Narodila se na Silvestra roku 1878 jako Florence Nightingale Graham v kanadském městečku Woodbridge v provincii Ontario. O svém datu narození ale dost mlžila, svůj skutečný věk tajila, takže se můžeme setkat i s letopočty 1881 nebo 1884. Rodiče byli skotští přistěhovalci, kteří doufali, že se jim v Americe povede lépe. Bohužel skutečnost byla trochu jiná. Rodina, do níž se postupně narodilo pět dětí, provozovala malou farmu a měla se co ohánět, takže byly děti odmalička nuceny pracovat.
606442fd9308eobrazek.pngKdyž bylo Florence šest let, zemřela její maminka a tatínek situaci sám tak tak zvládal. Brzy poté se Florence ošklivě zranila na noze s trvalými následky. A protože rodina získala dědictví po matčině bohaté tetičce, rozhodl se otec, že pošle do města Florence studovat zdravotní školu.
Jenže jak studia, tak zdravotní praxe v nemocnici Florence zoufale nebavily. Zaujala ji jen práce v laboratoři. A tehdy se možná v její hlavě zrodil nápad vyrábět různé zkrášlující a ochranné krémy. Školu ale nakonec nedokončila.
1.png
Foto: Wikipedia. Obchod Elizabeth Arden. Z knihy The Quest of the Beautiful

Málem by se vrátila domů, jak si přál a předpokládal otec, ale nakonec měla štěstí! Její starší bratr získal lukrativní místo u farmaceutické firmy v New Yorku a zařídil tam místo i své mladší sestřičce. Za čas Florence přešla ke konkurenci, kde se naučila, jak to v kosmetické branži chodí. Kromě platu tady dostávala i slušné spropitné, které si šetřila, aby se mohla osamostatnit. K tomu došlo v roce 1909, tehdy založila firmu, nejprve se společnicí Elizabeth Hubbardovou. V roce 1910 se ale pro neshody rozešly a Florence si s vypůjčeným kapitálem 6 000 dolarů otevřela svůj vlastní salon a rovnou na VIP adrese - na 5th Avenue! Nabídla tu svůj první krášlící krém, k němuž postupně přibývaly další.Nejdříve si ale změnila jméno, nyní se z ní stala Elizabeth Arden. Její rodné jméno jí připadalo příliš obyčejné. Protože milovala sladkou růžovou, vše v interiéru ladila do této barvy. A dveře svého salonu nechala natřít jasnou červenou, aby byly k nepřehlédnutí.
6064539330c38obrazek.png
Foto: Wikipedia. Reklama značky.

V roce 1912 odjela na zkušenou do Paříže. Město nad Seonou ji doslova učarovalo a po návratu se začala orientovat na výrobu dekorativní kosmetiky. Její rtěnky a make-upy se staly doslova hitem. A změnila i dosavadní obchodní strategii. Místo prostého prodeje krášlicích prostředků nabídla ženám kompletní servis – učila ženy líčit se, starat se o pleť, zaváděla hodiny gymnastiky či jógy. Její salony poskytovaly i služby kadeřníka, byla tu i manikúra či pedikúra nebo masáže. Zatímco do té doby bylo krášlení a péče o pleť doménou hereček či prostitutek, salony Elizabeth Arden byly otevřeny širokému spektru zákaznic – a nejen mladým a solventním. Brzy expandovala a zřizovala své pobočky ve všech koutech světa. V roce 1929 měla už na 150 salonů ve 22 státech. Dařilo se jí kupodivu i v době hospodářské krize.
3.png
Foto: Wikipedia. Nejznámější parfém Blue grass.

A její soukromí? První manželství s bankéřem, který ji v jejích začátcích poskytl úvěr a všemožně ji podporoval, bylo zpočátku idylické. Díky němu získala Elizabeth Arden americké občanství. Jenže pak byla Elizabeth stále úspěšnější a bohatší a na to její manžel neskutečně žárlil. Po dvaceti letech došlo k rozvodu. Manžel z něj ale odešel s tučným odstupným. Druhé manželství s ruským princem bylo ještě kratší, skončilo po dvou letech. Neúspěch v osobním životě si Elizabeth vynahrazovala péčí o celebrity, které přinášely její značce stále větší věhlas. Nechyběla mezi nimi královna matka i její dcera Alžběta II., Jacqueline Kennedyová, Marilyn Monroe, Mamie Eisenhowerová (ta také milovala růžovou) a další.
4.png
Foto: Wikipedia. Autor Alan Fisher.

Elizabeth neuměla odpočívat. V čele své firmy stála až do své smrti v roce 1966. Nezanechala dědice, děti zřejmě nemohla mít ze zdravotních důvodů. Její obrovský majetek v tehdejší hodnotě 50 milionů dolarů zdědili její sourozenci a jejich děti…


Elizabeth Arden v klipu o správném držení těla
606450011f059obrazek.png

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama