Vytáhnout chladivou lahev z lednice, přinést ji orosenou před hosta na zahrádku, elegantně otočit uzávěrem a rozlít do blyštících se sklenic temně růžový Shiraz Jacob‘s Creek. Žhavé sluneční paprsky se opírají do mladého, sebevědomého vína a vrhají mihotající se stíny neklidného odpoledne na čistě prostřený stůl. Kapičky kondenzované vody začínají laškovat se sotva znatelnými perličkami miniaturních bublinek uvnitř a stékat po stěně sklenky. Host ví, že nemusí spěchat – australský Jacob‘s Creek Shiraz Rosé je jedním z nejlepších růžových vín světa, které (oproti mnoha jiným „růžákům“) plně vynikne až při 11 stupních. Slunce tedy má ještě pár minut práce.

 

A vy také. Sousední stůl se nechal zlákat, musíte přinést další lahev. Rituální ticho hostů těšících se na první doušek naruší zapraskání uzávěru při otevírání. „Proč to víno nemá špunt?“ ptá se host spíš sám sebe než vás. Odpovědí znáte spoustu:

„Abyste ho měl na stole rychleji.“

„Protože tak nemůže zkorkovatět.“

„Protože v Austrálii, stejně jako třeba v New Yorku či Londýně, už v gastronomii dávno pochopili, že šroubovací uzávěr je mnohem pohodlnější a praktičtější.“ Tu poslední odpověď si necháte pro sebe.

 

S každou sklenkou, ke které přivoníte při nalévání degustačního vzorku, vás napadne, zda ta intenzivní vůně po růžích byl záměr vinařů, nebo mimořádně příznivá náhoda. Pokaždé znovu se růže jako zázrakem po první vteřině přemění ve vyzrálé maliny a těší se z vašeho údivu. Víno si s vámi hraje tak jako vy s ním.

 

Odpoledne se překulilo do večera a zásoby růžového Jacob‘s Creeku, pyšně vévodícího většině stolů, se začínají tenčit. V duchu už vyjednáváte alianční dohodu se sluníčkem i na zítra a s obavami přemýšlíte, zda během dopoledne stihnete navézt nové lahve. Na dně sklenky chytá poslední slza vína jemné odlesky měsíčního svitu. Slza, která zbyla po růžovém Jacob‘s Creeku. Anebo ji uronila ta nádherně se culící slečna, když dopíjela svůj doušek?

 

Do ticha letní noci se ozve lehké prasknutí uzávěru. Poslední lahev večera je vaše.

 

Ideální osvěžení Jacob‘s Creek Shiraz Rosé.

 

A na závěr několik informací o tomto vinařském skvostu

Jacob‘s Creek Shiraz Rosé

 

Výrobce: Jacob‘s Creek - Orlando Wines - South Australia

Země původu: Austrálie

Místo původu: Barossa Valley

Obsah alkoholu: 13 %

Obsah lahve: 0,75l

Odrůdy:  100% Shiraz

 

VZHLED: Barva šatů vína připomíná vyzrálou jahodu a rané letní jablko, s jemným malinovitým odstínem. Lesk je vysoký a viskozita je bohatá.

 

PŘÍMÝ AROMATICKÝ VÝRAZ: Přímý aromatický výraz je středně intenzivní, delikátní. Je tvořený škálou tónů připomínající květ světlé růže a vyzrálé maliny. Jsou patrné nóty mládí vína, zastoupené vůní fermentační.

 

CHUŤ: V ústech je víno svěží. Svěžest podporuje lehká přítomnost CO2. Ústní aroma harmonicky skládají tóny vyzrálé jahody a čerstvé maliny.

 

ZÁVĚREM: Víno vychutnávejte při teplotě 11 °C. Ideálně doprovodí jemné uzeniny (vařená šunka) a jednoduché těstovinové pokrmy nebo pečeni, grilovanou drůbež bez omáčky.

 

Příjemný večer!

Reklama