Nejlepší doba pro návštěvu Švédska je v teplé polovině roku, od května do září. Je to severská země, a tak je tam v zimě pro tuzemce přece jen trochu chladno. Navíc již v této zeměpisné šířce panuje polární den a polární noc, takže zatímco v zimě je skoro pořád tma, v období slunovratu a švédského národního svátku Midsommår zapadá slunce sotva na tři hodiny.
Na jednoho obyvatele Švédska připadá ve srovnání s Českou republikou šestkrát více prostoru a Švédové se podle toho chovají. Nenajdete tu žádná nahuštěná sídliště, všude je spousta zeleně a domky jsou tak daleko od sebe, aby jejich obyvatelé měli dostatečné soukromí. Dokonce i mezi jednotlivými pruhy dálnice bývá až třicetimetrový pás zeleně. Zeleně je habaděj i v hlavním městě Stockholmu. Pokud už dvacet minut jedete autem skrz les, a když vyjedete ven, na louce se pasou koně a kousek dál nějaký chlápek jezdí po poli s traktorem, nelekejte se, pravděpodobně jste stále skoro v centru metropole. Když vyrazíte do lesa pěšky, nezapomeňte košík. Švédové moc na houby nechodí, takže určitě najdete parádní kousky.
Švédsko je úžasně čistá země. Báječně se tu dýchá a přímo v centru města můžete na udici lovit lososy. Švédové jsou ve svém ekologickém cítění tak daleko, že zálohují všechny obaly od nápojů. Dokonce i plechovky od piva jsou v této severské zemi vratné. A když už jsme u těch nápojů: prodej alkoholu ve Švédsku podléhá státnímu monopolu.
Ceny alkoholických nápojů v restauracích jsou kvůli daním a hodnotě lidské práce tak vysoké, že se většina Švédů raději „připaří“ doma, a teprve ve správné náladě se vypraví do hospody dorazit… Sklenice (0,4 l) piva stojí v místní hospůdce 40 - 60 švédských korun, někdy i víc. Švédská koruna je zhruba 5 korun českých, ale raději to nezkoušejte přepočítávat. Je to hodně i na švédský vkus, a to je místní průměrný plat nominálně asi o 5 tisíc vyšší než náš…

Madla Tikalová