Ruských turistů přibývá jak hub po dešti. Letos asi překročí historické maximum v návštěvě ČR. Odhaduje se, že jich bude více než 280.000!

Jediné co považují za problém, je vízová politika a byrokratické obstrukce s ní spojené, jim na radosti nepřidají. K žádosti o vízum totiž musí předložit i kopii cestovní smlouvy, kterou uzavřeli s cestovní kanceláří. Takže ruské cestovky naléhají na konzulární oddělení, aby tuto povinnost zrušilo. České ministerstvo zahraniční se tomu ale brání. Ovšem příští rok po vstupu Česka do schengenského prostoru se cesta pro ruské turisty zjednoduší, a tak jich  můžeme očekávat ještě víc. Navíc se k nám chystají zbohatlíci z postsovětských zemí, nejvíce z Ázerbajdžánu a Uzbekistánu.

 

A co je u nás nevíce zajímá? Praha, jižní Morava a samozřejmě Karlovy Vary. Pro tyto turisty je totiž prestiží toto lázeňské město navštívit. V délce pobytu si Rusové zatím drží mezi zahraničními turisty prvenství. Průměrná doba, po kterou se v ČR zdržují byla loni 5,6 dne, v lázeňských městech až dvojnásobek. Zároveň patří k nejvíce utrácejícím zahraničním hostům. Průměrná výše jejich denní útraty je 2385 korun a řadí je na páté místo za Japonce, Kanaďany, Nory a Dány, kteří se s Rusy co do počtu ale nemohou srovnávat.

 

Ovšem ruští turisté jsou specifičtí. Libují si v okázalosti a luxusu, což platí pro ubytování i pro nákupy. Často také navštěvují výrobny alkoholu, jako jsou pivovary nebo moravské pálenice. Rádi se baví a mají rádi živá centra měst. Naopak by u nich nepochodí ten, kdo nabízí památky funkcionalistické architektury nebo klid a odpočinek v přírodě.

 

Neumějí cizí jazyky a když na ně promluvíte německy, považují to za urážku. Ale Čechy mají v oblibě, považují je za blízký slovanský národ.
Ne všichni Češi však davy Rusů vítají s otevřenou náručí. Důvodem jsou historické reminiscence (r.1968 a následný pobyt sovětských vojsk v ČSSR) a také údajné arogantní a přehlíživé chování některých turistů z východu.
Poslední incident se odehrál na zámku Hluboká nad Vltavou, kdy ruská skupina odmítla respektovat zákaz fotografování, což vyústilo až ke strkanici s průvodcem. Ovšem takové ty problémy nemají pracovníci cestovního ruchu jen s ruskými návštěvníky, nejvíce si stěžují na Italy a Angličany.

 

Co si myslíte o ruských turistech?
Měli jste s nimi někdy problémy?
Jsou přátelští?

 

 

Reklama