62fcb0e914bdeobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ničí vás ÚNAVA

Tělo má v počátcích těhotenství jiné starosti, a tak rozhodně nebudete překypovat energií. Ba zcela naopak – dost možná budete během dne usínat i ve stoje. Může za to hormonální bouře, zvláště vysoký nárůst hormonu progesteronu. Právě ten v nás probouzí pocit únavy, v lepším případě. Během prvního trimestru si ženy stěžují i na pocit totální vyčerpanosti.

Máte enormně CITLIVÉ PRSY

Jak stoupá hladina těhotenských hormonů v těle, rostou spolu s ní i vaše prsy. Jsou nateklé, citlivé, někdy až bolestivé na dotek. Najednou vám vadí i jindy příjemné doteky? Nemusí to být blížící se menstruací, která má podobné, byť mírnější příznaky.

Nutí vás to k ČASTÉMU MOČENÍ

Pokud máte neustálé běhání „na malou“ spojené až s posledními těhotenskými měsíci, mýlíte se. Už krátce po otěhotnění tento symptom způsobuje i rostoucí množství krve a dalších tekutin v ní, ne jen zvětšující se děloha, která tlačí na močový měchýř.

Pozorujete ZMĚNU CHUTÍ

Nemusí tomu tak být u každé nastávající maminky, ale dochází k tomu velmi často. Jakmile otěhotníte, najednou je všechno naruby. Můžete z ničeho nic pociťovat vlčí hlad, nebo naopak nemáte chuť pozřít vůbec nic. Co jste milovala, na to teď nemáte absolutně myšlenky, ale zato byste si dala pokrmy, které vám dříve nic neříkaly. Zkrátka jiný stav.

Zostřil se vám ČICH

Jdete kolem kavárny, ale co to? Najednou vás oblíbená vůně čerstvě mletých zrnek nemámí jít dovnitř, ale udělá se vám zle. Neklamný časný příznak těhotenství. Vaše čichové receptory vybičoval na nejvyšší úroveň rychlý nárůst hormonu estrogenu.

Trápí (nejen) vás NÁLADOVOST

Nic vám není vhod, rozčílí nebo rozpláče vás každá drobnost a někdy jste nepříjemná i sama sobě? Nemusí to být jen předzvěstí, že za pár dní přijde menstruace. Vaše náladovost může ukazovat i na fakt, že se s ní teď můžete na dost měsíců rozloučit.

Máte rozhozené VYPRAZDŇOVÁNÍ

Hormon progesteron zpomaluje i váš zažívací systém. Střeva zleniví a vás může začít trápit nafouklé břicho a zácpa. Jsou ale ženy, které si v prvním trimestru naopak stěžují na častější průjem. Co těhotenství, to originál.

Překvapí vás VÝTOK

Hojnější čirý až bělavý výtok z pochvy vás může nemile překvapit. Mnoho žen ho považuje za předzvěst kvasinkové infekce, ale tak tomu není. Pokud ho nedoprovází bolest, svědění či zápach, je naprosto přirozený a zdravý. Signalizuje správnou ochrannou činnost porodních cest.

Dostaví se SLABÉ KRVÁCENÍ

Není to pravidlem, ale některé ženy mohou kolem 10. dne od početí zaregistrovat velmi slabé krvácení. Vzhledem k tomu, že jde o období, kdy se má dostavit menstruace, mohou ho s ní zaměnit. Ale není tomu tak. Jde o implantační krvácení, kdy se v děloze uhnizďuje oplodněné vajíčko.

Zdroj informací: What to Expect, Klinika GYN MEDICO

Čtěte také:

Reklama