, aby se vám rýma vyhnula?

Prevencí vzniku rýmy předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Lepší otázkou je, co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? „Jednoznačně nekuřte, a ani nepobývejte v zakouřených místnostech. V době chřipek se vyhýbat  pobytu v místech, kde je hodně lidí (kino, divadlo…), zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte – pohybová aktivita vede k posílení organismu,“ konstatuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.

Jak léčíte rýmu vy? Trápí vás také, nebo patříte mezi ty šťastné, kterým se vyhýbá?

Reklama