Rychlené cibulky narcisů, hyacintů, frézií a krokusů jsou efektní nejen na jarní svátky, ale také na vánočním stole. A právě nyní, v říjnu, je ten pravý čas na přípravu - za dva měsíce budeme mít krásnou barevnou voňavou ozdobu. Spočítejme si týdny do vánoc a udělejme si kalendář rychlení:

 

10 týdnů předem – narcisky, tulipány, hyacinty, modřence a krokusy

 

6 týdnů předem – kosatce, cibule narcisů k rychlení

 

 

Pro rychlení vybíráme cibule pevné, tvrdé, ze kterých se příliš neloupe slupka a nenesou známky poškození, nemocí, odření či rýpnutí.

Zasadíme je do písčité zeminy či štěrku, podle potřeb uvedených na návodu k té které cibulce.

 

Například vánoční narcisy se sázejí tak, že 1/3 cibulky je nad úrovní zeminy či štěrku.

Rychlit lze i úplně bez zeminy. Cibulku posadíme do misky, pod kterou je nádoba s vodou. Kořínky cibulky si pak vodu vyhledají samy. Je to trochu podobné hydroponii.

 

A co je to vlastně rychlení?

Je to proces, při kterém cibuloviny přimějeme ke květu dříve, tedy v době, kdy za normálních okolností mají ještě období vegetačního klidu.

Zajistíme-li jim správnou teplotu, vlhkost a světlo, pak je probudíme k životu.

 

Zkraje své vegetace potřebují například hyacinty a krokusy tmu, ostatní druhy naopak světlo. Po nasazení poupat přeneseme na světlo. Výjimku tvoří speciální druhy hyacintů a krokusů, konkrétní informace se dozvíte v zahradnictví.

 

Pamatujme si, že čím nižší teplota, tím pomalejší a vyrovnanější růst. Suchý vzduch a vysoká teplota jim příliš nesvědčí a rostliny se vytahují do výšky a poupata padají a zasychají.

Nasazená poupata je tedy vhodné denně rosit.

Pokud se zdá, že vykvetou příliš brzy, tedy ještě před svátky, přeneste rostliny do chladnější místnosti, proces květu se zpomalí.

 

Citlivější metodou je rychlení cibulek pod přikrytým květináčem v temnu a chladnu. Do tepla je přeneseme zhruba dva týdny před zamýšleným kvetením.

 

Na vánoční stůl se hodí hyacinty, voňavé frézie, modřence nebo vánoční narcisy, což jsou v trsech kvetoucí drobounké narcisky.

 

 

Rychlené cibuloviny můžete použít do všemožných vánočních i adventních dekorací, do věnců, do slavnostní výzdoby stolu, fantazii se meze nekladou. Bílé, čisté a něžné odstíny se hodí kamkoliv.

 

Když je po všem…

Rychlené cibulky pak na jaře zasadíme do zahrady a necháme je minimálně dva roky přirozenému osudu. K dalšímu vybočení z normálního života (rychlení) je použijeme až po této odpočinkové době.

 

Jen si dejte pozor na děti a zvířata. Hyacinty a narcisy jsou jedovaté.

 

Tolik teorie… máte nějaké praktické zkušenosti s rychlením? Moc mě to zajímá, cibulky mám zasazeny, takže čekám…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama