Krásné slunečné počasí nás láká ven do přírody, na zahrádky, chaty i chalupy. A snad každá hospodyňka se snaží, aby zrovna okna její chaloupky vypadala jako z pohádky, o záhoncích ani nemluvě. Že byste také chtěla mít výstavní květinovou zahradu, a nevíte, jak na to? Pak vězte, že královnou našich zahrad je dozajista květina, která zdobí zahrady i těch nejmocnějších panovníků již odpradávna. Ano, mluvíme o růžích.

 

Nezoufejte, nejste-li zrovna odbornice přes pěstování květin, růže je rostlina nenáročná a vděčná.

Potřebuje vzdušná a světlá místa. Sázejte ji do středně těžké hlíny, která obsahuje podíl kompostu, podíl písku a podíl hlíny. Sázet můžete prakticky po celý rok, kromě zimy.

 

Růže můžete vypěstovat v těch nejrozmanitějších barvách, od královské rudé přes romantickou růžovou, panenskou bílou, magickou žlutou až po ty nejzvláštnější odstíny oranžové nebo fialové. Pěstitelé se předhánějí v kombinování barev, takže můžete na trhu nalézt i trnité krásky v odstínech fialovo-žlutých či červeno bílých. Můžete mít růžové záhony, keře či pnoucí ozdobu pergoly.

 

Nejste-li šťastnou majitelkou zahrádky, pak ani vám nemusí být tato krása odepřena. Dají se pěstovat i v květináčích na terase či balkoně.

 

Není nic nového, že ani po odkvětu nemusí růže skončit na kompostu. Můžete si je usušit a do bytu si tak pořídit krásnou dekoraci. Jak na to?

-          začnou-li se květy růží sklánět, vyjměte je z vázy (na záhonku vám opadají lístky, tam hlavičku neskloní), a zavěste je směrem dolů na suché místo.

-         pak, pokud jste usušila celou kytici, můžete rovnou aranžovat do vázy. Máte-li jen jednotlivé stonky, navštivte prodejnu zahradnictvi, kde koupíte speciální zapichovací hmotu, do které můžete růže zapíchat třeba spolu s dalšími sušenými květinami a vytvořit si tak originální aranžmá na stůl.

-          Ze suchých růží a dalších rostlin můžete také vytvořit zajímavou ikebanu na zeď.

 

Stane-li se vám, že hlavička upadne, dřív než růže zavěsíte, nezoufejte. Můžete si ze sušených lístků udělat dekoraci do misky či vlastní pot- pourri.

 

Nezapomínejte také na péči o vaše krásky. Zrovna teď je ideální doba na očkování růží.

 

 

 

 

 

 

 

 
Reklama