RuštinaRuštinu se v loňském roce učilo 9084 žáků, jedenáctkrát více než v roce 1996. Na středních školách stoupla výuka ruského jazyka čtyřnásobně. Více kurzů je i na vysokých školách, uvádějí s odvoláním na Český statistický úřad Hospodářské noviny. Ruština už se dětem a studentům neprotiví, naopak ji berou jako blízký jazyk, který lze snadno zvládnout a který se dobře hodí k nejpopulárnější angličtině.

„Je to trend posledních šesti let. Ruština má pro studenty nádech exotického jazyka a mají pocit, že se ji lehce naučí. A navíc už nemají k ruštině odpor jako studenti v minulém režimu,“ řekl Antonín Balnar, ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.

 

 

Ruštinu si podle učitelů volí studenti hlavně kvůli svojí budoucí kariéře. „Chtějí umět západní jazyk a východní jazyk, což je nyní angličtina a ruština. Uvědomují si, že český byznys má stále větší kontakty v Rusku a ruština se jim bude při studiu ekonomie hodit,“ vysvětlil Zdeněk Srna, učitel ruštiny z Gymnázia Zlín.

I vysoké školy vychovávají stále více ruštinářů. Za posledních pět let vzrostl podle Hospodářských novin na vysokých školách zájem o ruský jazyk o 240 procent.

Chtěla byste, aby se vaše dítě učilo ruštinu? Nemá pro vás znalost ruštiny pachuť komunismu? Jaké jazyky byste chtěla, aby vaše děti uměly?