Původně jsem chtěla jet do Velké Británie. Hlavní cíl: zdokonalit se v jazyce. S agenturou, která vyřizuje au-pair pobyty ve VB, jsem ve spojení už více než půl roku.

Ani nevím jak, ale najednou sedím v autobuse směr severní Itálie. Tři letní měsíce jedu strávit s rodinou, kterou jsem si sama našla na internetu. Vím o nich, že mají dvě děti, o které se budu starat. Holčičku Chiaru (4,5 let) a kluka Giacoma (2,5 let). A taky, že všichni vypadají z fotek moc sympaticky. Drobný problém: italsky neumím ani slovo.

Ale rodina psala, že už jednu au-pair Češku měli a že s dětmi můžu mluvit česky. Hlavou se mi honí spousta otázek – vybrala jsem si dobře? Je to opravdu to, co chci? Není to všechno jen kamufláž? – na internetu přece můžu potkat kohokoliv – nepadnu třeba do rukou italské mafie? J Zvládnu to?

Ale než si stihnu probrat všecky otázky, už vystupuji z autobusu a mává na mě drobná žena v bílém a krásně se usmívá. Moje domácí Paola. Pozdravíme se, políbíme se na tvář. Italové si na polibky potrpí. Jdeme k autu, kde čeká můj domácí Andrea. Taky velký sympaťák. Zajedeme do kavárny, pijeme kávu a začíná první nesmělé oťukávání. Za chvíli dorazí i děti. Jaké je mé překvapení, když neumí jinak než italsky. Čeká mě rychlokurz italštiny. Musím zvládnout základní komunikační slova a věty k tomu, abych dokázala uhlídat dva malé caparty.Zpočátku mám problém s Giacomem. Zřejmě také ohromen jazykovou bariérou a další novou „tváří na hlídání“ má ke mně nepřekonatelný odpor. Nemůžu mu s ničím pomoct, ani na něj sáhnout, dokonce se ani přiblížit. Vždy spustí hysterický jekot. Proboha, jak mám uhlídat dítě, se kterým se nedokážu domluvit a ke kterému se nemůžu přiblížit?

Pomáhá mi jeho sestřička Chiara. Princeznička rodiny a Bohyně pro Giacoma. Bystrá dívka, která z mé lámané italštiny občas pochopí, co po ní chci, a nasměruje k tomu i Giacoma. Projevuje mi svou náklonnost, hrajeme si spolu. Občas se přidá i Giacomo. Když vidí, že Chiara se mnou vychází docela dobře, i on se snaží být se mnou kamarád. Pak už je to fajn. Dokonce se spolu i mazlíme.

S rodinou vycházím naprosto úžasně (fotky nezklamalyJ), dělají toho pro mě strašně moc navíc, co by ani nemuseli. Kupují mi pivo (i když oni jsou totální abstinenti – ale chápou, že jsem prostě Češka), půjčují mi notebook i úplně nový digitální foťák, hledají mi spojení, když chci sama někam na výlet, ubytování v hostelech. Přeladí satelit, abych mohla sledovat české programy. Mám klíče od Paoliny kanceláře, znám bezpečnostní kód, můžu kdykoliv na internet. Připraví oslavu k mým narozeninám, dostanu spoustu dárků. Bavíme se o různých věcech, rádi poslouchají české zvyky, historii, když mluvím o památkách. Cítím se tu opravdu dobře. V krásném domě mám útulný pokojík, a dokonce vlastní koupelnu.

Ke konci pobytu se problémy s dětmi přehodí. S kým teď občas nevycházím, je Chiara. Jak jsem psala – je to prvorozená princeznička rodiny, všechno musí mít první, to jí patří všecky hračky, ona musí být vždy napřed. Já se snažím se k oběma dětem chovat stejně, možná se někdy víc věnuji Giacomovi, přece jen je mladší a ještě si neumí zavázat tkaničky u bot nebo zapnout knoflíky u košile. Chiara začíná žárlit. Někdy je na mě protivná a křičí, že jsem zlá. Možná je to i věkem, protože z minuty na minutu jí v hlavě „sepnou kolečka“ a objímá mě a pusinkuje a ne a ne se ode mě odlepit. Není to nic příjemného, když nevíte, jakou má zrovna náladu a jak se bude chovat.


Najednou je tady konec a blíží se můj návrat domů. Poslední den je trochu rozpačitý, víme, že se nám všem bude asi trochu stýskat. Jaké je mé překvapení, když znova dostanu dárky, tentokrát nejen pro mě, ale i pro mou rodinu. Nastává loučení. S dětmi se naposled obejmu. Byly moc fajn, i když někdy trochu zlobily. Ale vy znáte nějaké dítě, které nikdy ani trochu nezazlobí? Já teda ne.

A nakonec rekapitulace. Tyto prázdniny byly moc fajn. Spousta nového, nejen dobré, nejen špatné. Ale zkušenosti stály za to. Holky, které se rozhodujete, zda být au-pair, určitě do toho jděte! Vím, že třeba nemusíte narazit na tak dobrou rodinu a zkušenosti budete mít úplně jiné. Přeji hodně štěstí!

 

teb


Milá teb,
obdivuji Vaši odvahu pustit se do italštiny, i přesto, že jste se chtěla zdokonalit v angličtině. Chystáte se po této zkušenosti ještě do Velké Británie, nebo už příště jedině na jih Evropy :-)?

Au-pair - paní na hlídání. Kdo je paní na hlídání Vašim dětem: kamarádka, rodiče, nebo nikoho takového nemáte?

Pohlídá děti manžel, když si chcete vyjít s kamarádkou?

A co tchyně? Těší se na vnoučátka, nebo jsou jí na obtíž?

                                                               redakce@zena-in.cz
Reklama