Známe to všechny: Začíná to
zcela nevinným kýchnutím našeho miminka, a za 2 dny už se nevyspí celá rodina.
Dítěti se špatně dýchá, v noci se budí s pláčem a má potíže při kojení, které se
tak táhne nekonečně dlouho. Jsme unavené a navíc nás trápí špatný pocit, protože
nevíme, jak nemluvněti pomoci. A na to, jak nejlépe pomoci, jsme se zeptali
dětského lékaře MUDr. Petra Víška.
Pane doktore, existuje nějaké šetrné řešení?
Řešení samozřejmě existuje. Základní snahou musí být zajištění nosní průchodnosti, protože kojenci nejsou zvyklí a neumějí dýchat efektivně ústy. Pokud jsou k tomu ucpaným nosem donuceni, vede to k povrchnímu, a tudíž nekvalitnímu spánku a především k obtížím při kojení či sání z láhve. Obojí potom snižuje řádnou obrannou reakci proti infekci a přispívá k jejím komplikacím.
Je možná nějaká prevence?
Prevence je důležitá ve všech
oblastech medicíny, tedy i v tomto případě. Důležitým opatřením v prevenci
infekcí dýchacích cest je kojení, protože v mateřském mléce jsou
Jaké výhody přináší péče o nosní sliznici?
Péče o nosní sliznici je důležitá jak z důvodů preventivních, tak z důvodů léčebných. Začíná již zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost vede k vysychání sliznice nosní, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, kteří poškozují sliznici svými agresivními enzymy, nemluvě o jejich obrovském alergenním potenciálu. Řasinky nosní sliznice neustále kmitají, a tím transportují hlen a inhalační nečistoty směrem ven z dýchacích cest. Preventivní šetrné zvlhčování a oplachování nosní sliznice správné funkci řasinek napomáhá. Oplachování sliznice při rýmě je také vhodné k ředění a odstraňování nahromaděného hlenu zvláště u dětí, které ještě neumějí smrkat. K těmto účelům lze využívat nechemicky připravená léčiva, což je u malých dětí jistě výhodné. Případná aplikace dalších léčiv (antibiotika, antialergika...) bude zároveň účinnější, budeme-li je aplikovat na takto připravenou a omytou sliznici.
Jaké přípravky k tomuto účelu doporučujete?
Kolik taková prevence („údržba“) stojí?
Nevím zcela přesně, kolik stojí preventivní ošetřování nosní sliznice výše uvedeným způsobem. Dle výrobce a složení preparátu v řádu několika korun až desítek korun týdně. Částka je ale jistě nižší než u přípravků, které dlouhodobě používáme k preventivnímu ošetřování pokožky, což pokládáme za samozřejmé, automatické…
http://www.libenarkapky.cz/rozhovor.htm
Nový komentář
Komentáře
Ahoj! To se zase někdo chce nabalíkovat! s Vincentkou souhlasím!
Do kolektivu dítě chodit musí! Vždyť nechceme,aby ztratilo imunitu úplně!
Reklamní blamáž
Co takhle vincentka?! Ale hlavně už by měli rodiče pochopit, že děti rýmu mají a mít budou. A izolovat je od okolí je nesmyslné a nemožné.
Kdyby aspoň ty léky pro malé děti nebyly tak drahé.My máme teď nemocného psa,má virózu,tracheitidu a u veterináře jsme jen za injekce,které mu budu aplikovat celý týden zaplatili 550 Kč.Ach,jo!