Při menstruaci se vaše děloha zbavuje sliznice. Menstruační krev potom proudí z dělohy děložním hrdlem a vychází ven z pochvy. Po celou dobu menstruace může krev měnit barvu, od zbarvené do černa po tmavě červenou až růžovou, přičemž každá barva znamená něco jiného. V mnoha případech barva signalizuje, jak dlouho byla krev v děloze. V prvních dnech můžeme zaznamenat jasně červenou krev, v pozdějších zbarvenou do hněda.

Foto: Shutterstock

Další barvy však mohou signalizovat problém. V tu chvíli byste měly okamžitě navštívit vašeho gynekologa. Přečtěte si, co všechno může menstruační krev prozradit.

Příspěvky z diskuzí:
- Menstruaci mám pravidelně, většinou se dostaví na den přesně. Poslední dobou mívám ale nahnědlou krev, což mě trochu děsí.  Žádné jiné obtíže nemám, jen nechápu ty hnědé kusy krve, které mám najednou na vložce.
- Chci se s vámi ostatními podělit o svou zkušenost. Hodně lidí tady píše problémy s barvou menstruace, ale podle mě ten skutečný problém nastává, když začnete krvácet mimo menstruaci. Menstruaci jsem měla pravidelně, ale k tomu přišlo krvácení i mimo. Barva byla taková temně červená a po několika vyšetřeních se zjistilo, že mám myom.
- Hodně dlouho jsem neměla menstruaci vůbec, gynekoložka mi vždycky řekla, že to je normální, protože jsem hubená. V mládí jsem měla anorexii, ale dost rychle jsem se z ní dostala. Když jsem konečně ve 23 letech dostala měsíčky, tak jsem byla úplně zděšená, že ta krev vypadá jako růžová žvýkačka. Fakt skoro zářila. Měla jsem to tak třeba půl roku, v diskuzích jsem narazila na to, že to může být sníženou hladinou estrogenu. Začala jsem jíst různé doplňky stravy a pomohly až ty s drmkem obecným. Kromě jiného jsem i trochu přibrala, takže to může být tím.

Černá nebo hnědá krev
Černá nebo hnědá krev může vypadat znepokojivě. Nemusí však nutně znamenat důvod k obavám. Většinou jde o starší krev, která zoxidovala a změnila barvu. Může vypadat i jako kávová sedlina. Tu můžeme vidět zejména na konci menstruace. Usazená krev v nás může zůstat ale také z poslední menstruace. Při ovulaci pak může dojít ke špinění.

Tmavě červená krev
Té si můžete všimnout třeba během toho, co jste nějakou dobu ležely. Temná barva znamená to, že krev byla nějakou dobu v děloze, ale ještě nezoxidovala.

Jasně červená krev
Zářivě červenou krví může vaše menstruace většinou začít. Krev je čerstvá a teče rychle. Ale pozor! Pokud krvácíte mimo menstruaci a má barva tento odstín, může se jednat o chlamydie nebo kapavku. Jestli je to však jen pár kapek, může jít i o poranění u sexu. Během menstruace může jít i o nedostatek železa. Pozorujte se tři cykly, a pokud se krev nezmění, požádejte svého lékaře o krevní testy.

Růžová krev
Růžová krev bývá také na začátku menstruace. Je to tím, že se krev smíchá s cervikálním hledem, který ji naředí. Pokud je krev růžová po celou dobu menstruace, může to znamenat nízkou hladinu estrogenu v těle. Úbytek způsobuje hormonální antikoncepce, hlásící se menopauzu nebo jiné hormonální potíže. Růžovou krev mohou mít velmi hubené ženy a sportovkyně.

Oranžová krev
Cervikální hlen může menstruační krev naředit až do oranžova. Odstín ale rovněž může značit bakteriální infekci. Zkuste si udělat test jednorázový test z lékárny, který dokáže baterie odhalit. Bojovat proti ní lze gelem na intimní hygienu, čípky, mastičkami a výplachy. Může jít i o běh na dlouhou trať.

Šedá krev
Pokud na vložce, tampónu, v kalíšku nebo kdekoliv jinde uvidíte šedočervený výtok, kontaktujte svého lékaře. Může jít o infekci, která ale bývá spojená s horečkou, svěděním nebo zápachem. Šedavý výtok může být i známkou spontánního potratu.

Lékaře se ale nebojte navštívit kdykoliv budete mít pocit, že se vaše menstruace změnila. Nebojte se s ním mluvit o barvě, ale třeba také o hustotě, délce, bolesti či intenzitě. Jde o vaše zdraví, o které je potřeba pečovat. Nezapomeňte také chodit na pravidelné roční kontroly. Stačí tak málo a nebudete se muset celý rok stresovat.

Reklama