Náš taťka často nevařil. Jen párkrát do roka, několikrát jídla z hub, svou specialitu - bramborový guláš - a před Štědrým dnem rybí polévku.
Vaření rybí polévky působilo dojmem koncertu pro sólistu a doprovodný orchestr. Mamka se ségrou (po mnohaletých zkušenostech) po obědě utekly s rozhodnutím vrátit se až k půlnoci. Sólista je jasný a doprovodný orchestr jsem vytvářela já - tehdy mi bylo asi 12.
S přípravou začal taťka krátce po obědě. A začal tím, že přeložil kapesník napůl, aby vznikl trojúhelník, a ten si uvázal kolem hlavy, aby mu nepadaly vlasy do očí a látka zadržovala z oroseného čela pot. Nabrousil nože, připravil misky, noviny, ubrousky, prkýnka a hrnec a kastroly na půlku kuchyňské linky.
Nejdřív zabil kapry, vykuchal a připravil na druhý den na smažení. Součástí kuchařského zpracování kaprů bylo cvičení ze zoologie - každý kapří orgán mi byl ukázán a popsán (taťka byl vášnivý rybář). Ta radost, když rybí měchýře plavaly ve vaně!
Připravili jsme zeleninu - já ji směla očistit, omýt a osušit - taťka ji nakrájel na kostečky - jedna jako druhá. Stejně kvalitně „nakostečkoval" housky - aby stihly trochu oschnout, než je zítra osmaží do polévky. A tak na druhou půlku linky přibyly kapří hlavy, ocasy a vnitřnosti a nakrájená zelenina.
(soutež: Tresor)
Když Hajaja posílal děti do postýlek, taťka začal polévku vařit klasickým způsobem. Při jeho speciální přípravě polévky nezůstalo mnoho nádobí, které nebylo použito. Mamka se ségrou ho umývaly, když já už dávno spala.
V průběhu odpoledne taťka používal slovesa v čase přítomném, minulém i budoucím, způsobu oznamovacího, rozkazovacího i podmiňovacího, rodu činného i trpného a vidu dokonavého i nedokonavého. Na celé čáře zvítězila 2. osoba singuláru, způsobu rozkazovacího: podrž!, podej!, najdi!, dones!, hledej!
Polévka byla vynikající. Tak dobrou mi už nikdy a nikdo neuvařil.
vora
Možnost zasílat příběhy skončila. Soutěž byla vyhodnocena - ZDE.
Nový komentář
Komentáře
Je skvělé, když nevařím oběd a mám tolik času na večeři.
polévku si uvařím sama, na tu mi nesmí šáhnout
bohužel ji nevařím
Nenene, vůbec nejíme,jsme co se jídla týče, vybíraví


já jsem milovala rybí polévku od mého dědečka, mamka ji dělá taky, ale už to není ono
U nás také vařil rybí polévku taťka. U manžela v rodině se nevařila,že prý je hnusná. Od té doby,co jsem s manželem,tak manžel má nejraději z celého kapra právě polévku
Tak aspoň, že byla ta polévka vynikající :)
tu vaří manžel, je na to speialista
Mám ji ráda, ale nedělám ji, protože ji nikdo jiný z rodiny nechce a pro sebe se zase nechce mě
nemusím ji
rybí polévku nedělám
Rybí polévku nemusím
Uf-ale stálo to za to!Hlavně že chutnala.
hubajda — #54 Taky ji nevaříme,děláme na Štědrý den hrachovou.
nevarim nemame ji radi


máme ji pouze na Vánoce a vaří ji můj muž (vaří také jednou do roka)-je dobrá-vývar se zeleninou, rybím masem a játrovými knedlíčky..
rybí polévka ne, ne
rybí brrrrr
Loni jsem ji vařila poprvé,mažel na to chvíli koukal a pak naznal.že maminka jí dělá úplně jinou,ale statečně ji snědl