Termín růstový spurt se používá nejen u dětí v pubertě, ale i u kojenců zhruba do 1 roku věku. Jedná se o období, kdy kojené dítě náhle vyžaduje mnohem větší dávky mléka, stále má hlad a je tzv. neukojitelné. Pokud vás to také potkalo, nezoufejte, růstových spurtů bude sice několik, ale za pár dní většinou přejdou.

Růstový spurt je období v kojeneckém věku, kdy dochází k náhlému zrychlenému růstu dítěte, a to až natolik, že vyžaduje častější a hojnější krmení. Zvýšená potřeba příjmu potravy je dána tím, že dítě vyroste často i o několik centimetru, během doslova dnů. Přitom ale nepřibírá na váze, naopak váha zůstává stejná, nebo dokonce lehce klesne. To často kojící maminku vyděsí tak, že celou situaci začne řešit a ze stresu a pochybností se jí pak paradoxně začne tvořit méně mléka.

„Je to takový začarovaný kruh, kdy nejedna maminka sáhne po umělé výživě nebo předčasných příkrmech, aby její miminko netrpělo hlady.  Není to ale nutné, organismus si většinou tvorbu mléka upraví sám a častější přikládání miminka tomu samozřejmě pomůže,“ shodují se laktační poradkyně.

otesánekObdobí, ve kterém se růstový spurt u miminek objeví, není jen jedno, je jich jen během prvního roku věku víc, a to, kdy se přesně objeví zrovna u našeho dítěte a jak dlouho bude trvat, se opravdu nedá odhadnout. Každé dítě je přece jen originál, takže ho nemůžeme přesně zaškatulkovat ani očekávat, že bude splňovat všechny předepsané tabulky.

Většinou se uvádí, že období růstového spurtů se objevuje nejčastěji zhruba 10 dní po narození, pak ve 3 a 6 týdnech a nakonec ve 3, 6 a 9 měsících věku dítěte. Berme tyto údaje ale opravdu raději jen jako orientační – zrovna u našeho dítka to nakonec může být úplně jinak. Také není nutné předpokládat, že se růstový spurt projeví ve všech těchto uvedených obdobích. Může se objevit třeba jen jednou, dvakrát, ale naopak také víckrát.

Příznaky růstového spurtu:

  • Dítě má hlad v kratších intervalech než obvykle a vyžaduje častější přikládání
  • Po přiložení dítě saje jen chvilku, pak se odtrhává, křičí a tváří se nespokojeně, někdy dokonce maminku plácá do prsou (mléko neteče tak rychle, jak by dítě chtělo, tak se to snaží „urychlit“)
  • Dítě běžně kojené jen z jednoho prsu najednou vyžaduje mléko z obou (mléko z jednoho už mu nestačí)
  • Dítě saje nebo se o to snaží mnohem déle, než obvykle
  • Dítě, které v noci spalo, se nyní uprostřed noci budí a chce se krmit
  • Dítě, které se budilo na krmení v noci jednou, se nyní budí víckrát
  • Dítě spí hůř než obvykle i během dne, denní spánek se zkracuje a dítě se budí nespokojené a hladové

Jak postupovat, aby to bylo ku prospěchu miminku i mamince:

Důležité je uvědomit si, že se jedná o situaci, která je sice nesmírně obtížná a zejména pro matku extrémně vyčerpávající, ale zároveň je to situace přechodná. Období růstového spurtu trvá většinou jen pár dní, maximálně týden. Zkuste se tedy obrnit trpělivostí, odložte všechny jiné běžné starosti, úklid nechte na partnerovi a věnujte se cele nejen děťátku, ale i sobě.

Kromě toho, že má hlad váš rostoucí „drobeček“, máte zvýšený výdej kalorií i vy a je proto nesmírně důležité, abyste se na úkor dítěte nebo jiných zanedbatelných záležitostí, jako jsou třeba domácí práce, neodbývala. Pořádně jezte, zvyšte kalorický přísun, doplňte jídelníček o ovoce a zeleninu a hlavně dodržujte pitný režim. Jedině tak se dá toto náročné období zvládnout, aby byla maminka v pohodě a mohla se tak dobře postarat o své děťátko.

Neméně důležitá je ovšem pohoda psychická. Nestresujte se tedy, však ono to zas přejde. Nepodléhejte hned panice, že vašemu miminku jen vaše mléko nestačí. Pokud mu takto zbytečně a předčasně budete dodávat umělé formule, nebo příkrmy, zasytíte ho sice, ale zároveň nepřirozeně snížíte tvorbu vašeho mléka, které je pro dítě minimálně do 6 měsíců věku tím nejlepším, co může dostat. To platí samozřejmě pro ty maminky, které kojit mohou a chtějí.

Pokud máte přesto pochybnosti o tom, zda dítěti vaše mléko stačí, poraďte se s laktační poradkyní nebo s dětským lékařem, který může provést i kontrolní měření (vážení dítěte před a po kojení nám ukáže přesnou dávku, kterou si dítě od nás vezme).

Čtěte také:

Reklama