Vražda šéfa ingušského internetového deníku, kritizujícího ruskou správu oblasti. Anabáze ruských vojsk do Gruzie a následné uznání separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie. Ale to je jen současnost.

Vzpomínáte na teroristický útok na nevinná dětská rukojmí v severoosetinském Beslanu? Dnes jsou to na den čtyři roky...

Masakr v severoosetinském Beslanu plnil stránky světového tisku po celé září 2004. Při útoku čečenských teroristů a jejich následném střetu s ruskou armádou v tamní škole mezi 1. a 3. zářím zemřelo téměř čtyři sta lidí (331 rukojmích), z toho 186 školáků.

Tehdejší ruský prezident Putin zareagoval zostřením bezpečnostních opatření a tvrdším bojem proti terorismu.

Ve středu 1. září 2004 v 9.15 hodin dopoledne vniklo třicet ozbrojených Čečenců do základní školy v severoosetinském Beslanu a zadrželo zde 1300 lidí. O život přišlo jen při přepadení 12 lidí, několika dalším se podařilo uprchnout.

Při dvoudenním vyjednávání s ruskými bezpečnostními složkami ozbrojenci odmítli propustit zbývajících 1130 rukojmí, volný odchod do Čečenska nebo Ingušska, odmítli ale i potraviny, vodu a léky pro uvězněné.

V pátek odpoledne svolili teroristé k odvozu mrtvých těl. Skupina žáků se dala na útěk, teroristé po nich začali střílet, část budovy vyhodili do povětří. Oběti zavalené pod troskami se doslova uškvařily.

Ruská strana odpověděla neplánovaným útokem. Do půlnoci byl odpor zlomen. Celkem zemřelo 374 osob včetně teroristů, z toho 331 rukojmích. 186 obětí byly děti.

K útoku se 17. září přihlásil vůdce čečenských separatistů Šamil Basajev (byl zabit ruskou armádou v červenci 2006). Později však svou angažovanost v teroristickém útoku popřel.

Podle dřívějšího Basajevova vyjádření komando tvořilo deset Čečenců, dvě Čečenky, devět Ingušů, tři etničtí Rusové, dva Arabové a pět jiných ruských občanů z různých etnických skupin.

Vyšetřovací komise ruského parlamentu informovala o tom, že útočníci měli komplice v ruské armádě. Jedna ze svědkyní incidentu během soudního líčení vypověděla, že při útoku na školu zastřelili mnoho rukojmích příslušníci ruských speciálních jednotek.

Podle novějších vyšetřování k celému masakru měli zavdat příčinu Rusové, kteří měli na školu vypálit minometnou střelu a teroristé následnou střelbou a výbuchem „jen“ reagovali.

Kreml v reakci na tragickou událost prohlásil, že je připraven kdekoli na světě proti teroristům podniknout silovou akci. Putin také prosadil v rámci boje proti terorismu opatření, která výrazně posiluje kontrolu Kremlu nad politickým životem země. Opatření vyvolala kritiku u západních mocností i u ochránců lidských práv.

Reklama