Letošní vydařené babí léto nás pomalu, ale nezadržitelně opouští. Ochlazování je postupné, ale naše tělo, uvyklé na vyhřátý vzduch, může zaskočit. Stejně tak se cítíme zaskočeny i my, když nám pod rozevlátou sukni zafouká ledový vítr - vždyť ještě včera bylo na punčochy horko... Nejběžnější nemocí počínajícího podzimu je nachlazení provázené zánětem nosní sliznice, nám dobře známou rýmou.

Rýmu doprovází svědění v nose, překrvení nosní sliznice, ucpávání nosu a hlenovitý výtok, který je potřeba často vysmrkávat. Nejčastěji je způsobena virovou infekcí. (Rozlišují se i jiné typy rýmy, například alergická či plísňová, ale ty jsou spíš jarní a letní záležitost...) Jedná se skutečně o běžné nachlazení, rýma je často spojená s pokašláváním a bolením v krku, někdy i se zvýšenou teplotou.

Říká se, že neléčená rýma trvá týden, zatímco léčená sedm dní; co když už je ale sedm dní za vámi a rýma se nelepší nebo se dokonce zhoršuje? Je možné, že do narušené sliznice ve vašem nose se pustila bakterie a vy jste tak z virové rýmy přešla na rýmu bakteriální. Ta už je trochu závažnější - bakterie jsou podstatně vytrvalejší a rafinovanější. Výtok z nosu zhoustne a změní barvu na žlutou až zelenou (hnisavá rýma), huhláte, zaléhají vám uši. Navíc vám hrozí, že se bakterie rozšíří a způsobí vám zánět vedlejších dutin nosních, který se léčí velmi nepříjemnými metodami...

Dosti strašení! Co tedy dělat s rýmou, když už ji máte?

Zejména si kupte kapky do nosu. Snažte se nos udržovat průchodný, kapejte si dle přbalového letáku v příslušných časových intervalech. Nechte kapky chvíli působit a pak se snažte vysmrkat. Může se stát, že z podrážděného nosu se vám spustí krvácení; není třeba se plašit, zastavíte ho stejně jako běžné krvácení z nosu. Pokud máte teplotu nebo vás bolí hlava, vezměte si některý z volně prodejných léků. A hlavně - nadopujte se vitaminy. Nejvíce užijete vitamín C, který posiluje imunitu, a tak se nezdráhejte a dopřejte si pořádnou "vitamínovou bombu". Céčkem se nelze předávkovat, a tak vám neublíží ani síťovka pomerančů. :-)

Pokud máte silné bolesti hlavy, horečky, podivné pocity v oblasti obličejových dutin, bolavé ucho nebo hustou zhnisanou rýmu, navštivte raději lékaře.

Jak rýmu odradit, aby se vám vyhnula obloukem?

Pamatujte, že rýma je záležitost dvou věcí - nachlazení a mezery v obranné linii vaší imunity. Proti nachlazení se nejlépe ubráníte svetrem, zatímco imunitu posílí dostatek spánku, odpočinek a vitamíny, zejména Céčko. Ne, opravdu mi nezaplatili za to, abych mu pořád dělala reklamu... :-)

Pohybujete-li se v rizikovém prostředí - to jest v práci, ve škole, ale hlavně v hromadné dopravě - hrozí, že na vás někdo "pčíkne" a viry, potvůrky, doletí až k vám. Tomu se říká kapénkový přenos infekce a záludné je na něm to, že ony kapénky jsou tak nepatrné, že je vůbec nezaznamenáte. Takže pozor na spolujezdce. :-)

A nakonec to hlavní - rýmou onemocní během roku skoro každý... a dopadne to dobře. ;-)  

Reklama