Známe to všechny: Začíná to zcela nevinným kýchnutím našeho miminka, a za 2 dny už se nevyspí celá rodina. Dítěti se špatně dýchá, v noci se budí s pláčem a má potíže při kojení, které se tak táhne nekonečně dlouho. Jsme unavené a navíc nás trápí špatný pocit, protože nevíme, jak nemluvněti pomoci. A na to, jak nejlépe pomoci, jsme se zeptali dětského lékaře MUDr. Petra Víška.

 

Pane doktore, existuje nějaké šetrné řešení?

Řešení samozřejmě existuje. Základní snahou musí být zajištění nosní průchodnosti, protože kojenci nejsou zvyklí a neumějí dýchat efektivně ústy. Pokud jsou k tomu ucpaným nosem donuceni, vede to k povrchnímu, a tudíž nekvalitnímu spánku a především k obtížím při kojení či sání z láhve. Obojí potom snižuje řádnou obrannou reakci proti infekci a přispívá k jejím komplikacím.

 

Je možná nějaká prevence?

Prevence je důležitá ve všech oblastech medicíny, tedy i v tomto případě. Důležitým opatřením v prevenci infekcí dýchacích cest je kojení, protože v mateřském mléce jsou přenášeny jednak obranné látky, které omezují množení virů, a jednak specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se matka dítěte setkává. Dále je důležité omezit kontakty novorozenců a malých kojenců s nemocnými osobami (včetně osob s banální rýmou) a minimalizovat pobyt v prostředí s velkým množstvím lidí. Nelze zapomenout na preventivní péči o nosní sliznici. Tato péče není tak běžná jako například péče o ústní dutinu nebo pokožku. Přitom je stejně důležitá. Představuje postup, kterým ochraňujeme a posilujeme nosní sliznici, která představuje důležitou přirozenou bariéru vůči průniku infekce. Z dalších preventivních opatření lze uvést otužování, racionální stravu kojící matky a později i dětí samotných, očkování, péči o domácí mikroklima atd.

 

Jaké výhody přináší péče o nosní sliznici?

Péče o nosní sliznici je důležitá jak z důvodů preventivních, tak z důvodů léčebných. Začíná již zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost vede k vysychání sliznice nosní, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, kteří poškozují sliznici svými agresivními enzymy, nemluvě o jejich obrovském alergenním potenciálu. Řasinky nosní sliznice neustále kmitají, a tím transportují hlen a inhalační nečistoty směrem ven z dýchacích cest. Preventivní šetrné zvlhčování a oplachování nosní sliznice správné funkci řasinek napomáhá. Oplachování sliznice při rýmě je také vhodné k ředění a odstraňování nahromaděného hlenu zvláště u dětí, které ještě neumějí smrkat. K těmto účelům lze využívat nechemicky připravená léčiva, což je u malých dětí jistě výhodné. Případná aplikace dalších léčiv (antibiotika, antialergika...) bude zároveň účinnější, budeme-li je aplikovat na takto připravenou a omytou sliznici.

 

Jaké přípravky k tomuto účelu doporučujete?

Jedná se o přípravky na bázi vodných roztoků k preventivnímu i léčebnému využití. Roztoky mohou být izotonické, hypotonické a hypertonické. Tolerance těchto roztoků je do značné míry individuální. Nejšetrnější by měly být izotonické roztoky, které mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, tudíž jsou i dobře tolerovány. Navíc se některé z nich dají použít již od novorozeneckého věku. Jejich rozumné dlouhodobé užívání nezpůsobuje nežádoucí účinky, jako například některé léky na zmírnění otoku nosní sliznice (tzv. vazokonstrikční nosní kapky a spreje). Nezanedbatelnou roli pro všechny věkové kategorie hraje nutnost sterility těchto roztoků. Protože tyto roztoky většinou neobsahují konzervační látky, existuje riziko, že dlouhodobé používaní nosních kapek v jednom dávkovači povede k jejich bakteriální kontaminaci. Proto je vhodné zvláště pro nejmenší děti používat sterilně balené roztoky pro jednorázové použití, například ampule.

 

Kolik taková prevence („údržba“) stojí?

Nevím zcela přesně, kolik stojí preventivní ošetřování nosní sliznice výše uvedeným způsobem. Dle výrobce a složení preparátu v řádu několika korun až desítek korun týdně. Částka je ale jistě nižší než u přípravků, které dlouhodobě používáme k preventivnímu ošetřování pokožky, což pokládáme za samozřejmé, automatické…

 

 http://www.libenarkapky.cz/rozhovor.htm