00cf237b374b5-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rybenka domácí (Lepisma saccharina) žije v symbióze s lidmi v jejich obydlí odnepaměti a po celém světě. Tento miniaturní (10 až 12 mm) bezkřídlý druh hmyzu si vysloužil svůj název podle tvaru těla a stříbrných šupinek připomínajících skutečnou rybu. Navíc je i stejně mrštný. Když jej načapete na vycházce po bytě, bleskově zmizí v úkrytu. Nesnáší totiž světlo, vychází zásadně za tmy. Kromě té si libuje ještě v teple a vlhku, takže obývá převážně koupelny, záchody nebo kuchyně. A je mu přitom úplně jedno, zda máte naklizeno, nebo na pořádek příliš nedbáte. Do bytu se dostávají odpadním potrubím, proto je často nacházíme ve vaně či umyvadle.

Rybenka člověku nemůže ublížit ani na něj nepřenáší žádné choroby.

Žijí dlouho, rychle se množí a mohou pomáhat i škodit

Rybenky jsou velmi plodné. Samice jsou schopny zplodit za svůj život (2 až 8 let) stovky potomků. Během jednoho dne mohou mít i několik snůšek s počtem 2 a ž 20 vajíček. Ty kladou do tmavých, vlhkých štěrbin, kde se z nich po 20 dnech vylíhnou mláďata. Pokud k tomu ale nejsou dobré teplotní podmínky, mohou dobu líhnutí odložit až na 60 dní. Stejně tak nenáročné jsou rybenky na potravu, takže je rozhodně nevyhladovíte. Nic nejíst zvládnou třeba i celý rok. To ale většinou nemusí praktikovat, protože jejich jídelníček je velmi pestrý. Nepohrdnou ani roztoči v prachu nebo plísněmi ve spárách dlaždic. A tím jsou nám prospěšné.

Pokud si ale rybenky mohou vybrat, preferují potravu s vysokým obsahem škrobů nebo bílkoviny. Kromě zeleniny, cukrů, sušených obilovin či masa se mohou pustit také do papíru, dřeva, celulózy, vlhkého prádla, hedvábí či bavlny, záclon, koberců nebo čalounění nábytku. Nepohrdnou ani lepidlem – například tím pod tapetami. Pokud vám doma pochoduje pár jedinců, nemusíte se škody obávat. Jakmile se však přemnoží, už je můžeme směle zařadit mezi škůdce, se kterými je třeba bojovat.

A pro jejich hubení existuje ještě jeden důvod, a tím jsou děti s alergiemi na prach a roztoče. Jak ukázala studie, mohou u nich ještě zhoršit dýchací obtíže.

Jak se zbavit rybenek?

Přirozenými nepřáteli rybenek jsou pavouci, škvoři nebo stonožky, ale ani ty doma mít nechcete. Od pobytu u vás byste je odradili suchým prostředím, častým větráním a nižší teplotou, ale to také není tak docela možné. Proto proti nim musíte vytáhnout do boje jinak.

Můžete si koupit nejrůznější lepové pasti nebo postřiky proti hmyzu, ale stejně tak je možné vyzrát na ně vlastními zbraněmi. Jaké to jsou, radí odborníci na deratizaci z webu Pasti.

  • Nevoní jim výrazné esenciální oleje – eukalyptový, cedrový, mátový, citrusový nebo levandulový.
  • Rybenky do vaší domácnosti lákají neuklizené drobečky a potraviny neuklizené v uzavíratelných boxech. Obaly svými měkkými kusadly neprokousnou.
  • Zatmelte všechny škvíry a praskliny v domácnosti.
  • Rybenky mají rády brambory kvůli škrobu. Stačí bramboru nastrouhat na papír a položit v koupelně na zem. Rybenka se přes noc zavrtá do brambory. Ráno stačí zmačkat a vynést ven nebo spálit.
  • Přilákat by je měly i vlhké noviny stočené do ruličky a nalíčené přes noc v koupelně.

Zdroj informací: Animal Diversity Web, ScienceDirect - M. Boquete, F. Pineda, A. Mazon, A. Garcia, F. Oliver, N. Colomer, R. Pamies, C. Millan, C. Millan Olmo, L. Caballero, L. Prieto, A. Nieto: Sensitisation to Lepisma saccharina (silverfish) in children with respiratory allergy, Pasti