Začátek roku se nese ve znamení diet a předsevzetí ohledně zdravého životního stylu. Začnu víc cvičit, zhubnu, chci se cítit lépe. Důležité ale je, aby naše předsevzetí byla dosažitelná. Zhubnout 10 kilo za měsíc nebo úplně přestat solit ze dne na den vede jen k nevrlé náladě a jojo efektu. O tom, v čem lidé při změně zdravého životního stylu chybují, vám v dalším díle videoseriálu Vím, co jím řeknou více odborníci Petr Havlíček a Karolína Hlavatá

Bez pohybu to nejde

Jedním z kroků na cestě ke zdravému životnímu stylu je strava. „Důležité je dbát na to, abychom měli správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků,“ říká dietoložka a garantka inciativy Vím, co jím Karolína Hlavatá. Bílkoviny by měly tvořit 15 až 25 % z celkového denního energetického příjmu, sacharidy 45 až 55 % a tuky 30 %. Když chceme hubnout, měli bychom snížit příjem sacharidů a navýšit bílkoviny.

„Když už se jednou rozhodneme změnit životní styl, je potřeba nedělat změnu jednostrannou, ale zaměřit se na komplexní proměnu. To znamená nejen změnit jídelníček, ale přidat i správně zvolený sport a dostatek odpočinku,“ dodává druhou podstatnou složku výživový specialista Petr Havlíček.

Nákupem to začíná

Při nákupu potravin je důležité naučit se číst etikety. Informace o nutričním složení by měly být spolu se surovinovým složením základem výběru. Hlídejte podíl rizikových živin, jako sodík a přidaný cukr, podstatné je i množství nasycených a trans nenasycených mastných kyselin. Všech by mělo být co nejméně. Naopak čím větší podíl vlákniny, tím lépe. S výběrem takových potravin pomůže například logo Vím, co jím.

Jak si vybrat vhodnou potravinu? Jako příklad si můžeme vzít šunku. „Kupujte vždy takovou, která má do pěti procent tuku a obsah soli do 2,5 procenta,“ vysvětluje dietoložka Hlavatá. U pečiva je zase důležitý obsah vlákniny. Měli bychom si vybírat pečivo celozrnné s vysokým podílem vlákniny. To je šest a více procent vlákniny, tedy šest gramů na 100 gramů výrobku. Na obale hledejte označení „S vysokým obsahem vlákniny“.

Pozor na chyby!

Chcete-li zhubnout, nespěchejte. Častou chybou je přílišné omezení energetického příjmu. Na začátku režimu stačí snížit energetický příjem o 2000–2500 kJ. Omezit množství přijatých kalorií je jedna možnost, druhým způsobem, jak rozhýbat metabolismus, je fyzická aktivita. Ale ani tady to nesmíte přehánět. Začněte pozvolna, třeba rychlou chůzí. „Pro spalování tuků je optimální cvičit v pásmu 65–75 procent maximální tepové frekvence,“ uvádí dietoložka Hlavatá. Příliš vysoká intenzita cvičení totiž není z hlediska spalování tuků efektivní.

Reklama