Je to přesně 70 let od chvíle, kdy se mezi námi objevil první dobrodružný příběh Foglarových chlapců. Dne 17. prosince 1938 v 7. čísle IV. ročníku týdeníku pro mládež Mladý hlasatel si čtenáři mohli přečíst, jak Mirek Dušín zachránil u Šmejkalovy ohrady Jarku Metelku ze spárů Černých jezdců.

Další dobrodružství zatím tří chlapů se v tisku objevilo o týden později. V pátém díle se už objevil Rychlonožka s Červenáčkem. Nejznámější chlapecká parta – klub Rychlých šípů, byla v plné sestavě. První kreslené příběhy Rychlých šípů vznikaly v rukou karikaturisty Jana Fischera. V jeho díle poté pokračoval Václav Junek, Bohumír Čermák a konečně Marko Čermák.

Při psaní vycházel Jaroslav Foglar (1907–1999) ze zkušeností, které získal ve skautském oddíle Dvojka. A celou chlapeckou partu obestřel rouškou tajemství. Ačkoli se mnoho lidí snažilo skrze ni prohlédnout, autor nikdy neprozradil, kdo jsou ti stateční hoši, zda skutečně existují, ani kde můžeme nalézt temná a záhadou opředená Stínadla.

Co stálo za zrodem Rychlých šípů? „Chtěl jsem začít na zadní stránce otiskovat nějaký neobvyklý a dlouho běžící obrázkový seriál. A tu jsem narazil na partu výborných chlapců, velmi podnikavých, statečných, kteří o úžasná dobrodružství takřka zakopávali na každém kroku,“ prozradil před lety Foglar.

Rychlé šípy původně vycházely jako komiks až do roku 1989 s vynucenými přestávkami v období nacismu a komunismu. Komiks Rychlé šípy se dočkal celkem 316 pokračování.

Vzpomínáte na dobrodružství Rychlých šípů?

Reklama