Růže jsou bezpochyby ozdobou každé zahrady. Jsou krásné, voní tak, že se nám až hlava zatočí, a jistě – dokáží sem tam i píchnout. Růže jsou zkrátka stejné jako my ženy.

 

Pokud patříte k těm, které se nad rozkvetlou růží doslova rozplývají, pak jste ve správný čas na správném místě. Dnes si totiž budeme v kostce povídat právě o růžích.

 

 

 

Pamatujte, že aby se vašim růžím vedlo skutečně dobře, je nezbytné je vysázet tam, kde je pro ně ideální místo.

Slunce a světlo jsou pro růže nepostradatelné. Růže potřebují denně minimálně  5 až 6 hodin slunečního svitu.

 

Víte, že čerstvý vzduch – vlahý vítr (nikoli průvan!), chrání růže před různými chorobami?

 

Ale i živiny jsou pro růže velice důležité. Opatrní musíme být zejména při dávkování správného poměru. Nezapomeňte si proto vždy důkladně přečíst návod k použití a pokud možno, používejte speciální přípravky určené právě jen a pouze růžím.

 

Další důležitá věc, na kterou by žádný pěstitel neměl zapomínat, je propustnost půdy. Růže zakořeňují hluboko a nepropustná vrstva jílu, nebo dokonce skála v podloží zabraňuje odtoku vody a růstu kořenů.

 

Jaká místa jsou pro pěstování růži zcela nevhodná?

-          Místa se zhutnělou půdou

-          Stinná místa

-          Extrémně teplá místa

-          Stanoviště, kde se nacházejí kořeny jiných dřevin

-          Různá zákoutí, kde je nehybný vzduch

-          V průvanu

-          Místa, kde je půda extrémně kyselá, rašelinová či písčitá

 

 

Nezapomínejte i na únavu půdy. Základní pravidlo pro úspěšné pěstování růží totiž zní: Nikdy nevysazujeme růže do půdy, kde již předtím po léta růže rostly.

 

Na takovém místě by vám totiž růže velice rychle povadly. Znalci mají pro tento jev výraz: Půda je růžemi unavená.

Zajímavá je i jakási babská pověra ohledně únavy půdy. Traduje se totiž, že po starých kořenech růží zůstávají v půdě jedovaté výměšky, které brzdí růst nových kořenů. A mnohdy je prý také půda zamořena háďaty...

 

Jak správně připravit půdu pro růže?

Příprava půdy by měla být provedena asi 3 měsíce před samotnou výsadbou, aby se dobře usadila a „dozrála“.

 

Půdu vyhrabeme do hloubky 60 cm, nakypříme spodní část vidlemi a obohatíme ji organickým materiálem (např. kompostem, či posekanou trávou).

Při přípravě půdy je důležité odstranit plevel, naopak malé kamínky v půdě ponechejte. Postarají se o dobré provzdušňování.

 

A závěrem ještě několik zajímavostí:

Jestlipak víte, že ze zahradní, krásné růže si můžete připravit chutný čaj, nebo můžete růží parfémovat krém, koupelovou sůl, masážní olej aj.

 

Růžový čaj:

Hrst sušených korunní lístků zalijeme ¾ l vody a necháme 10 minut vylouhovat. Čaj pijeme teplý, můžeme jej osladit i medem, dá se pít i studený s citronem.

Tento čaj je výborný na uklidnění srdce, posílení žlučníku a jater, a obsahuje látky, které regulují ženskou hormonální výměnu.

 

Zdroj: Růže, nakladatelství Vašut

Reklama