Jako všude jinde, i mezi logopedy se najdou dobří a špatní lidé. Když člověk narazí na dobrou logopedku, je to výhra, jak píše čtenářka eli.emanuela.

Přeju, ať se všechno nakonec podaří a děkuju za příspěvek. Je skoro poslední.


Ušetřím vás historek, kterak jedno sprosté slůvko zázračně dítku pomohlo vyslovovat písmenko R správně. V zásobě mám pár jiných příhod.

Ta první se naštěstí netýká nás. Není lehké narazit na dobrého logopeda, ale když je ta logopedka ještě s prominutím blbá, to pak stojí za to. Kamarádka šla se synkem k logopedce. Ta se začala vyptávat na rodinu: „Máš sestřičku?“ a klučík smutně „Ne“. „Tak to máš určitě brášku, viď?“ To už se začaly koulet první slzičky a kluk uplakaně: „Nemám, já jsem úplně sám, já nikoho nemám!“ (O sourozence strašně stojí, ale není to reálné.) Logopedka ignorovala maminčinu výraznou gestikulaci a výmluvné pohledy a ptala se dál: „Tak máš aspoň pejska?“ - „Néééé“ - „Nebo kočičku?“ - „Béééé“ a tak dále, až dítko naprosto psychicky odvařila. Malej brečel, že nikoho a nic nemá, že je chudáček na světě sám (i když má kolem sebe širokou rodinu).

Naše výpravy k logopedce jsou naštěstí bez slziček. Jsou o poznání „veselejší“. Vtrhneme tam jako velká voda, mladší dítě po pěti minutách odmítne poslušně sedět na koberečku a hrát si s hračkami. Vyrazí kupředu, zkoumat počítač, vykrámovat šuplíky, hrát si se světlem... A do toho logopedka, ať se jdu podívat, jak ten či onen cvik má správně vypadat. Jdu se podívat a - „bum“ - šanony se válí na zemi. Zvednu je, jdu se podívat na druhý cvik, a „bác“ - knížky už nejsou v poličce. Po půl hodině odcházíme, já totálně vyčerpaná a zničená, ale ordinace naštěstí jakž takž přežila a logopedka se naštěstí jen shovívavě usmívá.

Doma to není o moc lepší. Dcera má problém s protahováním jazýčku, tak nám logopedka poradila, ať to zkusíme s lízátkem. Toho se dcera samozřejmě chytila, a když má lízátko dcera, tak ho musí mít i mladší sourozenec, to je jasné. Tradičně proběhne malá rvačka o lízátka, pak si je jako nejlepší kamarádi vyměňují a dávají si navzájem ochutnat, jestli náhodou nejsou jiná (samozřejmě, že jsou úplně stejná, už své děti znám a běda, kdyby nebyla) a ze cvičení není nic.

A pak jdeme k logopedce, která nás pochválí, že se dcera zlepšila, že dělá pokroky. :) Vážně, ono se nám v těch bojových podmínkách přeci jen něco podařilo nacvičit? Světe, div se! Kéž by, první třída za rohem a to R a Ř ne a ne naskočit. :( Snad se to nakonec podaří. Ale stojí mne to tolik sil, že chápu rodiče, jejichž děti mají vadu řeči. Opravdu není snadné cvičit, když je dětí víc a na cvičení není potřebný klid. A když slyším, kolik lidí kolem mne špatně vyslovuje, říkám si, jestli tolik dřiny a trápení vlastně není zbytečné, vždyť by se moje dítko v davu ztratilo... Ale zatím bojujeme...

eli.emanuela

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Ráčkování a jiné vady řeči.

  • Máte nějaké zkušenosti s vadami řeči?
  • Chodily jste vy nebo vaše děti na logopedii?
  • Pobavilo vás něco v souvislosti s tímto tématem?
  • Vymýšleli jste jména pro děti, aby tam nebylo R a Ř?

Prosím, příspěvky už neposílejte. Kolem 16. hodiny se dozvíte, kdo z vás za svůj příspěvek získá balíček, kde je: kniha Byla jsem svědkyní vraždy ze cti (N. Apfeldová), diář Albi a francouzská manikúra od AVONU.

racko

Reklama