IMG-0423.jpg

Nezbytné doplňky

 • Pinzeta
  Nejlepší je dlouhá a zahnutá. S ní seberete všechny drobné ingredience a dáte je tam, kam budete přesně potřebovat. Nebo naopak z talíře něco s citem odeberete.
 • Plnící sáčky na zdobení a nástavce
  Do nich můžete dát různé omáčky, které servírujete v podobě malých nadýchaných kopečků.

IMG-0426.jpg

 • Dávkovače na omáčky
  Díky dávkovači můžete na talíři vykouzlit drobné tečky či špičky.
 • Utěrka a vodka
  Občas se stane, že kousek omáčky ukápne na část talíře, kde ji mít nechceme. Některé mohou zanechat flek, který nejde vodou odstranit. Trikem je utěrka namočená ve vodce!

5e67a369773efobrazek.png
5e67999c634e5Tomas-Horak.jpg
„Práce s proměněnou texturou, využití tekutého dusíku či kreativní technika gramofonu mi pomáhají, abych dosáhl svého cíle a hosty nejprve pobavil vizuální podobou pokrmů. To je mimořádně důležité, neboť krásná a překvapivá prezentace zvyšuje pozitivní emoce, které jsou jedním z pilířů fine dining kuchyně,“
vysvětluje Tomáš Horák, který má bohaté zkušenosti z rakouských a německých michelinských restaurací.Triky profesionálů

Gramofon
Pokud chcete hezky nazdobit zákusek, bude se vám hodit takzvaný gramofon. Na otočné desce můžete na talíři lehce vykouzlit spirálku

5e67966c64798IMG-0407.jpg
Suchý led
Křen podávaný k pražské šunce můžete udělat velmi zajímavým způsobem. Ponořit ho do na chvíli do nádoby se suchým ledem. Stane se z něj nadýchaná křenová perlička, která se příjemně rozpouští v ústech.

Zásady

Nic se nesmí přehánět
Udělaly jste mnohem více pěny či petrželkového oleje, než potřebujete? Rozhodně ho nedolévejte po celém talíři. Pokrm stačí pokapat, jídlo se nesmí topit.

5e6796ffe97c2IMG-0429.jpg

Zásada lichých čísel
Všechny ingredience musí být v lichém počtu. Ať se jedná o nakládané květáky či o drobné bylinky. Jde o určitou symetrii, která v případě sudého počtu esteticky nevyhovuje.

Všechno nemusí doprostřed
Ne všechno jídlo musí být nutně uprostřed talíře. Trend je ozdobit třeba jen jeho kraj a zbytek nechat volný. Co se týče masa, volte oproti jedlým ozdobám dva kousky.

Neservírujte velké porce
Zvláště pokud servírujeme více chodů, nepotřebujeme, aby byly porce velké. Čím méně jídla bude na talíři, tím lépe bude vypadat.

IMG-0421.jpg
Zelené věci do ledu
Nechce vám jarní cibulka, pažitka či vařená brokolice držet svěží zelenou barvu? Dejte zeleninu do misky s ledem!

Všechny chody připravil Tomáš Horák v pražské restauraci Triton, která je umístěná v unikátní krápníkové jeskyni z roku 1912 a vyzdobená náměty z řecké mytologie.

interier-2.jpg

Čtěte také:

Reklama