shutterstock-2133165771.jpg

Foto: Shutterstock

„Tento Instagram je můj život, moje duše. To je to, s čím se posledních pět let probouzím a usínám,“ řekla přes slzy módní blogerka Karina Nigay, jejíž záznam živého vysílání ve velkém koloval po internetu. „Jsem ve stavu zášti a ani zdaleka ne ve stavu to přijmout.“ Také zmínila, že se třeba brzy objeví platforma s názvem „Rusogram“.

V pondělí ráno se už Rusové probudili bez Instagramu. Karina Istomina, populární DJka a influencerka na Instagramu, kde měla více než 400 000 sledujících, dle The Guardian prozradila, že téměř polovina jejích příjmů pochází z instagramové reklamy. „Abych k vám byla upřímná, jsem naprosto zničená, že ztratím svůj profil. Provozovala jsem ho víc jak 10 let. S největší pravděpodobností si budu muset najít nové zdroje příjmu, budu muset znovu objevit samu sebe.“

Oksana Samoylova, ruská influencerka s 15,2 miliony sledujících, řekla, že byla po vypnutí Instagramu vzhůru až do 3:30 ráno a psala telegramové příspěvky. „Brzy se setkáte s mým alter-egem. Vlastně to není moje alter-ego, prostě mě poznáte mnohem blíž, protože tady můžu být mnohem, mnohem otevřenější,“ napsala.

Hvězda ruské reality TV Olga Buzova, která má na Instagramu více než 23 milionů sledujících, v neděli sdílela téměř sedmiminutové video o brzké ztrátě svého instagramového publika. „Nebojím se přiznat, že vás nechci ztratit. Nevím, co přinese budoucnost,“ řekla rusky. „Prostě jsem tu sdílela svůj život, svou práci a svou duši. Nedělala jsem to všechno jen jako svoji práci, je to součást mé duše. Je to jako velká část mého srdce a můj život je mi nyní odebírán,“ napsala. V současné době (v době psaní článku; pozn. redakce) však stále ještě může přispívat na Instagram i navzdory zákazu, protože je ve Spojených arabských emirátech.

Ještě před Instagramem Rusko zablokovalo Facebook a Twitter. Organizaci Meta, která vlastní Facebook a Instagram, pak označili za „extremistickou“. Platformy obvinili z porušování „práv a svobod ruských občanů“.

Pro mnoho malých a středních ruských podniků byl Instagram také přední platformou pro reklamu, organizování prodeje a komunikaci s klienty. Zablokování aplikace pravděpodobně ještě více podkope obchodní klima v zemi. „Instagram se stal naším domem, naším mostem s vnějším světem. Od našeho založení před sedmi lety se nám podařilo dát dohromady velkou komunitu podobně smýšlejících lidí. Je bolestné myslet na to, že o to všechno přijdeme,“ řekla The Guardian Dilyara Minrakhmanová, která v Moskvě provozuje oděvní značku Outlaw.

Odborníci tvrdí, že může být brzy Kremlem zablokován i Telegram, na který většina Rusů z Instagramu přešla. „Nechápu, proč nebyl Telegram zakázán. Jedním z vysvětlení by mohlo být, že si Kreml myslí, že může Telegram využít pro své vlastní propagandistické účely,“ říká dle The Guardian Andrej Soldatov, ruský technologický analytik a expert na cenzuru. Myslí si ale, že vzhledem k tomu, jak se věci v Rusku momentálně vyvíjejí, nemůže aplikace existovat o moc déle.
 

Zdroje: Global News, Washington Post, The Guardian

Reklama