Náš taťka často nevařil. Jen párkrát do roka, několikrát jídla z hub, svou specialitu - bramborový guláš - a před Štědrým dnem rybí polévku.
Vaření rybí polévky působilo dojmem koncertu pro sólistu a doprovodný orchestr. Mamka se ségrou (po mnohaletých zkušenostech) po obědě utekly s rozhodnutím vrátit se až k půlnoci. Sólista je jasný a doprovodný orchestr jsem vytvářela já - tehdy mi bylo asi 12.

S přípravou začal taťka krátce po obědě. A začal tím, že přeložil kapesník napůl, aby vznikl trojúhelník, a ten si uvázal kolem hlavy, aby mu nepadaly vlasy do očí a látka zadržovala z oroseného čela pot. Nabrousil nože, připravil misky, noviny, ubrousky, prkýnka a hrnec a kastroly na půlku kuchyňské linky.
Nejdřív zabil kapry, vykuchal a připravil na druhý den na smažení. Součástí kuchařského zpracování kaprů bylo cvičení ze zoologie - každý kapří orgán mi byl ukázán a popsán (taťka byl vášnivý rybář). Ta radost, když rybí měchýře plavaly ve vaně!
Připravili jsme zeleninu - já ji směla očistit, omýt a osušit - taťka ji nakrájel na kostečky - jedna jako druhá. Stejně kvalitně nakostečkoval" housky - aby stihly trochu oschnout, než je zítra osmaží do polévky. A tak na druhou půlku linky přibyly kapří hlavy, ocasy a vnitřnosti a nakrájená zelenina.

(soutež: Tresor)

Když Hajaja posílal děti do postýlek, taťka začal polévku vařit klasickým způsobem. Při jeho speciální přípravě polévky nezůstalo mnoho nádobí, které nebylo použito. Mamka se ségrou ho umývaly, když já už dávno spala.
V průběhu odpoledne taťka používal slovesa v čase přítomném, minulém i budoucím, způsobu oznamovacího, rozkazovacího i podmiňovacího, rodu činného i trpného a vidu dokonavého i nedokonavého. Na celé čáře zvítězila 2. osoba singuláru, způsobu rozkazovacího: podrž!, podej!, najdi!, dones!, hledej!
Polévka byla vynikající. Tak dobrou mi už nikdy a nikdo neuvařil.

vora


Možnost zasílat příběhy skončila. Soutěž byla vyhodnocena - ZDE.
Reklama