Foto: Profimedia

V druhé polovině roku 2019 byla na plot mezi hranicemi USA a Mexikem instalována sada houpaček jako symbol nepravděpodobného aktu sjednocení. Projekt nazvaný Teeter Totter zeď představoval úzké svítivě růžové tyče navržené jako houpačky, protažené skrze otvory v kovovém plotě.
 
Lidé na obou stranách zdi si mohli vychutnávat společné balancování a zároveň se setkávat tváří v tvář s někým, kdo žije v jiné zemi. Dočasná tvorba si tehdy získala velkou pozornost médií a nyní se znovu dostává na titulní stránky díky vítězství v londýnském Design Museum Award za nejlepší design roku 2020.
 
Projekt navrhl v průběhu deseti let Ronald Rael, profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley, a Virginie San Fratello, docentka designu ve státě San Jose. „Zeď se stala symbolem vztahů mezi USA a Mexikem,“ napsal tehdy Rael. „Děti a dospělí byli propojeni na obou stranách s tím, že akce, které se odehrávají na jedné straně, mají přímý dopad na straně druhé.“
 
Teetertotterova zeď se stala celkovým vítězem mezi 70. „Jsme naprosto překvapeni touto nečekanou poctou. A co je nejdůležitější, přichází v době, kdy doufáme ve změnu a že místo zdí začneme stavět další mosty,“ řekl po vítězství Ronald Rael.

Reklama